Narkolepsja - objawy, diagnoza, leczenie
Autorzy:
Bibliografia:
Dulcan MK, Martini DR, Lake M.: Psychiatria dzieci i młodzieży - wybrane zagadnienia. Wydawnictwo Medyczne Medipage, Warszawa 2003.
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:

Narkolepsja jest rzadkim stanem patologicznym polegającym na występowaniu nagłych, niepowstrzymanych napadów snu w okresie dziennym (w fazie czuwania).
Narkolepsja - Objawy i przebieg
Narkolepsja jest prawdopodobnie chorobą uwarunkowaną genetycznie. Występuje z częstością około 1 na 10.000 osób. Napady pojawiają się zwykle pod koniec okresu dojrzewania lub w okolicach 20. roku życia. Typowy przebieg napadu narkolepsji polega na wystąpieniu nagłej, bardzo silnej potrzeby snu. Pacjent broni się przed zaśnięciem, ale w końcu zapada w sen, który staje się natychmiast snem w fazie REM (faza z szybkimi ruchami gałek ocznych). Napadowi zwykle towarzyszy nagła utrata napięcia mięśni. Mogą występować omamy wzrokowe. Po krótkotrwałym śnie pacjent wybudza się. Uwaga! To nie są napady utraty przytomności, takie jak w padaczce, ale zaburzenia o całkiem innym podłożu.
Narkolepsja - Kiedy udać się do lekarza
Napady narkolepsji wymagają bezwzględnie specjalistycznej diagnostyki i wykluczenia różnych schorzeń mogących dawać podobne objawy. Istnieją możliwości skutecznego leczenia farmakologicznego, o którym musi zdecydować lekarz.
Narkolepsja - Leczenie
Pomocne jest zachowanie regularnych godzin zasypiania wieczorem i wstawania rano oraz przesypianie dostatecznej ilości czasu w nocy. Konieczna jest edukacja rodziny i otoczenia chorego (szkoła, nauczyciele).
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.