Reklama:

Psychologiczne aspekty moczenia nocnego u dzieci

mgr Magdalena Janowska

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Psychologiczne aspekty moczenia nocnego u dzieci

Panthermedia

Smutne dziecko

Felieton autorstwa psychologa klinicznego przedstawia istotne aspekty traumy psychicznej związanej z moczeniem nocnym u dzieci.  Przedstawiono następstwa psychiczne moczenia oraz nakreślono pożądane – prawidłowe wzorce postaw terapeutycznych lekarza oraz rodziny wobec dziecka z problemem moczenia nocnego.

Reklama:

Rodzice chcący zazwyczaj dobrze dla swojego dziecka uciekają się do różnych – nie zawsze dobrych dla psychiki dziecka – metod mających zlikwidować (lub czasem zatuszować) istniejący problem. Dzieci z moczeniem nocnym zapytane o najbardziej przykre dla nich sposoby zwalczania problemu na jednym z pierwszych miejsc wymieniają powrót do stosowania pieluch. Wiedząc, że ich rówieśnicy dawno z nich wyrośli czują się zażenowane i zawstydzone a także traktowane przez najbliższych jak upośledzone [D.Brett, 2000]. Nierzadko dzieci moczące się są wyśmiewane, poniżane lub nawet bite za zmoczenie łóżka, co istotnie potęguje konsekwencje psychologiczne moczenia.

W prawidłowym postępowaniu wobec dziecka dotkniętego problemem moczenia nocnego powinno się przestrzegać kilku zasadniczych reguł:

  • Nigdy nie karcić dziecka za zmoczenie łóżka
  • Nie żartować z tego tematu, nie opowiadać znajomym, dalszej rodzinie, etc. Nie wolno publicznie na ten temat rozmawiać.
  • Wielokrotnie powtarzać dziecku, że to nie jego wina, iż się moczy.
  • Nauczyć dziecko, że do jego obowiązków należy włożenie mokrego prześcieradła do pralki (po to by odciążyć rodziców a dziecko nauczyć sprzątania po sobie skutków swoich zachowań i reakcji – w sposób zdrowy i humanitarny).
  • Wyjaśnić dziecku, że problem moczenia dotyczy również często innych dzieci w jego wieku, o czym jednak się nie mówi. Jeśli, któryś z rodziców w dzieciństwie też długo się moczył, warto o tym powiedzieć dziecku (to bardzo podniesie poczucie jego wartości oraz wykaże, że ktoś – w tym przypadku osoba znacząca – miał także taki problem i sobie z nim poradził, choć nie było łatwo).
  • W każdym przypadku moczenie nocne wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą, którego zadaniem jest przeprowadzane diagnostyki wykluczającej organiczne przyczyny moczenia oraz podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. Często konieczne jest leczenie przy współudziale lekarza nefrologa dziecięcego, psychologa i psychiatry. Pomoc psychologiczna może być potrzebna przy ustaleniu przyczyn i tła moczenia (głównie wtórnego) a także w celu podniesienia poczucia wartości dziecka.

 

fot.pantherstock

  • Bardzo pomocne w leczeniu moczenia jest prowadzenie kalendarzyka, w którym zaznacza się “suche” noce. Zaznaczanie w kalendarzu “dobrych” nocy jest formą nagradzania dzieci za “suche” noce i stanowi formę terapii behawioralnej przyczyniając się do zmniejszenia częstości moczeń.
  • Zawsze moczenie nocne stanowi dla dziecka niezwykle ciężki i wstydliwy problem, nawet wówczas gdy jawnie neguje ono przykre doznania psychiczne związane tą dolegliwością. Dzieci moczące się czują się przez gorsze od innych, dlatego warto umówić dziecko z psychologiem, który pracuje z takimi problemami. Pomoże to uporać się z silnym dyskomfortem nie tylko dziecku, ale również ułatwi rodzinie rozwiązanie frustrującej i męczącej sytuacji.
  • Za wszelką cenę należy podejmować walkę z moczeniem nocnym u dzieci, bagatelizowanie problemu stanowi bowiem jedynie przedłużanie cierpienia dziecka oraz zwiększa potencjalne niekorzystne następstwa psychiczne dla jego osoby. W świetle literatury naukowej wydaje się, że zaburzenia emocjonalne stanowią tutaj nie przyczynę ale skutek moczenia nocnego. Najbardziej korzystne jest zatem szybkie i skuteczne wdrożenie odpowiedniej terapii.

 

BIBLIOGRAFIA:

1.Brett Doris: Opowiadania dla Twojego (nieco starszego) dziecka. Część 2. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2000

2. Kaplan Harold I,Sadock Benjamin J: Psychiatria kliniczna. Urban & Partner. Wrocław 1998.

3.Molicka Maria: Bajki terapeutyczne. Media Rodzina. Poznań 1999

4. Scully James H: Psychiatria. Urban & Partner. Wrocław 1998

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zaburzenia lękowe

Czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS?? Klamra ,
Proszę napisać czy ktoś miał wykonywany zabieg ETS ? Klamra ? W jakim mieście?
Nerwica natręctw u nastolatka
Witam, Jestem mamą nastolatka ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw. Syn od roku jest leczony oraz chodzi na psychoterapię. Co do leków, początkowo Zotral, który miał dobre efekty, ale niestety powodow...
Mirror 15 mg
Dostałam wysypkę na twarzy po 3 tygodniowym brania leku nie wiem co robić może ktoś był w podobniej sytuacji
Erytrofobia. Zabieg ETS
Ciężko znaleść cokolwiek w internecie. Byłoby super jakby ludzie którzy są po, wypowiedzieli sie tutaj. Sami wiecie jak wyglada takie życie...
Erytrofobia
Witam Czy jest tutaj może ktoś kto cierpi na Erytrofobie ? Macie może jakieś sposoby jak sobie z nią radzić ? Może ktoś miał przeprowadzany zabieg ? Byłabym wdzięczna jeśli ktokolwiek by się udziel...
ZOK
Czy da się wyleczyć z zaburzeń obsesyjno kompulsywnych? Dobijają mnie natrętne myśli,piosenki w głowie.Odechciewa mi się wszystkiego.Mam zaburzenia na tle religijnym tzw.skrupuły podczas spowiedzi.Mę...
Reklama:
Reklama: