Serwisy Medforum

Kiedy serce kołacze... napady lęku

Kiedy serce kołacze... napady lęku
foto. medforum
(5)

Wprowadzenie do porady

Lęk paniczny (=lęk napadowy, napady paniki) to nagły, odgraniczony w czasie napad bardzo silnego lęku, który nie jest wywołany żadnym czynnikiem zewnętrznym.

Porada składa się z:Objawy i przebieg

Lęk napadowy należy do grupy zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się występowaniem napadów nagłego, bardzo silnego lęku, który trwa co najmniej kilka minut. Takiego napadu nie można przewidzieć. W trakcie napadu występują objawy wegetatywne - przyspieszenie tętna, duszność, hiperwentylacja (przyspieszenie oddechu), pocenie się, zawroty głowy, parcie na pęcherz.

Oprócz objawów związanych z ciałem pojawiają się także objawy psychiczne-poczucie zagrożenia życia lub utraty kontroli nad sobą, obawa, że „się zwariuje”. Napad lęku jest tak nieprzyjemnym przeżyciem, że osoby, które go doświadczyły zaczynają unikać sytuacji, w których pojawił się pierwszy napad. Prowadzi to do rozwoju agorafobii.

Zawsze należy wykluczyć czy napady lęku nie są efektem choroby somatycznej. Lęk napadowy może występować w przebiegu nadczynności tarczycy, napadowej hipoglikemii, guza chromochłonnego nadnerczy, tężyczki, ostrej choroby niedokrwiennej serca. Przed postawieniem rozpoznania „lęku napadowego” i rozpoczęciem leczenia lekarz powinien zlecić odpowiednie badania. Do ostatecznego rozpoznania należy stwierdzić wystąpienie kilku ciężkich napadów leku w okresie 1 miesiąca.
Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia prowadzona jednocześnie z farmakoterapią.

(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

  • dr Agnieszka Piróg-Balcerzak

Tagi:

Komentarze