Zaloguj
Reklama

Forum: Psychiatria - grupa dla rodziny i pacjenta

Temat: prawda czy falsz (2)

 • prawda czy falsz
  Początkujący
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  ocena dzialania farmaceutykow stosowanych w psychiatrii

  Mechanizm dzialania -
  - grupa srodkow nazywanych obecnie neuroleptykami a wczesniej tranquilizerami (pochodne fenotiazyny,tioksantenu, butyrofenonu, risperidonu, olanzapiny itd) dzialaja na zasadzie blokowania receptorow dopaminy typu D2 i d3 oraz slabiej typu D1, blokowania receptorow adrenergicznych ?1, blokowanie receptorów 5-HT2, blokowanie receptorów muskarynowych i blokowanie receptorow histaminowych H1,H2,H3

  Skutki w organizmie czlowieka -
  - dzialanie blokujace receptory androdopaminergiczne prowadzi bezposrednio do obajwow parkinsonismu, ciezkich zaburzen koordynacji i motoryki, dyskinez, niepokoju ruchowego, katalepsjii, drzenia miesniowego itd.
  - dzialanie zwiozane z blokowaniem receptorow dopaminy i serotoniny w OUN oraz spadek wydzielania tyrozyny uposledzaja powstawanie emocji oraz zachodzenie i sprawnosc wyzszych czynnosci psychicznych (funcji pozanwczych, glebszych uczuc), obniza zdolnosc odczowania przyjemnosci i koncentracji oraz uniemozliwia zachowaniu funkcji seksualnych (erekcji, orgazmu),
  - dzialanie blokujace dzialanie receptorow dopamicznych w podwzgórzu prowadzi do zachamowania wydzielania chormonow przysadkowych - somatrotopiny(GH), gonadotropin(LH,FSH), chormonow tarczycy(T3,T4) i nadnerczy(ACTH) co powoduje zachamowanie wydzielania hormonow obwodowych - testosteronu,estrogenu,tyrozyny,adrenaliny.
  - W zwiazku z wypadnieciu z homeostazy glownych chormonow majacych dzialanie hipoglikemiczne, lipotroficzne i anaboliczne nastepuje postepujace otluszczenie, arterioskcleroza i procesy kataboliczne dotyczace tkanki miesniowej i kostnej (osteoporoza) i nerwowej oraz wzrost poziomu glukozy prowadzacy nieuchronnie do cukrzycy, spadek produkcji adrenaliny powoduje oslabienie ogolnej wydolnosci oddechowej i krazeniowej organizmu oraz oslabienia miesnia serowego. W zwiazku z zachamowaniem wydzielania chormonow tarczycy i adrenaliny wystepuje hipotermia.
  - Ujemne sprzezenie zwrotne w podwzgorzu powoduje nadmierne wydzielanie prolaktyny i melaniny co objawia sie ginekomastia i czerwonym zabarwieniem naskorka.
  - prawdopodobnie przyjmowanie powoduje nieodwracalne zmiany w mozgu i zanik pewnych stroktor nerwowych, zgodnie z teoria
  ze nie stymulowane neurony maja tendencje do zanikania.

 • prawda czy falsz

  NEUROLEPTYKI - leki łagodzące objawy psychotyczne, takie jak nadpobudliwość, majaczenie, iluzje patologiczne, halucynacje czy urojenia. Neuroleptyki mają silne działanie uspokajające w stanach pobudzenia psychoruchowego.
  Pierwszym znanym i najczęściej stosowanym środkiem neuroleptycznym stała się chloropromazyna (Largactil, pol. Fenactil ), której właściwości lecznicze odkryli w 1952 roku J. Delay i P. Deniker. Neuroleptyki to środki stosowane przede wszystkim w leczeniu psychoz (np. schizofrenii), chociaż niekiedy podaje się je w małych dawkach osobom cierpiącym na stany lękowe czy obsesje (natręctwa), a dzieciom w zaburzeniach zachowania (niestałość, agresywność).

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
Zobacz inne dyskusje