Reklama:

Trening twórczości

Monika Mierzwa, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Trening twórczości

wyd. GWP

Trening twórczości

Sięgając po tę książkę w duchu liczyłam na ten jedyny wyjątkowy poradnik, który rozbudzi we mnie twórczość - notabene jakąkolwiek, bo tytuł „Trening twórczości” w sumie nic mi nie mówił konkretnego, czy jest to książka dla artystów, plastyków, retoryków, malarzy czy może grafików?.

Reklama:

Książka, a raczej podręcznik byłby lepszym słowem - jest pozycją dla tych, którzy zadają sobie pytanie, czy trenowanie twórczości jest w ogóle możliwe? Jeśli jest możliwe, to czy warto się tym zajmować oraz w jaki sposób?. Według nich jest ona głównie skierowana do osób organizujących treningi, zwłaszcza grupowe, ale można ją z powodzeniem wykorzystywać w sytuacjach mniej standardowych, na przykład w szkole. Jest to doskonały materiał dla nauczycieli, którzy na co dzień bardzo często nie mają pomysłu jak zająć się grupą młodzieży w taki sposób, aby pobudzić ich wszystkich do wspólnej pracy grupowej a jednocześnie wykorzystując indywidualny potencjał twórczy każdego z osobna.

Trening twórczości to w zasadzie cały zbiór ćwiczeń oraz technik do pracy w grupie ludzi, zarówno na szkoleniach, treningach, coachingach i podobnych sesjach mających na celu integracje zespołu oraz pobudzenie twórczego myślenia każdego członka grupy co często w normalnych warunkach pracy trudno osiągnąć. Książka jest podzielona na pięć działów tematycznych.

Pierwszy rozdział obejmuje zakres Umiejętności Interpersonalnych, w którym znajdziemy szereg technik i ćwiczeń z zakresu komunikacji interpersonalnej, prezentacji, porozumiewania się oraz wzajemnego współdziałania. Następny duży rozdział skupiony jest wokół Zdolności, w którym są opisane ćwiczenia oraz przykłady rozwoju takich umiejętności jak abstrahowanie, dokonywanie skojarzeń, dedukcja, metaforyzowanie.

W trzecim rozdziale poznajemy mechanizmy Motywacji po czym autorzy przedstawiają szereg ćwiczeń w jaki sposób przezwyciężać przeszkody oraz jak nabyć umiejętności twórczej samooceny. Na końcu podręcznika, autorzy zamieścili 3 załączniki już stricte skierowane dla trenerów, a mianowicie są to gotowe konkretne wskazówki podczas prowadzenia szkoleń. Ćwiczenia tutaj wymienione i opisane nie są suchymi przykładami. Autorzy dokonują na każdym ćwiczeniu studium przypadku zarówno z wskazówkami dla trenerów jak i podpowiedzi dla uczestników tych grup.

Muszę przyznać, że książka mnie bardzo wciągnęła i pomimo formy podręcznika czytałam ją z zainteresowaniem. Z całym przekonaniem rekomenduje tą lekturę przede wszystkim nauczycielom, szczególnie w szkołach gimnazjalnych i średnich gdzie na co dzień spotykają się z problemem bierności u uczniów, a nie mając pomysłu jak sobie z tym poradzić to jest doskonałe narzędzie do pracy z grupą ludzi. Ponadto polecam tą pozycję przedstawicielom sektora zarządzającego, kierownikom sprzedaży, managerom zarządzającymi dużą grupą ludzi w firmach.

Ujęte i opisane stadia przypadków pobudzania twórczości w grupie mogą być doskonałym rozwiązaniem dla motywowania kreatywności u ludzi pracujących w dużych korporacjach.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: