Zaloguj
Reklama

Forum: Konkursy

Temat: ZAMKNIĘTY Uzdrowić umysł - Konkurs Medforum (15)

Zaloguj się , aby skorzystać z poniższych opcji:

nowy wątek
ulubione
  • ZAMKNIĘTY Uzdrowić umysł - Konkurs Medforum
    Plik

Czasami jesienią u niektórych pojawia się chandra, która może przeistoczyć się w depresję, która jest poważną chorobą.

Jak według Ciebie można skutecznie uchronić się przed tą chorobą?

Konkurs trwa od 30.10.2013 do 6.11.2013. Wyniki podamy 7.11.2013

ZASADY:

1. Każdy uczestnik konkursu musi posiadać konto w serwisach Medforum.
    2. Każdy uczestnik może dodać jeden wpis - kilka zdań.
    3. Nagrodami w konkursie są 4 książki "Uzdrowić umysł" ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
    4. Jeżeli po kontakcie z wygranymi nikt się nie zgłosi w ciągu 30 dni, nagroda przechodzi na rzecz Medforum.
    Ostatnia edycja:

Katarzyna Irzeńska
    Events & Publications Manager
    Medforum Sp. z o.o.

Najważniejszym elementem który może nam pomóc w uchronieniu się przed depresją jest odpowiednie zagospodarowanie naszego czasu, nie tylko tego wolnego ale także czasu przeznaczonego na sen i pracę. Nadmiar pracy, jak również wykonywanie czynności, których tak do końca nie lubimy i nie widzimy w nich głębszego sensu może sprzyjać pojawieniu się tzw. wypalenia zawodowego a to z kolei może być początkiem depresji. Sen również gra istotną rolę w naszym prawidłowym funkcjonowaniu i postrzeganiu rzeczywistości, dlatego też powinniśmy być zawsze odpowiednio wypoczęci. Natomiast jeśli chodzi o czas wolny to moim zdaniem powinno się go przeznaczyć w 100% na czynności, które sprawiają nam przyjemność jak i wnoszą w nasze życie pewną dozę satysfakcji, najlepiej gdyby było to jakieś hobby, chociaż niektórym wystarczy przeczytanie dobrej książki czy wypicie kawy w dobrym towarzystwie. Hobby może być również wysiłek fizyczny, o którym nie od dziś wiadomo podnosi poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia

Gość
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów

Depresja,zaczyna się niewinne wręcz,niepozornie obniżonym nastrojem,apatią,chandrą,bezsennością i zmianą rytmu dobowego,nostalgią, głodzeniem się prowadzi do wycienczania sie chorego organizmu a nieleczona możę nawet skończyć się tragicznie,np.samobójstwem
    Istotna i najważniejsza jest rola rodziny lub bliskiej osoby,toś tai musi chorego nakłonić na wizyte u specjalisty,którego rolą terapeutyczna jest namówienie na leczenie.
    Osoba u ktorej zdiagnozowano leczenie powinna podjąc oprócz farmakoterapii psychoterapię .
    Depresja jest choroba wyleczalną,są długotrwałe remisje,ale wszechobecny czynnik stres nie rozładowany relaksem uwalnia hormon kortyzol w nadmiarze i powoduje powrót choroby,ja równiez podatność na nią.Relaks po pracy jest odreagowaniem stresu,to chroni nas przed nawrotem choroby i jesli do tej pory nie potrafiilsimy tego zrobić to nie jest żaden wstyd uczęśzczać na oddział terapeutyczny gdzie nas tego nauczą,np.prosta do wykonania w domu jest wizualizacja,czyli relaks przy melodii,gdzie poruszamy każdym mięsniem ciała,napinając go a następnie rozlużniajac,technika jest latwa do nauki .Moje metody relaksacji są proste np.:kąpiel pachnącej pianie,czytanie ulubionych bajek z dzieciństwa bo bajka zawsze dobrze się kończy,ma morał więc oddziałowywuje terapeutycznie,spacer z psem,ugotowanie ulubionej potrawy,zrobienie wlasnego projektu szala na drutach lub wyszywanie krzyzykami,rowniez dobre zorganizowanie sobie dnia bo po dobrze wykonanej pracy mam satysfakcje i odpoczywam.Sen w przewietrzonym pokoju też jest moja ulubioną forma relaksu i odpoczynku a rano budze sie wypczęta z nową energią i pozytywnie nastawiona do życia z nowym pomysłem na rozwiązanie aktualnego problemu.Cieple barwy w pokoju energetyzuja go jak brak słońca,a jasne łagodne barwy ubrań daja poczucie pogodnego nastroju-przynajmniej tak jest u mnie.
    Wazne jest pózniejsze chodzenie na Grupę Wsparcia,i współnie można omawiać bieżące problemy,dzielić sie własnymi doświadczeniami z relaksacji,a co ważne grupa daje wsparcie poprzez poczucie wspólnoty ze nie jeste s sam ze swoim problemem,ze twój problem jest ważny i istotny.
    Tak powinno być poza grupą w otoczeniu najbliższych,wtedy gdy czlowiek widzi ze ma oparcie w rodzinie nabiera wiary w siebie i wlasne sily,jest twórczy,rozwija swoje życiowe potencjały ma cel w życiu i poczucie jego sensu bytu.

Ostatnia edycja:
  • Reklama

W obecnych czasach większość ludzi pogrążona jest w smutku, bezradności, ma obniżony nastrój, lęki, nie odczuwa przyjemności z życia, cierpi na bezsenność. Jednak zanim taka osoba trafi do specjalisty bardzo często przyczyn złego samopoczucia szuka u kardiologów, internistów. W końcu po wielu miesiącach, badaniach diagnoza zostaje postawiona DEPRESJA. Obecnie większość z Nas pogrążona jest w depresji. Bez względu na wiek, wykształcenie, płeć, status czy miejsce zamieszkania. „Żniwo” ciągle jest zbierane. Doświadczamy otchłani, cierpienia, pustki, samotności, zwyczajnie nie radzimy sobie w skrajnych przypadka ze wstaniem z łóżka, higieną.
    Ważnym elementem jest, aby w przypadku depresji nie być zdanym tyko na siebie. Decydującą rolę odgrywa rodzina, która wspiera, pomaga, a nie nakazuje tylko „weź się w garść”. Chory nie jest w stanie „wziąć się w garść”, ponieważ wszystko jest za ciężkie i przytłaczające.
    Dlatego tak bardzo ważne jest aby osoba dotknięta depresja została namówiona na wizytę u specjalisty. Mam wrażenie, że w mniejszy stopniu, ale jednak ciągle leczenie psychiatryczne, samo słowo psychiatra jest nadal krępujące, wstydliwe. Ponieważ nadal ważna jest dla nas opinia społeczeństwa. Co powie sąsiad jak się dowie, a w pracy to już katastrofa. Musimy nadal ukrywać ten fakt, że chorujemy. A przecież depresja jest taką samą chorobą jak nadciśnienie czy cukrzyca.
    Nieprzespane noce, ciągły lęk, niepokój, smutek, brak łaknienia czy nadmierne objadanie się, niechęć do działania, pracy utrudniają a czasami wręcz uniemożliwiają działanie.
    Pomocne w leczeniu depresji ważna jest odpowiednio dobrana przez psychiatrę farmakoterapia oraz psychoterapia. Zachęcenie przez lekarza do uczestniczenia w terapii prowadzonej przez dzienne oddziały psychiatryczne, gdzie można podzielić się z innymi pacjentami swoimi problemami, smutkiem, przygnębienie. Uczestniczenie w zajęciach z relaksacji dość często w, treningu relaksacyjnym Schultza pomaga zrelaksować się odprężyć, uwolnić swój umysł od złych emocji. Natomiast terapia zajęciowa pomoże również skupić się na danym zajęciu, które może okazać się dla nas tak wspaniałe, że zacznie nas pochłaniać. Będzie sensem, że to jest to co lubię i nawet mogę robić w chwili złego samopoczucia. Każda z form arteterapii „terapii przez sztukę” również okazuje się być pomocna w zwalczaniu złego samopoczucia. Fantastycznie jest wziąć ołówek, pędzel czy węgiel do ręki i ponieść się swojej fantazji. Można również tworzyć wspaniałe rzeczy z masy solnej, gipsu, suszonych kwiatów, wyszywać, dziergać, bawić decoupagem się robić wszystko to, na co tylko przyjdzie nam ochota lub mamy pomysł. Wspaniałą metodą jest również Bajkoterapia, czytanie głośne,dla dzieci bajek terapeutycznych w zwalczaniu lęków przed ciemnością, potworami itp. Dla Nas dorosłych to czytanie fragmentów tekstów lub całych książek, a po ich przeczytaniu wspólne dyskutowanie. Przecież My dorośli mamy wiele możliwości, aby się czegoś dowiedzieć i nauczyć, posiadamy umiejętności charakterystyczne dla dorosłych: zdolność czytania i analizowania materiału, werbalizacji myśli i pojęć, konceptualizacji i komunikacji. Taka literatura pozwala spojrzeć realistycznie na własną sytuację, daje świadomość, że nie jest się jedynym człowiekiem borykającym się z problemami, że istnieje wiele rozwiązań problemów.
    Fantastyczny również okazuje się taniec, zajęcia fitness, zumba, pilates wszystkie ćwiczenia, które wymagają troszkę wysiłku jednocześnie które mogę uszczęśliwić nas po przez wydzielanie się endorfin. Jednak nie wypada nie wspomnieć o wspaniałej kąpieli przy świecach, pogaduszkach z przyjaciółką przy rozgrzewającej herbatce malinowej w jesienny wieczór lub kubek cieplutkiej czekolady i komedia na ekranie telewizora

kaka22

W obecnych czasach większość ludzi pogrążona jest w smutku, bezradności, ma obniżony nastrój, lęki, nie odczuwa przyjemności z życia, cierpi na bezsenność. Jednak zanim taka osoba trafi do specjalisty bardzo często przyczyn złego samopoczucia szuka u kardiologów, internistów. W końcu po wielu miesiącach, badaniach diagnoza zostaje postawiona DEPRESJA. Obecnie większość z Nas pogrążona jest w depresji. Bez względu na wiek, wykształcenie, płeć, status czy miejsce zamieszkania. „Żniwo” ciągle jest zbierane. Doświadczamy otchłani, cierpienia, pustki, samotności, zwyczajnie nie radzimy sobie w skrajnych przypadka ze wstaniem z łóżka, higieną.
    Ważnym elementem jest, aby w przypadku depresji nie być zdanym tyko na siebie. Decydującą rolę odgrywa rodzina, która wspiera, pomaga, a nie nakazuje tylko „weź się w garść”. Chory nie jest w stanie „wziąć się w garść”, ponieważ wszystko jest za ciężkie i przytłaczające.
    Dlatego tak bardzo ważne jest aby osoba dotknięta depresja została namówiona na wizytę u specjalisty. Mam wrażenie, że w mniejszy stopniu, ale jednak ciągle leczenie psychiatryczne, samo słowo psychiatra jest nadal krępujące, wstydliwe. Ponieważ nadal ważna jest dla nas opinia społeczeństwa. Co powie sąsiad jak się dowie, a w pracy to już katastrofa. Musimy nadal ukrywać ten fakt, że chorujemy. A przecież depresja jest taką samą chorobą jak nadciśnienie czy cukrzyca.
    Nieprzespane noce, ciągły lęk, niepokój, smutek, brak łaknienia czy nadmierne objadanie się, niechęć do działania, pracy utrudniają a czasami wręcz uniemożliwiają działanie.
    Pomocne w leczeniu depresji ważna jest odpowiednio dobrana przez psychiatrę farmakoterapia oraz psychoterapia. Zachęcenie przez lekarza do uczestniczenia w terapii prowadzonej przez dzienne oddziały psychiatryczne, gdzie można podzielić się z innymi pacjentami swoimi problemami, smutkiem, przygnębienie. Uczestniczenie w zajęciach z relaksacji dość często w, treningu relaksacyjnym Schultza pomaga zrelaksować się odprężyć, uwolnić swój umysł od złych emocji. Natomiast terapia zajęciowa pomoże również skupić się na danym zajęciu, które może okazać się dla nas tak wspaniałe, że zacznie nas pochłaniać. Będzie sensem, że to jest to co lubię i nawet mogę robić w chwili złego samopoczucia. Każda z form arteterapii „terapii przez sztukę” również okazuje się być pomocna w zwalczaniu złego samopoczucia. Fantastycznie jest wziąć ołówek, pędzel czy węgiel do ręki i ponieść się swojej fantazji. Można również tworzyć wspaniałe rzeczy z masy solnej, gipsu, suszonych kwiatów, wyszywać, dziergać, bawić decoupagem się robić wszystko to, na co tylko przyjdzie nam ochota lub mamy pomysł. Wspaniałą metodą jest również Bajkoterapia, czytanie głośne,dla dzieci bajek terapeutycznych w zwalczaniu lęków przed ciemnością, potworami itp. Dla Nas dorosłych to czytanie fragmentów tekstów lub całych książek, a po ich przeczytaniu wspólne dyskutowanie. Przecież My dorośli mamy wiele możliwości, aby się czegoś dowiedzieć i nauczyć, posiadamy umiejętności charakterystyczne dla dorosłych: zdolność czytania i analizowania materiału, werbalizacji myśli i pojęć, konceptualizacji i komunikacji. Taka literatura pozwala spojrzeć realistycznie na własną sytuację, daje świadomość, że nie jest się jedynym człowiekiem borykającym się z problemami, że istnieje wiele rozwiązań problemów.
    Fantastyczny również okazuje się taniec, zajęcia fitness, zumba, pilates wszystkie ćwiczenia, które wymagają troszkę wysiłku jednocześnie które mogę uszczęśliwić nas po przez wydzielanie się endorfin. Jednak nie wypada nie wspomnieć o wspaniałej kąpieli przy świecach, pogaduszkach z przyjaciółką przy rozgrzewającej herbatce malinowej w jesienny wieczór lub kubek cieplutkiej czekolady i komedia na ekranie telewizora

kaka22

Recepta na zapobiegnięcie depresji

Każdego dnia wstając z łóżka zadaj sobie pytanie kim jesteś? i.. dlaczego tak sądzisz?
    Czy wiesz o tym,że jesteś doskonały będąc tym kim jesteś?Co doskonałego jesteś w stanie zobaczyć w swoim perfekcyjnie zaplanowanym ciele,które martwi sie o ciebie 24h na dobę nawet gdy śpisz..?

Każdego dnia przechodząc ulicami miasta spójrz na nie inaczej niż zwykle i zastanów się co pieknego lub orginalnego udało ci się zauważyć w szarym,zimnym,listopadowym dniu jesieni?
    Być może będzie to zakochana para gołębi lub kilka przepięknych pomarańczowych liści,które tak pięknie pachną jesiennym deszczem?

Jedząc codzienny obiad zastanów się ile słońca i pracowitości ludzkich dłoni zdążyły odkryć warzywa,które teraz zjadasz? Spróbuj zachwycić się każdym szczegółem,spożywaj wolno i delektuj się

Pomyśl o osobach,które ciebie kiedyś obraziły i skrzywdziły,czy mógłbyś chociaż na 5 minut przyjąć tezę,że zrobiły to z nieświadomości lub z braku umiejętności bycia świadomym,w wyniku wyłącznie swoich wad?Czy mógłbyś tym osobom powiedzieć dziekuję za ważną lekcję życiową?

