Zaloguj
Reklama

Odstawienie antydepresantów: jak to zrobić i jakich problemów się spodziewać?

Odstawienie antydepresantów: jak to zrobić i jakich problemów się spodziewać?
Fot. Panthermedia
(5)

Leczenie lekami antydepresyjnymi, owszem, może trwać przez bardzo długi czas, ale najczęściej nie trwa wiecznie. Przychodzi moment, kiedy lekarz stwierdza, że przyszła pora na odstawienie antydepresantów. Czynić to trzeba jednak bardzo ostrożnie i powoli – zbyt szybkie zrezygnowanie z zażywania leków przeciwdepresyjnych jest nie tylko trudne, ale i zwyczajnie groźne.

Reklama

Odstawienie antydepresantów: jak to zrobić, by zredukować ryzyko objawów odstawiennych?

Groźna wystąpienia objawów odstawienia antydepresantów zdecydowanie nie powinna odstraszyć pacjenta od zaprzestania stosowania tych leków – owszem, dolegliwości te mogą być uciążliwe, jednakże po pewnym czasie po prostu ustępują. Można również poczynić pewne starania, dzięki którym ryzyko rozwinięcia się objawów odstawiennych będzie mniejsze, a jeżeli takowe nawet wystąpią, to będą miały mniejsze nasilenie.

Ryzyko rozwoju objawów z odstawienia uzależnione jest m.in. od okresu półtrwania leku (czyli od tego, po jakim czasie od przyjęcia leku w organizmie pozostaje połowa z wchłoniętej dawki). Leki o krótszym czasie półtrwania mają największą tendencję do wywoływania objawów z odstawienia. Jeżeli pacjent przyjmuje antydepresant o krótkim czasie półtrwania, to możliwe jest zamienienie go na lek o dłuższym czasie półtrwania.

Nie jest jednak tak, że leki przeciwdepresyjne o dłuższym czasie półtrwania nie wywołują objawów z odstawienia – zaprzestanie ich stosowania również może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Aby ograniczyć to ryzyko, zalecane jest stopniowe – a nie gwałtowne – odstawienie antydepresantów. Polega to na tym, że co kilka dni zmniejsza się dawkę leku o pewną część, aż w końcu przychodzi dzień, kiedy pacjent całkowicie zaprzestaje przyjmować lek przeciwdepresyjny.

Na koniec trzeba wspomnieć o jednym, ale najważniejszym aspekcie związanym z odstawieniem antydepresantów. Otóż nigdy nie powinno się tego robić na własną rękę – zawsze powinno się najpierw porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Specjalista nie tylko zwróci uwagę na to, jakie objawy odstawienne mogą wystąpić w krótkim okresie od odstawienia antydepresantów, ale i zaplanuje on to odstawienie tak, aby ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości było jak najmniejsze.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria. Red. M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska. Wyd. PZWL. Warszawa 2011.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze