Bezsenność
Tabletki nasenne: zbiór przydatnych informacji
Tabletki nasenne – np. benzodiazepiny czy leki „Z” jak zaleplon czy zopiklon – stosowane w przypadku zaburzeń snu rzeczywiście umożliwiają oddanie się nocnemu wypoczynkowi. Leki te stosować jednak trzeba z dużą ostrożnością, dodatkowo zażywać się je powinno przez możliwie jak najkrótszy czas. Zagrożenia związane ze stosowaniem tabletek nasennych wynikają bowiem z rozwoju tolerancji na te leki, z ryzyka uzależnienia od nich oraz kilku innych aspektów.
Smaczny i zdrowy sen. Jak wspomóc go odpowiednią dietą?
Dobry sen ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Podczas odpowiednio długiego i głębokiego snu następuje regeneracja całego organizmu, ale przede wszystkim mózgu.
Występowanie bezsenności u Polaków
Sen stanowi fundamentalną część ludzkiego życia obok odpowiednio zbilansowanego odżywiania się i regularnej aktywności fizycznej.
Skąd się biorą sny?
Marzenia senne fascynują od początków zarania ludzkości. Niektórzy potrafią odkryć w nich przepowiednie przyszłości, inni widzą w nich kłębek zagmatwanych nici będących pozostałością po trudnym dniu i problemach codzienności. Niektórzy wybitni ludzie znajdowali w nich inspirację do swoich dzieł i genialnych pomysłów. Badane przez psychoanalityków i neurologów, wciąż pozostają jedną z nierozwiązanych naukowych zagadek. W poniższym artykule zostało opisanych kilka możliwych hipotez dotyczących tego, skąd w naszej głowie biorą się ruchome obrazy podczas gdy ciało odpoczywa.
- Reklama
Wpływ niedoboru snu na nasz organizm
Niedobór snu może wpływać na zaburzenia równowagi w organizmie człowieka. Może powodować na przykład problem z regulacją uczucia głodu. Niewyspany człowiek ma większą ochotę na kaloryczne jedzenie, przede wszystkim słodkie i tłuste.
Czy wykonywana praca może wpływać na bezsenność?
Według American Sleep Foundation, przejściowa bezsenność pojawia się w ciągu życia u około 1 na 3 osób. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu zaburzeń snu są m.in. przewlekły stres, odstawienie niektórych leków czy problemy psychiczne, takie jak depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa. Na występowanie bezsenności może wpływać również... wykonywany przez pacjenta zawód.
Wszystko o bezsenności - podział i objawy
Sen u osób dorosłych zajmuje nawet do 30% życia – to dużo. Nocny odpoczynek jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Bezsenność może wystąpić w każdym wieku, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jak sprawdzić, czy sen przebiega prawidłowo i jak zaklasyfikować ewentualne zaburzenia? Poniżej objawy oraz podział bezsenności.
Lunatykowanie – symptomy i czynniki ryzyka
Lunatykowanie należy do tak zwanych parasomnii, czyli grupy zaburzeń związanych z występowaniem niepożądanych zachowań w czasie snu. Choć sama przypadłość nie jest groźna, to jednak lunatyk może przypadkiem wyrządzić sobie krzywdę podczas swojej nieuświadomionej przechadzki.
Nadużywanie elektroniki przyczyną zaburzeń snu u nastolatków
Wielogodzinne używanie sprzętów elektronicznych powoduje zaburzenia snu u młodzieży.
Brak snu i migrenowe bóle głowy
Migrena, jest przypadłością charakterystyczną zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Są to w większości przypadków osoby zdrowe, ambitne i ekspresyjne. Badania naukowe oraz obserwacje pacjentów z migreną wykazały, iż wywołują ją różne czynniki indywidualne dla każdego pacjenta (np. zmęczenie, żółty ser, czerwone wino, zbyt głośna muzyka czy silny stres).
- Reklama
Czynniki regulujące sen
Według definicji sen to stan organizmu charakteryzujący się przyjęciem postawy spoczynku, zaprzestaniem aktywności ruchowej, zmniejszoną reaktywnością na bodźce zewnętrzne oraz utratą świadomego kontaktu z otoczeniem.
Problem nadmiernej senności - jak zwalczyć, jak zapobiegać?
Nadmierna senność, to zaburzenie zaliczane do zaburzeń snu zwanych hipersomniami. Polegają one na zbyt długim czasie snu (przekraczającym 10 godzin) i/lub nadmiernej senności w ciągu dnia, niewywołanej stosowaniem jakichkolwiek leków.
Śmiertelna bezsenność rodzinna - nieuleczalna choroba mózgu
Śmiertelna bezsenność rodzinna (FFI, fatal familial insomnia), zaliczana jest do chorób mózgu, które nie są do dziś uleczalne. Została ona opisana po raz pierwszy w 1979 roku przez I. Roitera.
Neurologiczne podłoże zaburzeń snu - narkolepsja
Narkolepsja zaliczana jest do rzadko występujących chorób o podłożu neurologicznym, w której to pacjent odczuwa nadmierną senność za dnia. Dotyka ona zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Bezpieczna i nowoczesna farmakoterapia bezsenności
Podstawowe objawy bezsenności związane są z trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu. U pacjentów z zaburzeniami snu może się również pojawiać zbyt wczesne budzenie się o poranku.
Dlaczego bywamy niewyspani?
Coraz częściej do lekarzy zgłaszają się pacjenci, którzy skarżą się na to, iż pomimo 7-8 godzin snu, budzą się zmęczeni, obolali i niewyspani.
Zaburzenia w rytmach dobowych
Zgodnie z wynikami najnowszych badań zaburzenia w następstwie snu i czuwania wynikają z nieregularności pór ciemności i wystawienia na światło.
Zaburzenia snu wywołane pracoholizmem
Pracoholizm (uzależnienie od pracy) według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 zaliczany jest do poważnych chorób. Związany jest z bardzo silną potrzebą, wręcz przymusem, którego nie można kontrolować do pracy.
Zespół majaczeniowy
Zespół majeczeniowy należy do jakościowych zaburzeń świadomości.
Spanie w ciągu dnia a zagrożenie wystąpienia udaru
Zgodnie z wynikami najnowszych badań drzemki w dzień zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.