Czy wieczorem kładac się do łóżka mógłbyś z satysfakcją położyć się spać i powiedzieć sobie,zrobiłem wszystko tak jak najlepiej mogłem,i wybaczam sobie to,czego nie udalo mi się zrobić,tak jak bym chciał,bo jestem tylko czlowiekiem,kimś kto ma też prawo do popełniania błędów?

Zastanów się nad tym,jak bys się czuł,gdybys biegnąc umiał się zachwycić praca swojego ciała przy każdym wdechu jego i wydechu?

I czy potrafisz zaakceptować fakt,że w programie rozwoju świadomości choroba,którą masz wyznacza ci drogę częściowego cierpienia ludziego i niebywałego bogactwa duchowego?

Te pytania to dla mnie najlepsza szczepionka przeciwko depresji.

Szkoda,że dałam słowo których nigdy nie łanmę. Temat bardzo ciekawy i coś dla mnie, ale słowo sie rzekło. Piszącym życzę powodzenia i wspaniałych porad.

Depresja jest ciężką choroba psychiczną To truizm, ale jakże niestety prawdziwy
    Posłużę się własnym przykładem, żeby było jaśniej. Tak, jak ja postępowałem uważam, ze użyłem skutecznych sposobów do walki z ta choroba i dlatego je przedstawię Nie wiem, czy można mnie nazwać kompetentnym na temat tej przypadłości. Od 2005 roku miałem kilkakrotnie depresje trwające od 2 tygodni do 3 miesięcy. W październiku, zaś 2011 zaczęła się moja najcięższa i najdłuższa, bo trwająca aż do końca września 2012
    Teraz łatwiej dokonać mi retrospekcji, bo rok temu wspomnienia były zbyt bolesne i dotyczyły nieodległego czasu.
    Najgorsze, co może dokonać rodzina i znajomi to mówić „Weź się w garść” .Tu z autopsji powiem, ze takie słowa powodują tylko nasilenie myśli samobójczych, Jak mam wziąć się w garść skoro nie wiem po co i jak żyć ?Jak ktoś w takim momencie stwierdzi „Weź się w garść”, to powoduje to tylko nasilenie myślenia o zakończeniu własnej, marnej egzystencji(tak niestety wtedy myślałem),
    Bardzo istotnym jest to, żeby człowiek w depresji miał zajecie i by mógł samodzielnie podejmować różne decyzje .Zajmowanie się czymkolwiek, pozwala wypełnić czas czymś pożytecznym, a ni3mysleniem o własnych problemach. `Dopiero na 2 miesiące przed końcem tej tzw .długiej depresji zacząłem jako wolontariusz zamiatać. Czynię to do dzisiaj i wierzę, ze daje to pewna gwarancję, ze to paskudne schorzenie nie powróci.
    Oczywiście człowiek w depresji może podjąć błędna decyzje .Po to są jednak potrzebni lekko, nienatarczywie nadzorujący bliscy, którzy uchronią nas przed jakimś poważniejszym błędem.
    Bliscy i przyjaciele powinni tez dawać odczuć, ze jesteśmy im potrzebni i zależy im na nas .Mnie zależało na tym, żeby np. ktoś często przysyłał smsem pozdrowienia. Nie wszyscy, to niestety rozumieli.
    Wspominałem już o samodzielności .Mi pomogło „uwolnienie” się od ojca. Już od ponad roku sam spaceruję, a wcześniej przez 10 lat czyniłem to z tatą. Teraz chodzę gdzie chcę i nikt mi „nie ględzi”

Ważny jest też kontakt z innymi ludźmi. Ja podczas depresji zacząłem uczęszczać na tzw .kluby wsparcia w pewnej fundacji. Dzięki temu teraz wiem, ze niepełnosprawnych jest więcej. Zajęcia są różnego rodzaju. Są 3 razy w tygodniu. Raz są to zajęcia komputerowe, drugi raz gdzieś wychodzimy najczęściej do jakiegoś muzeum.3 rodzaj zajęć polega na oglądaniu filmów np. z rzutnika, albo udajemy się do kina. Poza kontaktem z ludźmi zajęcia te wspaniale pozwalają wypełnić wolny czas

Zaznaczam po raz kolejny, ze w celu uniknięcia depresji wskazane jest znalezienie sobie najlepiej jakiegoś pożytecznego zajęcia, samodzielność i kontakt z ludźmi. Poza tym, o czym tez wspominałem, chory nie może czuć, ze jest sam (co nie oznacza, ze należy go we wszystkim wyręczać, a wręcz przeciwnie.

Wierzę, ze przy zastosowaniu tych rad uda się uniknąć depresji(w tym najgorszej z jej konsekwencji, a mianowicie samobójstwa).Jeśli ktoś zastosuje się do powyższych rad to jeśli zachoruje, wierzę, że szybko się wyleczy

W smutnej i szarej jesieni,
    co tysiącem barw się mieni,
    czyha przez nikogo nie chciana
    choroba depresją zwana...
    Gdy dni się stają krótsze, a nocy wciąż przybywa,
    przychodzi do nas znikąd, choć nikt jej nie przyzywa.
    Okrywa swoim płaszczem, gdy jesteśmy sami,
    a potem już zostaje i codziennie rani.
    Lecz by nas nie dopadła są liczne sposoby,
    a każdy z ludzi na świecie ma własne metody.
    Jedni wiedzą, że pomóc mogą przyjaciele,
    czasami wystarczy, że przyjdą, a to przecież nie wiele,
    i przy herbacie się zaczną rozmowy, co końca nie mają,
    bo dobrzy przyjaciele, dobrze się znają.
    Zaproszą do kina, na śmieszną komedię
    i uśmiech na twarzy będzie i w nocy i we dnie.
    Inni wieczorami wolą być sami,
    brać ciepłe kąpiele w łazience wypełnionej świecami.
    Relaksując się dają depresji do zrozumienia,
    że w ich mieszkaniu i życiu, czego szukać nie ma.
    Są też tacy, co ćwicząc z nią wygrywają,
    chodzą na basen, na fitness, skaczą, biegają.
    Ich także depresja omija z daleka,
    bo gdy czuje endorfiny, od razu ucieka.
    Wspomnę jeszcze o paniach, co z chandrą walczą chętnie,
    i do fryzjera i kosmetyczki chodzą namiętnie.
    Bo gdy dziewczyna się dobrze czuje w swoim ciele,
    depresja odpuszcza i do powiedzenia nie za wiele.
    Pamiętać jednak trzeba, że i tak się zdarzyć może,
    że żadna z tych metod nam nie pomoże.
    Ani rodzina, ani przyjaciele,
    ani muzyka, ani kąpiele,
    i aby się pozbyć gościa nieproszonego,
    trzeba skorzystać ze sposobu innego.
    Tu może pomóc psychiatra jedynie,
    przepisze leki, doradzi i depresja minie.
    I znów nas cieszyć będzie jesienne słońce
    I kolorowe liście czerwienią płonące.

Niestety zapomnialem o niektórych sprawach.
    Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu pomieszczeń, w których przebywamy.
    Ja zarówno w czasie depresji, jak i po niej posiadam w pokoju 4 silne żarówki plus reflektor.Oczywiście wszystko jest diodowe,energooszczdne
    W celu obrony własnej samooceny wskazane jest zachowanie asertywne, a nie uległe lub agresywne.Zachowanie asertywne polega na ochronie własnych praw,przy obronie praw innych ludzi.Trzeba zachowywać się zawsze asertywnie, gdyż objawy depresyjne często znacznie zaniżają naszą samoocenę

Zobacz inne dyskusje