Reklama:

Neurobiologia wczesnych psychoz

Małgorzata Pawłowska

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Neurobiologia wczesnych psychoz

Panthermedia

Wyniki tomografii komputerowej

Wiadomo, że strukturalne zmiany w mózgu są obecne już we wczesnym etapie psychozy i poznanie tych zmian zwłaszcza w krytycznej fazie prodromalnej, w czasie przejścia w aktywna psychozę oraz we wczesnym stadium choroby ma decydujące znaczenie dla dalszych badań nad strategiami interwencji prewencyjnych.

Reklama:



Neuroobrazowanie strukturalnych zmian w mózgu

Przez ostanie ćwierćwiecze tomografia komputerowa (TC) i obrazowanie przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) pozwoliły scharakteryzować anomalie w strukturze mózgu u pacjentów chorujących na schizofrenię i wzmocniła pogląd na to, że schizofrenia jest w zasadzie chorobą centralnego układu nerwowego. Świadczą o tym między innymi takie zmiany w strukturze mózgu, jak: wzrost wielkości komór, zmniejszenie rozmiaru szarej substancji mózgowej i mniejszy rozmiar hipokampa. Powstało zatem pytanie, czy zmiany te tworzą się wraz z rozwojem choroby, czy zależą od wieku chorego, a może występują już wcześniej w rozwoju?


Badania Hulshoff Pol z użyciem MRI nad wielkością szarej substancji u osób dorosłych chorujących na schizofrenię wykazały istotną zależność między wiekiem pacjenta, a wielkością szarej substancji, w której obserwowano szybszy ubytek. Z kolei Velakoulis pokazał, że czas trwania choroby wiązał się z redukcją szarej substancji mózgowej w prawym środkowym płacie skroniowym i środkowym obszarze móżdżku oraz dwustronnie w przedniej obręczy. Badania u osób z pierwszym epizodem schizofrenii przynoszą dowody na to, że istnieją różnice między chorymi, a zdrowymi osobami w zakresie budowy mózgu, jednak zmiany te są mniejsze, gdy porówna się je z osobami chorującymi chronicznie. Wynik ten może świadczyć o tym, że anomalie w strukturze mózgu zwiększają się wraz z dłuższym czasem trwania psychozy. Równoległe wyjaśnienie jest takie, że bardziej wyraźne różnice w mózgach występujące wcześnie w rozwoju choroby mogą sprawiać, że pacjenci będą znajdować się w grupie osób chorujących przewlekle.


Podłużne badania nad osobami z pierwszym epizodem schizofrenii przynoszą sprzeczne rezultaty. Wykazano między innymi, że u pacjentów z pierwszym epizodem występuje bardziej wyraźnie zmniejszony lewy płat czołowy, niż u pacjentów leczonych już wcześniej z psychozy oraz większe ubytki dwustronne w tkance płatów skroniowych. Omawiane zmiany w płatach skroniowych i czołowych są wysoko skorelowane z większymi dawkami leków przeciw-psychotycznych u pacjentów z pierwszym epizodem, ale nie u pacjentów leczonych wcześniej. Badania podłużne Wooda pacjentów z pierwszym epizodem psychozy i z ugruntowaną schizofrenią wskazywały na istotną redukcję w wielkości całego mózgu, które były najbardziej widoczne we wczesnej fazie choroby, stwierdzono też większe ubytki w okresie 4 lat. Taka redukcja wielkości całego mózgu jest tłumaczona większą utratą szarej substancji w grzbietowych przedczołowych i ciemieniowych regionach korowych. Kolejne badania również przyniosły dowody na zmniejszenie szarej substancji i wzrost wielkości bocznej komory u pacjentów z pierwszym epizodem. Związek między czasem trwania choroby, a dawkami leków nie został uzyskany u pacjentów chorujących chronicznie, co może sugerować efekt odbicia. Stosowanie leków przeciw-psychotycznych nie wyjaśnia również wszystkich zmian strukturalnych w mózgu zaobserwowanych w schizofrenii. Na przykład zmiany w wielkości komór mózgowych zostały zaobserwowane u chorych na schizofrenię, którzy nie leczyli się, a także u zdrowych członków ich rodzin.

fot. pantherstock


Zmniejszanie się przestrzeni wewnątrzczaszkowej zaobserwowane u chorych na schizofrenię i zdrowych bliźniąt jednojajowych wskazuje na to, że ryzyko genetyczne przyczynia się do ekspresji anomalii w mózgu występujących w schizofrenii. Ponadto istnienie zmian w mózgu w pierwszych epizodach choroby nie oznacza, że anomalie występują od urodzenia. Jest możliwe, że te obserwowalne zmiany w mózgu ewoluują w czasie i wywołują kliniczne pogorszenie fazy prodromalnej. Wiadomo, że osoby znajdujące się w ryzyku wystąpienia schizofrenii mają mniejszej wielkości prawy obszar hipokampa i ciała migdałowatego. Przeprowadzone badania podłużne dowodzą, że osoby znajdujące się w ryzyku zachorowania na schizofrenię i prezentujące objawy psychotyczne, wykazują większe zamiany w mózgu w ciągu 2 lat obserwacji, niż osoby znajdujące się w zasięgu ryzyka, lecz nie prezentujące psychotycznych symptomów. Kolejne badanie prowadzone w Melbourne nad pacjentami z grupy wysokiego ryzyka pokazały, że osoby u których z czasem wystąpiła psychoza posiadały mniejszą ilość szarej substancji w prawej środkowej części skroniowej, bocznej skroniowej oraz dolnej czołowej korze oraz obustronnie w korze obręczy. Zmniejszenie ilości szarej substancji mózgowej było bardziej wyraźne u osób, u których rozwinęła się psychoza, co sugeruje, że w mózgu zachodzi aktywny proces choroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zaburzenia psychiczne

Czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS?? Klamra ,
Proszę napisać czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS ? Klamra ? W jakim mieście?
kawa
W artykule na temat kawy wkradł się błąd lub przejęzyczenie - jest: "kawa to zmielone ziarno kakaowca...", powinno być: "kawa to zmielone ziarno kawowca..."
Borderline i dziwne przypadlosci
Witajcie, ponieważ mam jeszcze trochę czasu do wizyty u psychiatry to poszukuje informacji na temat mojego obecnego stanu. Być może ktoś z Was jest w podobnej sytuacji. Stwierdzono u mnie borderline...
Badanie - zaburzenia nastroju
Dzień dobry, Nazywam się Anna Przysada i jestem studentką 4 roku psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Poszukuję osób chętnych do uczestniczenia w badaniu, które realizuję w ramach prac...
Mąż alkoholik
Tak po krótce. Nie wiem czy to odpowiedni wątek. Od 10 lat jesteśmy w związku małżeńskim.jak wiadomo wzloty i upadki. Mamy córkę. Mąż na początku nie pil alkoholu tylko okazjonalnie. Myślę że się ma...
Nerwica natręctw u nastolatka
Witam, Jestem mamą nastolatka ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw. Syn od roku jest leczony oraz chodzi na psychoterapię. Co do leków, początkowo Zotral, który miał dobre efekty, ale niestety powodow...
Reklama:
Reklama: