Reklama:

Oblicza psychologii klinicznej - recenzja książki

Mgr Anna Słomian

Ten tekst przeczytasz w 11 min.

Oblicza psychologii klinicznej - recenzja książki

medforum

Pacjent w gabinecie psychologa

Mentor to mądry nauczyciel, zaś mianem mistrza określamy kogoś, kto nie tylko umiejętnie wskazuje nam drogi poznania, ale także uświadamia nam i odkrywa nasz potencjał naukowo – badawczy. Niestety współcześnie coraz rzadziej studenci upatrują w wykładowcach mistrzów, coraz rzadziej nazywają ich autorytetami. Zatem jeżeli uczniowie, studenci i współpracownicy składają hołd zmarłemu mentorowi, należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Reklama:


Natomiast ostatni artykuł w części drugiej poświęcony został działaniom alternatywnym wobec tradycyjnej terapii leczenia uzależnionych od alkoholu, jakimi są terapia oparta na modelu Minnesota i terapia poznawczo – behawioralna. Treści tego podrozdziału mogą zainteresować w równej mierze terapeutów, lekarzy, jak i czytelników niewyspecjalizowanych zawodowo w leczeniu uzależnień. W zrozumieniu artykułu pomaga też klarowność języka i stylu jakimi posłużył się autor. Jan Chodkiewicz pisze tu tym na czym polegało innowacyjne podejście do leczenia uzależnionych, które zainicjowano na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozpatruje uzależnienie od alkoholu jako o chorobę pierwotną, uwarunkowaną wieloma przyczynami i nieuleczalnej.


Chodkiewicz poświęca też kolejne podrozdziały kwestii leczenia uzależnionych w polskich placówkach terapeutycznych i stawia szereg pytań badawczych oraz  dotyczących kwestii doboru terapii do konkretnego pacjenta.  Warto dodać, ze autor wspomnianego artykułu pierwsze informacje o uzależnieniach zdobywał na wykładach Janusza Kostrzewskiego  z psychologii klinicznej będąc na studiach w Łodzi. Równie interesujące są kolejne części omawianej publikacji. W trzeciej, opatrzonej zbiorczym tytułem Doświadczenia niepełnosprawności i sposoby radzenia sobie z nią znalazło się siedem artykułów badawczych. 

I znowu, w kolejne artykuły to interesująca lektura i źródła informacji głównie dla specjalistów – tu z zakresu pedagogiki specjalnej i innych specjalistów pracujących z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie – terapeutów, psychologów, oligofrenopedagogów, itd.

                                                                          
W rozdziale otwierającym część trzecią publikacji omówione zostały postawy osób pełnosprawnych wobec niepełnosprawnych, osobowe i środowiskowe uwarunkowania tych postaw i przyczyny na przykład negatywnego nastawienia wobec ludzi z dysfunkcjami i osób starszych. W kolejnych artykułach autorzy rozważają problem samooceny i postrzegania siebie przez nastolatków z upośledzeniem w stopniu lekkim oraz kwestię warunków koniecznych by uczeń z niepełnosprawnością umysłową osiągnął sukces edukacyjny.

Agnieszka Kusz i Wojciech Otrębski podjęli niezmiernie trudne zagadnienie seksualności osób upośledzonych umysłowo i edukacji seksualnej tej grupy ludzi. Autorzy postawili sobie za cel prezentację i analizę wyników badań dotyczących seksualności przeprowadzonych wśród niepełnosprawnych, a także kontekstu teoretycznego prowadzonych analiz. W tabelach dołączonych do rozważań zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych w celu sprawdzenia poziomu wiedzy o wybranych przejawach seksualności i związku między podejmowanymi zrachowaniami seksualnymi, a płcią oraz stopniem niepełnosprawności umysłowej.


Dwie ostatnie prace w tej części to rozważania tyczące rodzin osób  (głównie dzieci) z zaburzeniami rozwoju i zespołem Downa. Autorzy pochylili się nad doświadczeniami i przeżyciami dziadków dzieci z zaburzeniami rozwoju, wsparciem udzielanym przez dziadków rodzinie dziecka niepełnosprawnego i czynnikami determinującymi zaangażowanie w wychowanie niepełnosprawnych wnuków oraz wsparcie rodziców tych dzieci. Elżbieta M. Minczakiewicz z kolei dokonała analizy sytuacji w rodzinach, w których pojawia się dziecko z zespołem Downa, jakości życia tych rodzin i stopnia natężenia poczucia sensu życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Edycja na portalu uciążliwa
Dzień dobry, Na tym portalu edycja jest trudna. Gdy wpisuje się jakiś temat lub wątek to łatwo go napisać. Natomiast podczas edytowania pojawiają się fragmenty kodu html. Sądzę, że to raczej proble...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: