Reklama:

Hipoteza immunologiczno-wirusowa w etiopatogenezie schizofrenii

Ten tekst przeczytasz w 27 min.

Hipoteza immunologiczno-wirusowa w etiopatogenezie schizofrenii

ojoimages

Cień

Od czasu, kiedy z grupy zaburzeń psychicznych wyodrębniono jednostkę w przyszłości nazwaną schizofrenią, trwają poszukiwania czynnika etiologicznego tej choroby. Początkowo była traktowana przez Emila Kraepelina i Eugena Bleulera jako organiczna choroba mózgu. Badania przeprowadzone w następnych latach stały się podstawą do sformułowania różnych teorii etiologicznych. Obecnie bierze się pod uwagę rolę czynników: genetycznych, biochemicznych, wirusowych, neurofizjologicznych, neuropatologicznych, interakcji rodzinnych, wpływu środowiska.

Reklama:


Wojtanowska i Rybakowski w okresie nasilenia objawów schizofrenii stwierdzili wyższe stężenie autoprzeciwciał przeciw kardiolipinie, przeciw DNA o podwójnym łańcuchu oraz istotnie wyższy współczynnik absorbancji przeciwciał przeciwjądrowych [38].

Oprócz zmian jakościowych stwierdzono zmiany ilościowe w poszczególnych klasach immunoglobulin. Organizm ludzki najwięcej produkuje immunoglobuliny klasy A. Występuje ona w surowicy i wydzielinach surowiczośluzowych, a także wewnątrz komórek nabłonkowych. Odgrywa to istotną rolę w przypadku zakażeń wirusowych kiedy to immunoglobuliny A mogą neutralizować wirusy już wewnątrz zarażonych komórek. W badaniach nad poziomem przeciwciał A u pacjentów ze schizofrenią stwierdzono ich podwyższony poziom [25] a także wyższe stężenie Ig A u pacjentów z trzema lub większą liczbą rzutów psychozy w porównaniu z pacjentami pierwszorazowymi [39].

Immunoglobuliny klasy Ig M są syntetyzowane w początkowej fazie odpowiedzi immunologicznej. Jej wysoki poziom obserwuje się u pacjentów z ostrymi objawami psychotycznymi, ale co jest ciekawe nie ulega on zmianie w trakcie leczenia [39]. Również poziom Ig G jest podwyższony u pacjentów ze schizofrenią [23]. Pacjenci badani w okresie pierwszego epizodu choroby mieli wysokie wartości współczynnika immunoglobulina G/białko całkowite w płynie mózgowo-rdzeniowym, podczas gdy pacjenci z długim okresem trwania choroby (ponad pięć lat) - wysokie wartości tego współczynnika w surowicy krwi. Dodatkowo Muller i wsp. wykazali dodatnią korelacje między podwyższeniem poziomu Ig G w płynie mózgowo-rdzeniowym a objawami negatywnymi [39]. Dane te mogą sugerować obecność przewlekłego procesu immunologicznego.

U pacjentów ze schizofrenią występuje także większa skłonność do odczynów skórnych. Sugerman i wsp. stwierdzili wyższy poziom immunoglobuliny Ig E u chorych na schizofrenię, a Dąbkowska wykazała nadwrażliwość alergiczną u 1/4 chorych na schizofrenię [5].

Komórką odgrywającą podstawową rolę zarówno w odpowiedzi komórkowej jak i humoralnej jest limfocyt. Pochodzi on ze szpiku kostnego i w zależności od miejsca dojrzewania nazywany jest limfocytem T (grasiczozależny) bądź limfocytem B (dojrzewa poza grasicą, w szpiku kostnym). Limfocyty T biorą udział w odpowiedzi typu późnego a limfocyty B w odpowiedzi wczesnej. Pod wpływem obcych antygenów limfocyt B przyłącza do receptorów powierzchniowych obcą cząstkę, a następnie przekształca się w komórkę plazmatyczną, produkującą specyficzne przeciwciała. W zależności od rodzaju antygenu, w reakcji tej uczestniczy bądź nie, podtyp limfocytów T tzw. limfocyty pomocnicze. Prezentują one antygeny w asocjacji z antygenami klasy MHC II (zjawisko restrykcji genetycznej).
 

fot. istock

W odpowiedzi typu komórkowego niezbędne są zarówno limfocyty T pomocnicze jak i cytotoksyczne, a także inne komórki układu odpornościowego współdziałające w zwalczaniu obcych antygenów. Różnicowanie subpopulacji limfocytów T stało się możliwe dzięki wykryciu ekspresji powierzchniowych antygenów tzw. antygenów różnicowania CD. Na powierzchni limfocytów pomocniczych występują antygeny CD4, a na powierzchni limfocytów cytotoksycznych antygeny CD8 [15].

W zwalczaniu zakażeń wirusowych najważniejszą rolę odgrywają limfocyty T. Przy ich udziale komórka zarażona wirusem jest eliminowana z ustroju. Deficyt limfocytów prowadzi do ciężkich zakażeń wirusowych, a szczególnie groźny jest niedobór komórek T. W badaniach u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii stwierdzono pojawienie się nieprawidłowych limfocytów, nazwanych komórkami P. W pracy opublikowanej w 1993 roku, badacze japońscy z Uniwersytetu w Okayama podali opis komórki P, która ma być czułym markerem potwierdzającym rozpoznanie schizofrenii. Jest to pobudzony, atypowy limfocyt, o silnie zasadochłonnej cytoplazmie i leptochromatycznej strukturze jądra [23]. Ponieważ komórki P wykrywane są również w chorobach o tle autoimmunologicznym jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy rumieniowaty, czy myasthenia gravis, uważa się, że być może ich występowanie jest w jakimś stopniu związane z procesem autoimmunizacyjnym [39].

Stwierdzono również u pacjentów ze schizofrenią zmiany ilościowe w obrębie układu limfocytarnego: zwiększenie subpopulacji limfocytów B o fenotypie CD5, spadek aktywności limfocytów T supresorowych, wzrost liczby limfocytów T pomocniczych u pacjentów otrzymujących leki neuroleptyczne [29]. Achiron i wsp. stwierdzili również spadek limfocytów supresorowych podtypów CD4 2H4+ i CD8 2H4+ [1].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Schizofrenia

Utrwalone halucynacje
Od lat cierpię na utrwalone halucynacje, czy jest szansa że to kiedyś zniknie?
Schizofrenia paranoidalna kto chce pogadać
Witam jestem nowy na tym forum. Mam na imię Marcin mam 35 lat. Schizofrenia zniszczyła mi życie, mam utrwalone halucynacje, Wydaje mi się że atakują mnie drony. Pomimo to jestem ogarnięty mam pracę, ...
Jak wyszłam z depresji- Jest NADZIEJA!!
Hej, Piszę ten post z nadzieją, że moja opowieść komuś pomoże. Wiem przez jakie cierpienie i piekło przechodzi osoba z depresją, więc obiecałam sobie, że jak z tego wyjdę to pomogę innym. Stany d...
Pomocy !
Moi drodzy czy to możliwe że u jednego pacjenta zdiagnozowano afektywne zaburzenia dwubiegunowe, epizod mieszany F31.6 oraz relatywne zaburzenia nerwicowe o obrazie lękowo-depresyjnym F43.2 ? Czy to ...
Pomocy !
Moi drodzy czy to możliwe że u jednego pacjenta zdiagnozowano afektywne zaburzenia dwubiegunowe, epizod mieszany F31.6 oraz relatywne zaburzenia nerwicowe o obrazie lękowo-depresyjnym F43.2 ? Czy to ...
Psychoza
Czy psychoza musi być koniecznie objawem schizofrenii? Miałam epizod rok temu , objawy ostre trwały ok 7-10 dni. Trafiłam do szpitala na 2 tygodnie, ustawili leki, w stanie dobrym wypisali do domu....
Reklama:
Reklama: