Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Schizofrenia

(4)

Grupa dla chorych na schizofrenię i schorzenia pokrewne.

Temat: Objawy upośledzenia u schizofrenika (8)

• 22-11-2011 13:51:19

Mój przyjaciel choruje na schizofrenię paranoidalną od ponad 10 lat, choroba zaczęła się w 16 roku życia. Zachowuje się dziwnie, wypowiedzi są jak u dziecka, myślenie bardzo niedojrzałe. Często kłamie, nawet jeśli chodzi o błahostki. Mówi że nigdy nie miał kolegów, nikogo z kim mógłby porozmawiać, bardzo niska samoocena, strach przed ludźmi, brak własnego zdania, przytakiwanie każdemu... - opóźniony proces socjalizacji ? .. czy takie objawy to skutek brania leków i choroby? zaczynam martwić się że ma coś w rodzaju niepełnosprawności intelektualnej. Chcę mu pomóc- jak rozmawiać i wpływać na niego żeby było z nim lepiej?

• 27-12-2011 22:07:06

Proszę o pomoc. Jestem przed rozwodem z mężem. Coraz częściej jednak mam poważne wątpliwości, co do stanu zdrowia mojego męża. Nasze małżeństwo nie było zgodnym. Nigdy nie umiałam zrozumieć zachowań męża. Po jakimś czasie doszły do mnie pogłoski, że ojciec męża chorował na schizofrenię. Był to rodzinny temat tabu. Teściowa pomimo, że przeżyła traumę ze swoim mężem,polegającą na tym, że robił sobie z niej wroga nie miała litości dla mnie i niestety w niczym mi nie pomogła. Była bezkrytyczna dla syna. Mąż coraz częściej traktował mnie jak wroga. Każda prosta czynność wykonywana razem urastała do rangi wielkiego problemu. Mamy troje dzieci. Twierdził, że buntuję dzieci przeciwko niemu. Ubliżał dzieciom, gdy miały niepowodzenia, nie szanował. Żądał absolutnego posłuszeństwa. Nie umiał odróżnić dobra od zła. Dziś mieszka u matki.Twierdził, że nie umiem gotować. wszystko było bez smaku. Twierdził, że nie umiem sprzątać ani prać, że źle wychowuję dzieci, że roztrwaniam pieniądze. Pił. Ciągle ze mną rywalizował. Nie sypialiśmy ze sobą. Myślałam, że ma problemy z męskością. Nie dał się dotknąć. Gdy się zbliżałam zachowywał się jak przestraszony pająk. W momencie gdy odkryłam, że do całego ambarasu doszedł romans,wystawiłam walizki.
    Ma romans z alkoholiczką, która znalazła się na dnie.Ona wykorzystuje go finansowo. Mówi mu co on chce usłyszeć. Mieszka u matki. Przeżyłam szok. Nie mogłam spać,a musiałam zająć się chorą matką, pracować na dwa etaty, żeby spłacić długi za studia dzieci. On nie poczuwał się do obowiązku.Twierdził,że to nie są już dzieci. Kompletna znieczulica. Poszłam wówczas do psychiatry. Opowiedziałam swoja historię. Lekarz patrząc na mnie, powiedział, że leczył mojego teścia. Zasugerował, żeby mąż zaczął się leczyć. Ja na to nie mam wpływu. To już chyba koniec. Ale to ojciec moich dzieci. Czy ja mogę coś jeszcze zrobić? On nie przyjmuje do wiadomości, że tu może tkwić problem. I o dziwo teściowa też.A idzie na dno. Schudł z 30 kg.Bardzo się postarzał.Może ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem?

• Komentatorka
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    27-12-2011 23:43:30

Takiej możliwości nie ma, bo schizofrenia, po pierwsze nie jest jednostką nozologiczną, która poddaje się rozpoznaniu na podstawie tzw. objawów patognomonicznych (nie ma takich objawów). Na chorobę z grupy zwanej 'schizofrenią' może zachorować co setny człowiek (1% społeczeństwa), przy czym 'szansa', aby zachorować wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie był chory. Jednakże są to jedynie statystyczne dane, co pozwala powiedzieć, że szansa na to, aby mieć dziecko, które na 'schizofrenię' nie zachoruje jest zawsze.
    I odwrotnie: ludzie chorują na choroby psychiczne typu schizofrenii, nie mając w rodzinie nikogo chorego.
    asadniczo zapamiętaj sobie: 'schizofrenii' się nie dziedziczy!

Image

Image
  • 13-05-2012 17:05:57
    kowalowa 2011-12-27 23:43:30 ... Na chorobę z grupy zwanej 'schizofrenią' może zachorować co setny człowiek (1% społeczeństwa), przy czym 'szansa', aby zachorować wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie był chory. Jednakże są to jedynie statystyczne dane, co pozwala powiedzieć, że szansa na to, aby mieć dziecko, które na 'schizofrenię' nie zachoruje jest zawsze.
    I odwrotnie: ludzie chorują na choroby psychiczne typu schizofrenii, nie mając w rodzinie nikogo chorego.

Geny potrafią przechodzić przez kilka pokoleń zanim się u jakiejś osoby uaktywnią, czasem nie możemy znać wszystkich krewnych sprzed kilku pokoleń i znać ich historię . ... Badania są w trakcie ... pozdrowienia.
  • Wtajemniczony
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
    08-06-2012 11:04:17

Co do pierwszej wypowiedzi to prosze napisz coś więcej. Jak wyglądał przebieg choroby i stanu psychicznego przyjaciela. Z tego co napisałeś to wydaje mi sie ze jest co cos w rodzaju, tak jak ja to nazywam. syndrom immunitetu. Po pierwsze to człowiek rozwija swój charakter głownie na podstawie interakcji z innymi ludźmi.
    Jeżeli więc, nie miał okazji z nimi przebywać to możliwe ze jest ze rzeczywiście zatrzymał sie w rozwoju społecznym.
    Dochodzi do tego upośledzeni lekowe i stępienie chorobowe. Co do kłamstw to widze dwie opcje, albo, to co mówi to jego urojenia, albo, nie jest świadom tego że kłamstwa nie są wskazane w kontaktach międzyludzkich i próbuje, przedstawić Tobie fakty których moze mniej sie wstydzi. Innymi słowy próbuje ukryć swoją, mozliwe ze, według niego okropną twarz, pod pseudonimem kłamstwa. Co do strachu przed ludźmi i niskiej samooceny: Nie wiem w jakim stopniu Jego choroba jest widoczna, jednak większość naszego społeczenstwa odrzuca ludzi którzy, według nich zbytnio się różnią od wyimaginowanej normy. Dlatego też myśle ze te(fobia społeczna, niska samoocena) Jego problemy wynikają z braku akceptacji, odrzucenia no i różnic w tzwn normie.
    A co do Twojego ostatniego pytania, to nie chciałbym dawać rad bezpośrednich bo może źle to przyjmiesz. Napisze ogólnie. Wydaje mi sie że tej osobie potrzebne jest poprostu akceptacja zrozumienie, i długotrwałe wsparcie. No i (moze to zabrzmi głupio i pewnie nie mam racji) ale wydaje mnie sie ze nie nalezy go traktować zbyt ulgowo, czyli chodzi mi o to zeby poprostu nie traktować go jak idiote...Ale tez nalezy pamiętać według mnie ze jest to zapewne człowiek wrażliwy jak to często w takich przypadkach bywa no i wymagający sporej troski miłości zrozumienia i odrobiny kontaktów z ludźmi. Ale uważam tez ze nalezy pamiętac by do niczego go nie zmuszać nie ufać mu w za dużym stopniu no i jezeli nie czytałas to przeczytaj fragment małego księcia o przyjacielu. Koniecznie

Ostatnia edycja: 08-06-2012 11:06:05

Chwalmy Pana bo jest Wielki a Jego Miłosierdzie trwa na wieki! Mój ryj nie świadczy o mnie...^^

09-06-2012 01:02:16
    Gość 2012-05-13 17:05:57
    kowalowa 2011-12-27 23:43:30 ... Na chorobę z grupy zwanej 'schizofrenią' może zachorować co setny człowiek (1% społeczeństwa), przy czym 'szansa', aby zachorować wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie był chory. Jednakże są to jedynie statystyczne dane, co pozwala powiedzieć, że szansa na to, aby mieć dziecko, które na 'schizofrenię' nie zachoruje jest zawsze.

Geny potrafią przechodzić przez kilka pokoleń zanim się u jakiejś osoby uaktywnią, czasem nie możemy znać wszystkich krewnych sprzed kilku pokoleń i znać ich historię . ... Badania są w trakcie ... pozdrowienia.
    Tak, choroba może się uaktywnić w którymś tam pokoleniu.
  • 20-06-2012 14:58:35

Potwierdzam, że w chorobie zaczyna się myśleć jak dziecko, a mania prześladowcza każe zamknąć się w sobie.
    Branie leków natomiast pozbawia pewności siebie, wpędza w lęki, obniża sprawność umysłową po całości. Ja jestem w takiej sytuacji, pracowałam umysłowo, zwolniłam się w chorobie już nawalając z zadaniami, przyjęli mnie z powrotem na umowę zlecenie bo nie mogłam żadnej pracy znaleźć a mam kredyt hipoteczny do spłacenia i dwóch synów na utrzymaniu. Powinnam jako chora być na rencie a nie mogę, nie macie pojęcia jaki to stres, który tylko pogarsza sytuację. Nie ma mi kto pomóc, mąż zachorował wcześniej na CHAD jest na rencie i ma pracę za najniższą krajową od miesiąca. Generalnie uważam że liczba chorych wzrasta i jest to efekt naszych czasów, zbyt stresogennych by je wytrzymać.

• 06-12-2012 19:51:39

przychodzą mi czasem niechciane mysli co do jakichs tam wydarzen z przeszlosci i czuje wtedy przygnębienie i poczucie winy, nie moge przestac myslec o tym, mial ktos podobnie? co to moze byc?

Zobacz inne dyskusje

• marcintruszczynski
    Olanzapinę przyjmowałem 3 lata i 4 miesiące w dawce 20 mg. Wydaję mi...
  • Wątek: co dalej
    Gdy siedze w domu to wiem jak rozmawiać z lekarzem, a gdy to tylko widze zapominam...
  • emmaa
    Wątek: pomocy
    Bardzo prosze o pomocJak postepowac z czlowiekiem ktory ma zaburzenia psychoaktywne udaje...
  • blaskmroku
    Czy to nie za dużo,jak na jedną osobę?Może jest ktoś na forum,u kogo...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/dziecko_smutek_panthermedia_9322326-W300H200.jpgFot. PantherstockSchizofrenia u dzieci
    Schizofrenia zaliczana jest do przewlekłych chorób o...
    Twoja sugestia