użytkowników online: 4280

Kiedy serce kołacze... napady lęku

Lęk paniczny (=lęk napadowy, napady paniki) to nagły, odgraniczony w czasie napad bardzo silnego lęku, który nie jest wywołany żadnym czynnikiem zewnętrznym.

Objawy i przebieg

Lęk napadowy należy do grupy zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się występowaniem napadów nagłego, bardzo silnego lęku, który trwa co najmniej kilka minut. Takiego napadu nie można przewidzieć. W trakcie napadu występują objawy wegetatywne - przyspieszenie tętna, duszność, hiperwentylacja (przyspieszenie oddechu), pocenie się, zawroty głowy, parcie na pęcherz.

Oprócz objawów związanych z ciałem pojawiają się także objawy psychiczne-poczucie zagrożenia życia lub utraty kontroli nad sobą, obawa, że „się zwariuje”. Napad lęku jest tak nieprzyjemnym przeżyciem, że osoby, które go doświadczyły zaczynają unikać sytuacji, w których pojawił się pierwszy napad. Prowadzi to do rozwoju agorafobii.

Zawsze należy wykluczyć czy napady lęku nie są efektem choroby somatycznej. Lęk napadowy może występować w przebiegu nadczynności tarczycy, napadowej hipoglikemii, guza chromochłonnego nadnerczy, tężyczki, ostrej choroby niedokrwiennej serca. Przed postawieniem rozpoznania „lęku napadowego” i rozpoczęciem leczenia lekarz powinien zlecić odpowiednie badania. Do ostatecznego rozpoznania należy stwierdzić wystąpienie kilku ciężkich napadów leku w okresie 1 miesiąca.
Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia prowadzona jednocześnie z farmakoterapią.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Komentowane konferencje

    Ankieta

      

    Czy psychiatra to:

    Konkurs na forum
    Konkurs tematyczny