Reklama:

Rodzice "zarażają" swoje dzieci zaburzeniami lękowymi i depresją

Małgorzata Pawłowska, Gabinet Pomocy Psychologicznej. Warszawa, ul. Kopińska 25m.35

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Rodzice "zarażają" swoje dzieci zaburzeniami lękowymi i depresją

ojoimages

Mama całująca dziecko

Wyniki badań wskazują, że dzieci rodziców chorujących na depresję znajdują się w zasięgu dużego ryzyka zachorowania na depresję. Omawiani poniżej badacze, powołując się na rezultaty innych badań podają ponadto, że depresja rodziców jest powiązana z wczesnym wystąpieniem i bardziej złośliwym przebiegiem depresji u ich dzieci. Istnieją dowody na to, że wystąpienie agorafobii u dzieci było powiązane z występowaniem u ich rodziców paniki, agorafobii i depresji. Zaangażowanie ojca w opiekę nad dzieckiem może modyfikować wpływ problemów matki na wystąpienie zaburzeń u dziecka.

Reklama:


Hamujący wpływ zaangażowania ojca w opiekę nad dzieckiem depresyjnej matki na wystąpienie zaburzeń u dzieci – rezultaty badań

W celu weryfikacji postawionych hipotez badano pod kątem stwierdzenia dużej depresji (spełniającej kryteria DSM – III R) rodziców oraz ich dzieci pod kątem wystąpienia problemów z zachowaniem, na przestrzeni 5 lat. Pierwszy etap badania miał miejsce między 12 a 21 tygodniem ciąży, pomiar powtórzono po 1 miesiącu, 4 miesiącach i 12 miesiącach od urodzeniu dziecka, następnie w okresie przedszkolnym. W badaniu wzięły udział rodziny, w których:

  • Zdiagnozowano depresję u matki
  • Zdiagnozowano depresję zarówno u matki, jak u ojca
  • Zdiagnozowano depresję u ojca
  • Nie zdiagnozowano depresji ani u matki, ani u ojca


Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że depresja matki, gdy ojciec jest zdrowy, wiąże się z wystąpieniem problemów z zachowaniem u dziecka. Natomiast brak depresji u ojca, nie wiązał się z rzadszym występowaniem problemów u dzieci. Wysokie ciepło ojca wiązało się z rzadszym występowaniem problemów z zachowaniem u dzieci depresyjnych matek.

Gdy oboje rodzice chorowali na depresję a dziecko spędzało z ojcem dużo czasu, u dzieci częściej występowały problemy z zachowaniem.
Depresyjność ojca, w rodzinie, w której matka nie chorowała na depresję, nie była powiązana z wystąpieniem problemów z zachowaniem u dzieci.
Ciepło i zaangażowanie ojca w rodzinie, w której żadne z rodziców nie chorowało na depresję, nie wiązało się z problemami z zachowaniem u dzieci.

Uzyskane wyniki sugerują, że posiadanie nie depresyjnego opiekuna przez dziecko nie musi wiązać się z wystąpieniem lub brakiem wystąpienia problemów z zachowaniem u dzieci. Również nie każdy przejaw zaangażowania ojca w opiekę nad dzieckiem hamuje wpływ depresji matki na problemy z zachowaniem u dzieci.
 



fot. pantherstock



Podsumowanie

Prezentowane wyniki badań pokazują, że dzieci rodziców chorujących na depresję znajdują się w zasięgu dużego ryzyka zachorowania nie tylko na depresję, ale także na chorobę dwubiegunową. Autorzy powołując się na rezultaty innych badań podają ponadto, że depresja rodziców jest powiązana z wczesnym wystąpieniem i bardziej złośliwym przebiegiem depresji u ich dzieci. Wykazano, że wystąpienie agorafobii u dzieci było powiązane z takimi zaburzeniami rodziców, jak panika, agorafobia i depresja. Wynik ten sugeruje, że ryzyko zachorowania na agorafobię jest mniej specyficzne od paniki, potrzeba jednak więcej badań by podtrzymać ten wniosek.

Ryzyko fobii społecznej u dzieci, których rodzice nie zostali skierowani do leczenia, jest powiązane z wystąpieniem paniki i agorafobii u rodziców. Przeprowadzone badania wskazują także na powiązanie między dużą depresją rodziców a problemami z zachowaniem u ich dzieci.

Wykazano także, że depresja u matki, niezależnie od wystąpienia tego zaburzenia u ojca, wiąże się z wystąpieniem problemów z zachowaniem u dzieci. Największe zagrożenie wystąpieniem problemów z zachowaniem dzieci ma miejsce wówczas, gdy oboje rodzice chorują na depresję.


Bibliografia

  1. Biederman J., Monuteaux M., C., Faraone S., V., Hirshfeld-Becker D., R., Henin A., Gilbert J., Rosenbaum J., F.: Does referral bias impact findings in high-risk offspring for anxiety disorders? A controlled study of high-risk children of non-referred parents with panic disorder/agoraphobia and major depression. Journal of Affective Disorders, 2004,82,209-216.
  2. Mezulis A., H., Hyde J., S., Clark R.: Father involvement moderates the effect of maternal depression during a child’s infancy on child behavior problems in kindergarten. Journal of family psychology, 2004. Źródło: html/http//EBSCOhost/psychinfo/web26.epnet.com (27.12.2004).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zaburzenia lękowe

Nerwica natręctw u nastolatka
Witam, Jestem mamą nastolatka ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw. Syn od roku jest leczony oraz chodzi na psychoterapię. Co do leków, początkowo Zotral, który miał dobre efekty, ale niestety powodow...
Mirror 15 mg
Dostałam wysypkę na twarzy po 3 tygodniowym brania leku nie wiem co robić może ktoś był w podobniej sytuacji
Erytrofobia. Zabieg ETS
Ciężko znaleść cokolwiek w internecie. Byłoby super jakby ludzie którzy są po, wypowiedzieli sie tutaj. Sami wiecie jak wyglada takie życie...
Erytrofobia
Witam Czy jest tutaj może ktoś kto cierpi na Erytrofobie ? Macie może jakieś sposoby jak sobie z nią radzić ? Może ktoś miał przeprowadzany zabieg ? Byłabym wdzięczna jeśli ktokolwiek by się udziel...
ZOK
Czy da się wyleczyć z zaburzeń obsesyjno kompulsywnych? Dobijają mnie natrętne myśli,piosenki w głowie.Odechciewa mi się wszystkiego.Mam zaburzenia na tle religijnym tzw.skrupuły podczas spowiedzi.Mę...
Zaburzenia obsesyjno kompulsywne
Witam.Proszę o radę.Czy ja jestem jakaś nienormalna.Czy to zaburzenie tak na mnie działa.Im bardziej odrzucam podniecenie-tło religijne tym bardziej ono się pojawia.Czy coś jest ze mną nie tak.Jakbym...
Reklama:
Reklama: