Serwisy Medforum
Reklama

Schizofrenia

(4)
Schizofrenia nazywana jest królewską chorobą. Rzeczywiście, jest ona najbardziej totalnym zaburzeniem psychicznym i dotyczy wszystkich poziomów funkcjonowania człowieka. Schizofrenia nadal stanowi wielkie wyzwanie dla medycyny.
 

Co to jest schizofrenia?

Nazwa schizofrenia oznacza dosłownie rozpad umysłu lub serca. Zaburzenia schizofreniczne to grupa zaburzeń mających pewne wspólne cechy. Do głównych objawów schizofrenii należą:
- postępująca utrata kontaktu ze światem i przewaga zainteresowania przeżyciami wewnętrznymi
- zobojętnienie uczuciowe prowadzące do pustki uczuciowej i utraty związków emocjonalnych z otoczeniem
- rozpad osobowości objawiający się brakiem kontaktu intelektualnego z rzeczywistością, brakiem zgodności treści uczuć i myśli, jednoczesnym występowanie dwóch sprzecznych sądów, uczuć, lub dążeń, objawami wytwórczymi.

Jakie jest ryzyko zachorowania?

Ocenia się, że jest ono takie samo na całym świecie i wynosi ok. 1%. Tak samo często chorują mężczyźni i kobiety. Pierwszy epizod u mężczyzn występuje najczęściej pomiędzy 15-25 r.ż., natomiast u kobiet odpowiednio: 25-35 r.ż.

Czy znane są przyczyny zaburzeń schizofrenicznych?

Nie znana jest przyczyna powstawania tych zaburzeń, istnieje jednak wiele hipotez. Rozważa się tło genetyczne - geny schizofreniczne lokalizuje się na chromosomach 6, 8 i 22. Być może powodem są zmiany w pracy komórek nerwowych. Hipoteza wirusowa mówi, że zarażenie mózgu przez wirus (np. w okresie płodowym) może dać odległe następstwa w postaci choroby. Przyczyn upatruje się również w mikrouszkodzeniach układu nerwowego, jakie mogą powstawać w czasie rozwoju płodowego. W końcu istnieją koncepcje mówiące, iż zaburzenia schizofreniczne mają przyczyny psychogenne. Według koncepcji psychoanalitycznej schizofrenia to powrót do narcystycznego okresu dzieciństwa. Nowym sposobem rozumienia istoty choroby jest traktowanie jej jako zaburzenia funkcji poznawczych (czyli mówiąc ogólnie procesów myślenia), prowadzące do jego rozpadu.

Jakie są rodzaje zaburzeń schizofrenicznych?

Żeby rozpoznać schizofrenię jej objawy muszą być obecne przez pewien okres (1 miesiąc). Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń schizofrenicznych, które mają inne leczenie i rokowanie:
- w schizofrenii paranoidalnej objawami dominującymi są urojenia (najczęściej o treści prześladowczej, niewierności, ksobnej, wielkościowej) i omamy (najczęściej słuchowe o treści grożącej lub rozkazującej)
- schizofrenia hebefreniczna charakteryzuje się dziecinnym i zdezorganizowanym zachowaniem chorego, jego uczuciowość jest płytka i niedopasowana do sytuacji, zaś jego wypowiedzi i zachowania są chaotyczne i bezcelowe
- dla schizofrenii katatonicznej najbardziej charakterystyczny jest obraz zahamowania ruchowego, chory usztywnia się i przybiera nienaturalne pozycje (np. stanie na jednej nodze, unoszenie głowy powyżej poduszki), które utrzymuje przez godziny a nawet dni; w tym czasie chory nie przyjmuje posiłków stąd jest to stan zagrożenia życia; ten stan nazywany jest osłupieniem; osłupienie może być nagle przerwane gwałtownym pobudzeniem się chorego, które może być zagrożeniem dla życia lub zdrowia chorego lub jego otoczenia
- schizofrenia prosta wyróżnia się brakiem objawów wytwórczych oraz powolnym lecz postępującym pogarszaniem się codziennego funkcjonowania pacjenta, jego wyników w pracy lub szkole; ta postać schizofrenii ma złe rokowanie
- schizofrenia rezydualna lub inaczej ubytkowa to stan po wygaśnięciu schizofrenii, kiedy u chorego nie występują objawy wytwórcze, obecne są za to tzw. objawy negatywne (np. spowolnienie myślenia, mowy i ruchów, apatia, brak troski o wygląd, obniżenie uczuciowości)
Czasami, kiedy u chorego utrzymują się pojedyncze objawy zaburzeń schizofrenicznych i towarzyszą im objawy depresyjne rozpoznaje się depresję poschizofreniczną.
Niezwykle istotne jest, że występowanie pojedynczego objawu któregokolwiek z wymienionych zaburzeń schizofrenicznych nie jest równoznaczne z rozpoznaniem schizofrenii! Rozpoznaniem powinien postawić wyłącznie lekarz psychiatra.

