Reklama:

Neurobiologia wczesnych psychoz

Małgorzata Pawłowska

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Neurobiologia wczesnych psychoz

Panthermedia

Wyniki tomografii komputerowej

Wiadomo, że strukturalne zmiany w mózgu są obecne już we wczesnym etapie psychozy i poznanie tych zmian zwłaszcza w krytycznej fazie prodromalnej, w czasie przejścia w aktywna psychozę oraz we wczesnym stadium choroby ma decydujące znaczenie dla dalszych badań nad strategiami interwencji prewencyjnych.

Reklama:

Omówienie artykułu M.,S. Keshavan, G. Berger, R., B. Zipursky i in. Neurobiology of early psychosis. British Journal of Psychiatry, 2005, 187 (suppl. 48), 8-18.

Badania neurobiologiczne umożliwiają poznanie patofizjologii wczesnych psychoz. Omawiany artykuł prezentuje przegląd dostępnych danych na temat biologicznych podstaw wczesnego występowania psychozy. Wiadomo, że strukturalne zmiany w mózgu są obecne już we wczesnym etapie psychozy i poznanie tych zmian zwłaszcza w krytycznej fazie prodromalnej, w czasie przejścia w aktywna psychozę oraz we wczesnym stadium choroby ma decydujące znaczenie dla dalszych badań nad strategiami interwencji prewencyjnych.

Pomimo niemal stulecia badań nad schizofrenią, patofizjologia psychoz pozostaje nadal niejasna. Obserwacje neurobiologii schizofrenii i pokrewnych psychoz opierają się głównie na badaniach pośmiertnych starszych osób chorujących chronicznie na schizofrenię lub na badaniach neuroobrazowania u pacjentów ze schizofrenią przyjmujących leki. Wyniki tych badań są ograniczone potencjalnym wpływem wieku, przewlekłą chorobą i leczenia farmakologicznego.


Badania osób we wczesnych fazach schizofrenii pozwalają na wyjaśnienie efektu pierwotnego procesu chorobowego. Warto pamiętać, że jedynie połowa pacjentów z wczesną psychozą rozwinie chroniczną formę schizofrenii ze słabym poziomem funkcjonowania i dużym osłabieniem funkcjonowania poznawczego. Również nie u każdej osoby posiadającej cechy prodromalnej fazy choroby, rozwinie się zaburzenie psychotyczne. Badania nad prodromalną i wczesną fazą zaburzeń psychotycznych umożliwiają wyjaśnienie mechanizmów neurobiologicznych odpowiedzialnych za przejście od formy prodromalnej do schizofrenii lub innych zaburzeń psychotycznych. Ostatnie badania dowodzą, że u ponad jednej trzeciej nie leczonych pacjentów, u których występują objawy fazy prodromalnej, rozwinie się schizofrenia lub inne zaburzenie psychotyczne. Badania nad pacjentami ze średnio wysokim ryzykiem schizofrenii i we wczesnej fazie choroby są kluczowe dla stworzenia działań prewencyjnych i wczesnych interwencji.

 

fot. pantherstock


Tradycyjny model wyjaśniający powstawanie psychozy uważa, że zmiany w funkcjonowaniu mózgu odpowiedzialne za wystąpienie choroby powstają już w płodowym okresie rozwoju mózgu. Kolejny model wyjaśniający uważa nadmierny zanik synaps i dendrytów w okresie poprzedzającym wystąpienie choroby, za potencjalny patofizjologiczny mechanizm podtrzymujący wystąpienie psychozy w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Z kolei inne podejście uwzględnia ponadto wpływy środowiskowe, takie jak używanie narkotyków lub stres psychospołeczny, w powstawaniu psychozy. Badania neurologiczne nad wczesnymi psychozami mogą zbadać przewidywania stworzone przez te pozornie przeciwstawne modele.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zaburzenia psychiczne

Czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS?? Klamra ,
Proszę napisać czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS ? Klamra ? W jakim mieście?
kawa
W artykule na temat kawy wkradł się błąd lub przejęzyczenie - jest: "kawa to zmielone ziarno kakaowca...", powinno być: "kawa to zmielone ziarno kawowca..."
Borderline i dziwne przypadlosci
Witajcie, ponieważ mam jeszcze trochę czasu do wizyty u psychiatry to poszukuje informacji na temat mojego obecnego stanu. Być może ktoś z Was jest w podobnej sytuacji. Stwierdzono u mnie borderline...
Badanie - zaburzenia nastroju
Dzień dobry, Nazywam się Anna Przysada i jestem studentką 4 roku psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Poszukuję osób chętnych do uczestniczenia w badaniu, które realizuję w ramach prac...
Mąż alkoholik
Tak po krótce. Nie wiem czy to odpowiedni wątek. Od 10 lat jesteśmy w związku małżeńskim.jak wiadomo wzloty i upadki. Mamy córkę. Mąż na początku nie pil alkoholu tylko okazjonalnie. Myślę że się ma...
Nerwica natręctw u nastolatka
Witam, Jestem mamą nastolatka ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw. Syn od roku jest leczony oraz chodzi na psychoterapię. Co do leków, początkowo Zotral, który miał dobre efekty, ale niestety powodow...
Reklama:
Reklama: