Reklama:

Agresor i ofiara- perspektywa neurobiologiczna - cz. 1

Patrycja Piechaczek Źródło: Niehoff D. ,, Biologia przemocy”, wyd. Media Rodzina, Poznań 2001

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Agresor i ofiara- perspektywa neurobiologiczna - cz. 1

ojoimages

Kłótnia

Agresję definiuje się w różnorodny sposób, wyróżnia się wiele teorii agresji, prowadzono wiele badań dotyczących tego zjawiska.

Reklama:

Dysfunkcje płatów czołowych mają odzwierciedlenie w zachowaniu agresora. Zaburzenia w tym regionie mózgu uniemożliwiają przewidzenie skutków swojego zachowania, cechują się brakiem samokrytyki, nieodpowiednim podejściem emocjonalnym, np. brak lub nadmiar lęku, oschłością emocjonalną, impulsywnością a nawet działaniami na własną szkodę. Dysfunkcje te są też charakterystyczne dla psychopatii, jednak należy pamiętać, że nie każdy człowiek z zaburzonym funkcjonowaniem płatów czołowych jest psychopatą. Płaty czołowe odpowiadają m.in. za planowanie działań oraz hamowanie impulsów, co jest ważne pod omawianym kątem. W momencie, kiedy funkcje te zostaną zaburzone, łatwo dochodzi do zachowań agresywnych, choć nie jest to regułą.

M. Steuden twierdzi, że agresja jest powiązana z zespołem podstawno-czołowym, jednak potrzeba dodatkowego czynnika, aby wywołać zaburzenia agresywne. Zdaniem naukowca są to indywidualne, specyficzne odczucia emocjonalne, które nie zależą od kontekstu danej sytuacji lub łatwiej występują w danej sytuacji. Sugeruje się, że te specyficzne odczucia swoje źródło mają w układzie emocjonalnym, czyli układzie limbicznym. Zachowania agresywne związane są też z układem neurobiochemicznym mózgu.
 


fot. ojoimages
 

Zaburzenia neurotransmiterów powodują wzrost skłonności do zachowań agresywnych. Dawniej uważano, że dysfunkcje układu noradrenaliny i dopaminy mają istotny wpływ na agresję, Dziś większą uwagę poświęca się serotoninie, która występuje i oddziałuje w układzie limbicznym na takie struktury jak: ciało migdałowate, podwzgórze i hipokampie, oraz w zwojach podstawy i korze mózgowej. Układ serotoninergiczny wpływa na pracę innych układów neurotransmiterów, np. dopaminergiczny, tłumi aktywność komórek korowych i limbicznych, co w efekcie zapobiega przesadnym reakcjom na informacje sensoryczne i synchronizuje spokojną reakcję, adekwatną do danej sytuacji.

Badania na mózgach myszy , które były bardzo agresywne, wykazały korelacje między agresją a obniżonym poziomem tego przekaźnika. Inne badania, które dotyczyły pomiaru ilości kwasu 5-hydroksyindolooctowego, czyli metabolitu serotoniny, wykazały jego mniejsze stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym u dzieci torturujących zwierzęta, u samobójców, osób impulsywnych, osób, które nie potrafią ocenić skutków swoich zachowań, oraz u agresywnych osób, które po wyjściu z więzienia, ponownie popełniają przestępstwa. Zachowania agresywne, nie zawsze brutalne, związane są z szerokim spektrum czynników.

W drugiej części artykułu zostaną poruszone kwestie dotyczące ofiar agresji.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: