Zaloguj
Reklama

Forum: Kółko wsparcia psychicznego

Temat: DIAGNOSTYKA PSYCHIATRYCZNA I PSYCHOLOGICZNA (1)

Zaloguj się , aby skorzystać z poniższych opcji:


nowy wątek
ulubione
 • DIAGNOSTYKA PSYCHIATRYCZNA I PSYCHOLOGICZNA

  Lekarz Psychiatra i Psycholog ( krótry nie jest Lekarzem!), dysponują odrębnymi rodzajamidiagnostyki, pilnując przy tym, by nas nie przeciążać i nie męczyć specjalnie badaniami, jeżeli nie ma podstaw, by sądzić, że one wniosą coś dodatkowego.
  Specjaliśći postępują z nami cały czas zgodnie z zasadą, że Chory, który przybył do szpitala, - jest cierpiący.

  Na początku pobytu będziemy z pewnością przebadani ogólnie i somatycznie, ma to znaczenie np w stosunku do objaów ubocznych leków i ich doboru w zwiążku z tym, by nam nie przysporzyć innych cierpień w związku z leczeniem zaburzeń psychicznych.
  Z tego powodu na pewno na początku zbadają nam krew i mocz, co dodatkowo pomoże Personelowi w diagnostyce ew,. stanów somatycznych, np anemii.
  Jeżeli jesteśmy czymś zatruci, to w tych badaniach także się okaże. Badanie krwi, a tak dokładnie, to osocza, pozwoli Lekarzowi stwerdzić, jakie jest obecne st ężenie leków w naszym organiźmie i czy można je np zwiekszyć tak, byśmy się nie zatruli.
  Dawki leków ustalane są w oparciu o wagę naszego ciała, więc na pewno będziemy też zważeni i zmierzeni.
  Po ustaleni tych danyc h dopiero Lekarz może przystapić do rozważania możliwych form farmakoterapii.

  Jak już gdzieś pisałam, choroby i zaburzenia psychiczne są najczęściej chorobami mózgu po prostu, w tym sensie są także jakby "somatyczne". Ponieważ jednak dotyczą tego szczególnego i najwaniejszego dl nas narządu, więc, jeśli będzie potrzeba, zo0staniemy przebadani pod kątem prawudłowej czynności elektrycznej mózgu ( fale mózgowe), np, jeśli podejrzewają u nas padaczkę.
  EEG, ok którym właśnie piszę, występuje w 2 odmianach: EEg i PSG. PSG, czyli polisomnografia, to zapis EEG snu.
  W czasie badania Chory leży na leżance, z podłączonymi do glowy elektrodami, przymocowanymi elastyczną siatką, a z drugiej strony połaczonymi z komputerem, na którym pokazuje się zapis naszych fal mózgowych. To badanie jest b podobne do EKG, tylko dotyczy mózgu.
  Całość badania trwa ok 20 minut i wskazane jest, by w trakcie leżeć nieruchomo. Technik, wykonujący badanie, od czasu do czasu poleci nam wstrzy ać na chwilę oddech, albo właśnie wykonać kilka głębokich wdechów, by sprawdzić, jak na nasz ośrodkowy ukł nerwowy wpływa hiperwentylacja.

  CT ( tomografia komputerowa ) i MR ( rezonans magnetyczny) to podobne badania, należące do diagnostyki obrazowej ( neuroobrazowanie), jakimi czasem posługje się Psychiatria, by stwierdzić, czy u podłoża naszych dolrgliwości nie leży przyczyna organiczna mózgu. czasie badania leżymy wwnątrz takiej jakby "komory", zwanej gantrą, no i tu zaczynają się róznice między CT i MR.
  CT - wokół naszego lezącego poziomo ciała "jeździ" mikrokamera, która robi przstrzenne zdjęćia naszego mózgu i przekazuje do kompyutera, znajdującego się w sterowni obok. Czasem, by uwidocznić dodatkowo któreś, szczególnie podejrzane części mózgu, mogą nam podać do żyły środek cieniujący ( kontrast), który jest zupełnie nieszkodliwy i b łatwo się wydala po badaniu, dlatego wskazane jest, by po badaniu dość dużo pić.
  Specyficzną odmianą tomografii jest angioCT, czyli badanie tomokomputerowe przepływu krwi w naszym mózgu, bo jak może wiecie,, zmiany w mózgu typu niedokrwienie, mogą powodować zaburzenia nastroju i funkcji intelektualnych, które w ten sposób można poddać diagnozie.
  MR to jeszcze dokładniejsze badanie, które daje Lekarzowi dokładniejszy ogląd naszych narządów.
  Istotą badania jest wytworzenie wokół ciała Pacjenta pola elektromagnetycznego, które odbija się od naszych narządów i w ten sposób tworzy ich obraz. w formie przeprowadzenia MR ( rezonans ) jesy b podobne do CT i wykonuje się je dla potwierdzenia zmian w narżadach na poziomie komórkowym!

  Jak wcześniej Wam mówiłam,
  Psychiatria posługuje się także badaniami laboratoryjnymi w laboratorium szpitala,w celu określ.enia substancji krązych we krwi czy moczu albo określenia ogólnego skladu płynów ustrojowych, co w oczywisty sposób przekłada się na nasz stan zdrowia.

  Psychologia kliniczna dysponuje inną diagnostyką np w celu określenia ilorazu inteligencji, pamięci wzrokowych, funkcji osobowośći, itp/. Typową skalą do badania inteligencji jest WISC - R, czyli Test Wechslera w odmianie dla Dzieci i dla Dorosłych. Badanie trwa ok 2 - 3 godzin, wykonuje je Psycholog. Jest to zestaw zadań i pytań, które, na podstawie trudnośći, jakie z nimi mamy, określa, któe rejony mózgu ewentualnie mogły ulec uszkodzeniu. Takie testy nazywane są z tego powodu testami neuropsychologicznymi, częstym ich uzupełnieniem diagnostycznym jest neuroobrazowanie.
  Choćby, przykładowo, prob lemy z fiunkcjami wzrokowo - przestrzennymi, jakie m.in. bada test Wechslera, wskazują na możliwe problemy w prawej półkuli mózgu
  ZA pomocą testów psychologicznych można także sprawdzić scechy osobowości (MMPI 0
  Minessocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości)

  Do badania pamięci wzrokowej służy zwykle Inwentarz Pamięci Wzrokowej Bender.
  Psycholog w trakcie badania eksponuje nam obrazki, b proste i bez wartośći plastycznej, np 2 zachodzące na siebie trójkąty, które po dokładnym obejrzeniu mamy za zadanie dokładnie przerysować. Maksymalna ilośc punktów, jakie można uzyskać w tym badaqniu, to 12.

  Test Rorschacha należy do testów projekcyjnych.
  Psycholog eksponuje nam zestawy plam atramentowych, a my mamy za zadanie określić, co nam one przypominają. Wydaje mi się, że podobną funkcję pełni Test Zdań Niedokończonych.

  No i badania, których już szczegółowo nie będę może omawiać,bo służą do badania zaburzeń, z którymi nie mamy tu za dużo styczności, jak np zespołów otępiennych: to m.in testy:
  CAMCOG
  CAMDEX ( pokrewny)
  SCAN
  CIDIi podobne.

  Pozdrawiam Wszystkich, dziękuję za cierpliwość,już sie zamykam
  piszcie!

  Iza
  prezes Stow. ProPsychiatria

Reklama
Zobacz inne dyskusje