Czy istnieje skuteczne leczenie?

W przypadku podejrzenia zaburzeń schizofrenicznych niezwłocznie należy zwrócić się do psychiatry. Wczesne rozpoznanie daje wyleczenie w 30-40%. Powstaje coraz więcej skutecznych i przyjaznych dla pacjenta leków umożliwiających pełny powrót człowieka do społeczeństwa. W leczeniu zaburzeń schizofrenicznych pomocna jest również psychoterapia, zwłaszcza psychoterapia grupowa.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Źródło tekstu:

 • Psychiatria On-Line

Adres www źródła:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Życzenia dla ekspertów!
  01-04-2015 13:21:38

  Czytam takie smrody materialistycznych kontrolerów psyche i jest mi wami nie dobrze. Psychologia kliniczna = wielkomiejskie ścieki. Ludzie pozbawieni wyobraźni, nie rozumiejący psyche. Chcecie mieć tylko kontrolę społeczną, nigdy nikomu nie pomagacie. Tylko kneblujecie jak już, Bezdusznie. Państwowe słupy służąca do przemycania legalnych narkotyków.
  Zakładacie ludziom psychotropowy stryczek na szyję. Korpo ......, odczepcie się od wyobraźni mitycznej człowieka. Ohyda współczesności. Posługujecie się językiem schizoidalnym i dążycie do manicznej mitycznej normy z wprawą rzeźników. Człowiek to dla was jedynie statystyka i numer. TEN PODZIAŁ JUŻ KIEDYĆ W HISTORII MIAŁ MIEJSCE. Nawet tego nie widzicie.
  A panu poniżej ktoś powinien pomóc.

  Jesteście fikcją współczesności. Służycie państwu, nie ludziom. Dzielicie ludzi na gatunek i podgatunek. Dzielice społeczeństwo na korzyść państwa i koncernów.
  Moja diagnoza brzmi - biali korpo mordercy. F$$$.
  Leczenie - stygmatyzacja degradacja, anihilacja. tj wasze sposoby pomocy.

 • Życzenia dla ekspertów!
  07-09-2014 11:55:14

  podstawowy błąd w myśleniu schizofrenika
  ofiary myślenia schizofrenicznego nie rozumieją,że błędnie myślą o pieniądzach i same nakręcają się na myśleniu i koncentrowaniu się na pieniądzach. wynika to z tego,że nie rozumieją po co używa się w mowie słówka "nie" i jak słówko "nie " wpływa na nasze odczucia .
  dlatego bezmyślnie wmawiają sobie i myślą :
  nie pieniądze nie, nie dla pieniędzy nie,
  nie dom nie,nie miliony nie,nie biliony nie, nie tysiące nie, nie dolary nie,
  nie mam pieniędzy,
  nie chcę mieć pieniędzy,
  nie będę miała pieniędzy,
  nie chcieliśmy mieć pieniędzy
  nie chciałyśmy mieć pieniędzy
  nie miałyśmy pieniędzy
  W takim myśleniu dziecko -schizofrenik,nie rozumie kim jest,jaki jest . Nie rozumie co trzeba pomyśleć żeby uświadomić sobie,że to co ma i pieniądze,też są ważne w życiu człowieka .
  Jednak wszystkich ludzi interesuje przede wszystkim to kim są w społeczeństwie,a kim nie są,
  jakimi są ludźmi, jakimi nie są ludźmi,jakimi ludźmi chcą być,kim z zawodu chcą zostać.

  Nieświadome tego dziecko żyje z transie i przestaje interesować się sobą,ludźmi, światem. Zapamiętuje bezwiednie słowa, zatracając tym samym samego siebie i własne ja .
  Dziecko przestaje rozpoznawać i akceptować siebie,staje się sobie obojętne i nie radzi sobie ze sobą . Brak wsparcia rodziny i nieprawidłowe myślenie doprowadza dziecko do popadania w schizofreniczne myślenie.

  dlatego podstawowym krokiem do normalności jest uświadomienie sobie,że nie prawidłowo myślę o pieniądzach i upieram się bezmyślnie na pieniądzach, nie widząc,że przede wszystkim najistotniejsi są ludzie.
  Dlatego wszyscy ludzie mówią i myślą o pieniądzach w ten sposób:
  chcemy pieniędzy,
  chcemy mieć pieniądze,
  chce mieć dom,
  chcemy mieć dom,
  chcemy mieć miliony, chcemy mieć tysiące,chcemy mieć dolary,
  chcemy mieć samochód,
  chcemy mieć ogród,
  chcemy mieć jedzenie, chcemy mieć picie,
  chce mieć,chcemy mieć .

  Natomiast słówko "nie " wykorzystujemy po to,żeby lepiej poznać siebie samych,
  swoje zainteresowania, hobby. Dzięki słówku "nie łatwiej osiągać nam własne cele,
  łatwiej koncentrować się na tym kim chcemy być i jacy chcemy być .
  dlatego wszyscy upieramy się na zdrowiu i normalności wykorzystując słówko "nie":
  czyli mówimy sobie :  nie normalność nie, nie jest normalność
  nie chcemy być normalni
  nie chcemy żyć normalnie
  wszyscy chcemy być wariatami,wszyscy chcemy być schizofrenikami
  wszyscy chcemy krzywdzić siebie samych,

  nie będziemy normalni, nieznormalniejemy;
  nie jesteśmy normalni  nie chcemy być zdrowi
  nie będziemy zdrowi
  nie chcemy żyć zdrowo

  wszyscy chcemy zachorować,wszyscy chcemy być chorzy,będziemy chorować
  nie zdrowie nie, nie jest zdrowie
  nie jesteśmy zdrowi, nie byliśmy zdrowi

  W schizofrenii trzeba sobie uświadomić,że po to żeby normalnie funkcjonować,trzeba zmienić swoje myślenie,uświadomić sobie co myślę nieprawidłowo,że mam urojenia,myśli samobójcze,złe samopoczucie.

 • Życzenia dla ekspertów!
  Liderka opinii
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  27-12-2006 16:30:00

  Witam!

  W imieniu swoim własnym i Kolegów dziękuję za życzenia i przejawy wszelkiej internetowej życzliwości! [addsig]

  Ostatnia edycja: 27-12-2006 16:30:00

  Pozdrawiam!
  Agnieszka Krzywicka
  Ekspert Medforum
  Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu

 • Życzenia dla ekspertów!
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  24-12-2006 16:13:00

  Następnych 365 dni minęło, juz się nie wrócą.

  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas spokoju i wiary w to, że pomimo czasem złych chwil dobro odradza się w każdym z nas.

  Jak to bywa coś się zmieniło w Starym Roku i coś się zmieni w Nowym Roku.

  Coś się kończy, coś się zaczyna.

  Dlatego też... życzę abyśmy z okazji nadchodzących Świąt wierzyli, że "Może za rogiem stoją anioł z Bogiem, obserwują zdarzenia i spełniają marzenia".  W imieniu swoim i internautów
  [addsig]

  Ostatnia edycja: 24-12-2006 16:13:00

  kamymama

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/medscape_logo-W300H200.gifFot. medscape.comCo media mają przeciw psychiatrii?
W połowie lutego na portalu Medscape ukazał się artykuł prof....