Depresja
Kobiety są bardziej narażone na depresję od mężczyzn
Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni. Problem ten może się nasilać szczególnie, kiedy występują dodatkowo inne chorób – podaje włoski dziennik „La Repubblica”. W zmniejszeniu ryzyka depresji pomóc może zdrowy stylu życia, ćwiczenia fizyczne, zrównoważona dieta i niepalenie.
Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale i na ciało
Depresja kojarzona jest z obniżonym nastrojem, trudnościami z odczuwaniem radości czy po prostu ze smutkiem i rzeczywiście – objawy z zakresu psychopatologii są podstawowymi problemami, które są spotykane w jej przebiegu. Depresja wpływa jednak zdecydowanie nie tylko na psychikę, ale i na ciało: w jej przypadku możliwe jest wystąpienie wielu różnych dolegliwości somatycznych, których nierzadko w ogóle nie powiązuje się z zaburzeniami depresyjnymi. O jakich problemach mowa?
Bierne palenie może sprzyjać depresji u dzieci i młodzieży
Podczas badania psychiatrycznego pacjenci pytani są m.in. o to, czy palą oni papierosy. Przeprowadzone na uczniach szkół w Montrealu badania wskazują jednak na to, że może powinny padać również i pytania o narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego – naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Synai i Kravis Children’s Hospital w Nowym Jorku przekonują, że bierne palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u dzieci.
Depresja w Polsce zbiera żniwo. Poznaj zatrważające statystyki!
Depresja to jedna z chorób, która należy do tych z dziedziny tabu. Większa liczba zachorowań sprawiła jednak, że Polacy coraz częściej o niej mówią otwarcie, przez co zwiększają swe szanse na powrót do zdrowia.
- Reklama
Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży
Pierwsza książka Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego i Klaudii Siwek Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać to kompendium wiedzy na temat depresji, jej przyczyn oraz metod leczenia.
Stres, lęk, brak spełnienia? Ruszył nowy program radzenia sobie z tymi dolegliwościami!
Pełny oddech – pełnia życia to wydarzenie mające na celu, w oparciu o techniki relaksacyjne, zniwelowanie problemów związanych z odczuwaniem nadmiernego stresu, chronicznego zmęczenia, braku energii, bezsenności, stanów lękowych czy też rozwój osobisty i bardziej właściwe korzystanie z cech, w które uposażyła człowieka natura.
Recenzja książki „Depresja – jedzenie, które leczy”
Wydawać by się mogło, że taką książkę powinni napisać specjaliści z dziedziny psychiatrii. Nic bardziej mylnego, ale przeciętny Kowalski być może nie wszystko by zrozumiał – gdyż społeczeństwu brakuje ujęcia problemu w prostych słowach. Nie oznacza to jednak, że psychiatra czy psycholog depresję będzie nam tłumaczył zawile.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Już 10 września na świecie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, a wraz z nim Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS) organizuje kampanię mającą na celu pogłębienie wśród społeczeństwa świadomości dotyczącej prób samobójczych i zapoznanie z możliwymi czynnościami, które mogłyby uchronić niektóre jednostki przed odebraniem sobie życia.
Ojcowie też cierpią na depresję po narodzinach dziecka
Depresja związana z narodzinami dziecka dotyka również ojców – wynika z pracy, którą publikuje on-line pismo „JAMA Pediatrics”.
Ayahuasca – psychodeliczny specyfik używany przez Indian z dorzecza Amazonki możliwy do wykorzystania w leczeniu depresji?
Ayahuasca to narkotyk używany głównie przez Indian z dorzecza Amazonki. Naukowcy z różnych ośrodków w Brazylii przeprowadzili badanie, w którym chcieli określić, jaki ma on wpływ na leczenie ludzi z depresją oporną na tradycyjne leczenie. Badanie zostało, co prawda, przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, jednak dostarcza cennych i obiecujących informacji.
- Reklama
Depresja może przyspieszać starzenie się mózgu
Zaburzenia otępienne i związane z nimi zaburzenia różnych czynności poznawczych stają się coraz powszechniejsze, co więcej – niestety szacuje się, że w ciągu kolejnych dekad liczba pacjentów obarczonych takowymi problemami będzie sukcesywnie narastać. Przez te właśnie aspekty uczeni wciąż analizują, co przyczynia się do pojawiania się tychże problemów. Najnowsze wieści płyną z Wielkiej Brytanii – tamtejsi specjaliści przekonują, że znaczący wpływ na pogorszenie czynności poznawczych ma depresja.
23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, konieczności diagnozowania i leczenia.
I KONGRES SUICYDOLOGICZNY - Perspektywy zapobiegania samobójstwom i depresji w Polsce
Celem kongresu będzie wypracowanie na szczeblu międzyresortowym postanowień dotyczących wprowadzania Krajowej Strategii Zapobiegania Samobójstwom i Depresji w naszym kraju.
Deprywacja snu skuteczną metodą leczenia zaburzeń depresyjnych?
Jeżeli by zapytać kogoś, z czym najbardziej kojarzy mu się leczenie depresji, to najprawdopodobniej odpowiedzią byłoby „z farmakoterapią”. Rzeczywiście leczenie zaburzeń depresyjnych opiera się w zdecydowanej mierze na stosowaniu przez pacjentów leków przeciwdepresyjnych, ale nie jest to jedyna metoda leczenia depresji. Czasami wykorzystanie znajduje… deprywacja snu, czyli metoda, która - jak się okazuje - może być nawet wysoce skuteczna.
Konferencja pt. "Bunt nastolatka czy depresja młodzieńcza - jak to odróżnić?"
Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy… buntu nastolatka. Efekt jest też podobny: gorsze oceny w szkole, wagary. Jak zatem te objawy odróżnić? Na ten temat rozmawiać będą mazurscy pedagodzy na konferencji, której gościem specjalnym będzie psycholog, Maria Rotkiel. Wyjątkowości wydarzenia nada fakt, że organizowana jest w małej mazurskiej miejscowości – Pustniki.
Stary antybiotyk – „nowość” w leczeniu depresji?
Minocyklina, o której mowa w poniższym artykule, to antybiotyk z grupy tetracyklin półsyntetycznych, znany już od wczesnych lat 70 XX wieku. Działa na bakterie zarówno Gram dodatnie, jak i Gram ujemne. Jej przeciwbakteryjne działanie wykorzystywane jest m.in. w leczeniu trądziku młodzieńczego, jednak ostatnie badania pokazują, że potrafi również działać neuroprotekcyjnie oraz łagodzić objawy depresji.
Jak zapobiegać depresji wywołanej użytkowaniem portali społecznościowych?
Dla dużej części społeczeństwa normalna jest codzienna aktywność na portalach społecznościowych. Wymiana poglądów, publikowanie wydarzeń z życia prywatnego, zainteresowanie życiem osób sławnych – to tylko niektóre aspekty „wirtualnego życia”. Jak na ironię - Facebook, Twitter i inne portale, które powstały, aby ułatwiać komunikację między ludźmi oraz socjalizację osób wyłączonych z jakiegoś powodu z życia społecznego również może być przyczyną depresji oraz izolacji socjalnej. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Jaki sposób użytkowania portali wiąże się z wyższym ryzykiem problemów psychicznych?
Badanie poziomu białka C-reaktywnego w krwi tętniczej pomocne przy ustaleniu strategii leczenia depresji?
Depresja jest coraz powszechniejszym problemem naszych czasów. WHO wymienia to schorzenie jako główną przyczynę „społecznej niepełnosprawności”. Szacuje się, że na całym świecie z depresją zmaga się ok. 300 milionów ludzi – niezależnie od wieku, rasy, płci. Nie dziwi więc fakt, że naukowcy próbują znaleźć wskaźniki, które mogą w doborze skutecznego leczenia, które umożliwi powrót prawidłowych funkcji poznawczych oraz uregulowanego nastroju. Należy pamiętać, że depresja to nie przejściowe zaburzenie nastroju, a poważne schorzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie i życie społeczne.
Czy mleko lub jogurt o niskiej zawartości tłuszczu mogą zmniejszyć ryzyko depresji?
Najnowsze obserwacje naukowców ze świata medycyny donoszą, że produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.A dokładniej, podobno mogą obniżyć ryzyko pojawienia się u nas depresji. W Japonii przeprowadzono badanie 1000 osób, gdzie uczestnikami byli ludzie dorośli, którzy spożywali mleko i jogurty o niskiej zawartości tłuszczu. Zauważono, że byli oni mniej podatni na objawy depresji w porównaniu z osobami, które spożywały mniej tego typu produktów.
Światowy Dzień Zdrowia 2017
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia obchodzona jest również rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii z okazji Światowego Dnia Zdrowia jest Depresja - porozmawiajmy o niej.