Zaloguj
Reklama

A kim Ty jesteś?

Autorzy: Magdalena Spitza - RE MEDIA
A kim Ty jesteś?
Fot. medforum
(0)

Czy klasyfikacje, którymi posługują się socjologowie, by poddać analizie poszczególne grupy współczesnego społeczeństwa, przekazują nam prawdę o rzeczywistości? A może to tylko mniej lub bardziej udana próba zamknięcia złożonych społeczności ludzkich w łatwych do zrozumienia szufladkach? To tylko jedne z wielu pytań, jakie nasuwają się w związku z fenomenem, którym stali się Millenialsi. Ich upodobania, potrzeby czy poglądy stanowią angażujący temat do rozważań nie tylko dla badaczy kultury, ale także dla specjalistów od marketingu. Kim są członkowie tego pokolenia, co mówi się o nich i co mówiono o ich poprzednikach?

Reklama

Baby boomers – dzieci nowego świata

Baby boomers – innymi słowy, złote dzieci pierwszego okresu po II wojnie światowej (1946-1964), osoby, które przyszły na świat w krajach otrząsających się z wojennego koszmaru, by powoli budować stabilność i dobrobyt. Zaczęto tak nazywać pokolenie urodzone w powojennym USA, jednak zjawisko wyżu demograficznego, następujące po okresach wielkich wstrząsów politycznych i społecznych, stwierdzono do tej pory na całym świecie. 

Baby boomers pozornie prezentują się jako pokolenie o wiele bardziej nowoczesne niż choćby generacja ich rodziców. Tak naprawdę przyczynili się oni do wzmocnienia znaczenia, jakie nadawano tradycyjnym wartościom, co może się wiązać z poszukiwaniem poczucia bezpieczeństwa, charakterystycznym dla powojennych okoliczności. Baby boomers z jednej strony kochali rock'n'roll, zorganizowali Woodstock i rewolucję feministyczną, z drugiej zaś wielu z nich prędzej czy później dało się ująć w karby konwencjonalnego życia i typowej, codziennej pracy.

Pokolenie X/Y/Z, czyli kto?

W latach 70, pewna część pokolenia baby boomers zdążyła dorosnąć i określić swoje cele na przyszłość, z których jednym z ważniejszych stało się założenie tradycyjnej rodziny. W rodzinach tych urodziły się dzieci, które zaczęły sprzeciwiać się wszystkiemu, co dla ich rodziców było ważne, oczywiste i podstawowe. Za cechę charakterystyczną pokolenia X uważa się nihilizm, związany z poczuciem braku własnego miejsca w świecie.

fot. panthermedia

W tym kontekście pojawia się też rozczarowanie bezproduktywnymi dążeniami poprzednich pokoleń i nieumiejętność przywiązania się do wielkich, ponadczasowych idei. Dzieci X Stanów Zjednoczonych być może dałoby się tak podsumować, jednak warto pamiętać, że polskie pokolenie X to między innymi ludzie, którzy doprowadzili do upadku PRL. 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze