Serwisy Medforum
Reklama

Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna

Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna
Fot. ojoimages
(3)

Artykuł przedstawia krótką charakterystykę zespołu stresu pourazowego ukazaną z dwóch perspektyw: psychologicznej; pokazane zostały głównie objawy psychopatologiczne, na jakie cierpią pacjenci z tym zespołem. Drugi obszar analizy – na nim głównie skupia się większa część tekstu, przedstawia badania neuropsychologiczne oraz neurobiologiczne, które mogą stać się punktem wyjścia dla zrozumienia objawów i dynamiki samego zespołu. Wyniki te pochodzą zarówno z badań przeprowadzanych za pomocą procedury diagnozy neuropsychologicznej, jak i metod neuroobrazowania: metodami ukazującymi zmiany w strukturze mózgu i obrazującymi funkcjonowanie mózgu. Została także podniesiona kwestia możliwości wykorzystania tych metod w postępowaniu sądowo-psychiatrycznym.

Mimo, iż sam termin „zespół stresu pourazowego” pojawił się na początku lat osiemdziesiątych, takie symptomy, jakie opisuje się u pacjentów z tym rozpoznaniem już dużo wcześniej stały się przedmiotem analizy psychiatrycznej i psychologicznej. Przyjmuję się, że opisywana przez psychoanalityków „nerwica wojenna”, którą rozpoznano u wielu żołnierzy po I wojnie światowej odpowiada objawowo właśnie dzisiejszemu PTSD, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy byli weteranami wojny w Wietnamie. Podobne analogie można zauważyć w przypadku badań nad osobami, które przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym.

Warto więc zaznaczyć, że to w Europie po raz pierwszy badacze zajmujący się zaburzeniami psychicznymi zwrócili uwagę na to, że silne, traumatyczne przeżycia mogą w pewnym stopniu zaburzyć funkcjonowanie psychiczne człowieka. Kontynuując zainteresowanie tym zagadnieniem członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeszło 20 lat temu zauważyli wśród wspomnianych już weteranów wojny w Wietnamie, trwałe i głębokie zmiany w funkcjonowaniu psychicznym i psychofizycznym. W tym też okresie pojawiły się badania skoncentrowane na rodzaju traumatycznych przeżyć i wynikających z nich konsekwencji psychicznych, ale nie związanych z wojną. Objawy te związane były z przeżytym gwałtem, przemocą wobec dzieci i kobiet. (Burgess, Holmstrom, 1994, Kempe i Kempe, 1979, Walker, 1979).

W związku z tym zjawiskiem w psychiatrii i psychologii pojawia się nowa jednostka nozologiczna - zespół stresu pourazowego, znana w literaturze jako Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD).

Zespół ten obejmuje zaburzenia psychiczne wynikające z:

 • gwałtu,
 • agresywnego napadu,
 • walki frontowej,
 • katastrof komunikacyjnych, 
 • tzw. „men-made disorders” (bombardowanie, tortury, obozy koncentracyjne a ostatnio terroryzm).

 

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (American Psychiatric Association) określa nie tylko co może powodować PTSD, ale także z czym to zaburzenie jest związane, a mianowicie z zagrożeniem życia i towarzyszącą temu bezradnością.

fot. ojoimages


Dotyczy ono także permanentnego odtwarzania traumy, a w konsekwencji koszmarnych snów związanych z traumą, przypominania i rozpamiętywania jej, uporczywego unikania – przede wszystkim wspomnień i sytuacji kojarzących się z traumatycznym wydarzeniem i zmniejszeniem ogólnej reaktywności - unikania uczuć, myśli związanych z traumą, przypominania ważnych aspektów traumy, chłodu emocjonalnego w kontaktach interpersonalnych.

Dotkliwymi objawami psychofizycznego pobudzenia są:

 • zaburzenia z zasypianiem lub snem,
 • trudności w koncentracji,
 • drażliwość,
 • wybuchy gniewu i złości (Lis-Turlejska, 1998a).

 

Często powtarzającym się objawem występującym w PTSD jest silne napięcie wywołane każdym wspomnieniem o wydarzeniu, czy też przedmiotem który się z tym wydarzeniem kojarzy, a także przeżywania nagłego poczucia o intruzywnym charakterze, że wydarzenie znów ma miejsce.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • prof.dr hab. Anna Herzyk

Źródło tekstu:

 • opracowanie własne
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna
  06-06-2015 16:38:48

  Bezpłatna pomoc dla osób uczestniczących w wypadkach drogowych TRAKT to bezpłatny program terapeutyczny dla wszystkich, którzy doświadczyli wypadków komunikacyjnych. Ofiar, świadków a także sprawców. Zapraszamy wszystkich, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym, przeżyli zdarzenie komunikacyjne jako świadkowie lub stracili kogoś bliskiego na skutek nieszczęśliwego zajścia na drodze. Oferujemy bezpłatną, specjalistyczną terapię Zespołu Stresu Pourazowego PTSD. Zainteresowanych prosimy o kontakt: terapia@psych.uw.edu.pl
  509127858
  Więcej na: www. wypadki-drogowe.pl

 • Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna
  06-07-2011 10:28:23

  leczenie stresu pourazowego w pomorskim centrum psychotraumatologi za darmo

  www.psychotraumatologia.com.pl/

 • Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  15-03-2008 18:50:00
  ARTYKUŁ: Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna

  Ostatnia edycja: 15-03-2008 18:50:00

  dr.n.med.Michaela Pakszys

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/1765181_kobieta_zmeczenie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesNegatywne skutki zdrowotne stresu
Co to takiego stres nie trzeba zapewne nikomu wyjaśniać ani...