użytkowników online: 2321

Ankieta

  

Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci są?

Artykuły

Jak obronić się przed manipulacją i szantażem?

  • autorzy: Aleksandra Miler, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Szantaż jest niczym innym, jak wywieraniem wpływu na drugiego człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż jesteśmy manipulowani przez bliską nam osobę. Może nią być matka, ojciec, żona, mąż, dzieci czy współpracownicy albo szef.

Ratowanie życia innym - I Ty możesz pomóc!

  • autorzy: Physio-Control, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages

Nagłe Zatrzymanie Krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, czego wynikiem jest ustanie krążenia krwi oraz niedotlenienie organizmu człowieka. W następstwie czego po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Warto wiedzieć jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.

Wybrane metody wspomagania komunikacji u dzieci z autyzmem

  • autorzy: Ewa Kloge, zdjęcia: ojoimages

Artykuł przedstawia niektóre formy wspomagania komunikacji u dzieci autystycznych

Zaburzenia ze spektrum autyzmu

  • autorzy: dr n. med. Beata Kazek

Od kilku lat obserwuje się wzrost zaburzeń ze spektrum autyzmu (ang. autistic spectrum disorder; ASD). Mnogość objawów obserwowanych u osób autystycznych przemawia za tym, że prawdopodobnie nie mają one jednego wspólnego czynnika etiologicznego. Artykuł przeznaczony jest dla studentów medycyny oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, przedstawia definicję, krótką charakterystykę obrazu klinicznego, zarys koncepcji i możliwości terapeutyczne w ASD.

Niebezpieczne manewry- osobowość histeryczna

  • autorzy: Magdalena Tomczyk, zdjęcia: ojoimages

Artykuł porusza problem osób cierpiących na histerię. Ich zachowania często są nieprzewidywalne, a oni sami najlepiej czują się będąc w centrum uwagi.

Wszyscy kłamią – nie daj się oszukać! - Jarosław Świątek

  • autorzy: Katarzyna Irzeńska, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która w swoim życiu nie doświadczyłaby kłamstwa. Obłuda, zaszyfrowane znaki, wyćwiczona mimika twarzy czy podejrzane gesty mogą często świadczyć, iż podczas rozmowy  możemy być ofiarą kłamstwa. 

Więcej niż słowa. Potęga komunikacji niewerbalnej - Miles L. Patterson

  • autorzy: Aleksandra Miler, okładka : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Słowa są nieodzowną stroną naszej komunikacji. Mowa jest naturalna. Dzięki niej dostarczamy i otrzymujemy informacje. Wyrażamy uczucia, wywieramy wpływ, a także określamy nasz wizerunek w społeczeństwie.

Zespół stresu pourazowego – charakterystyka psychologiczna i neuropsychologiczna

  • autorzy: Paweł Krukow, dr n.hum.Andrzej Lipczyński, zdjęcia: ojoimages

Artykuł przedstawia krótką charakterystykę zespołu stresu pourazowego ukazaną z dwóch perspektyw: psychologicznej; pokazane zostały głównie objawy psychopatologiczne, na jakie cierpią pacjenci z tym zespołem. Drugi obszar analizy – na nim głównie skupia się większa część tekstu, przedstawia badania neuropsychologiczne oraz neurobiologiczne, które mogą stać się punktem wyjścia dla zrozumienia objawów i dynamiki samego zespołu. Wyniki te pochodzą zarówno z badań przeprowadzanych za pomocą procedury diagnozy neuropsychologicznej, jak i metod neuroobrazowania: - metodami ukazującymi zmiany w strukturze mózgu i obrazującymi funkcjonowanie mózgu. Została także podniesiona kwestia możliwości wykorzystania tych metod w postępowaniu sądowo-psychiatrycznym.

STRES POURAZOWY - podstawowe informacje

  • autorzy: Zespół Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiej Akademii ...

Stres Pourazowy jest odpowiedzią organizmu na przeżycie tragedii. Objawy mogą utrzymywać się miesiącami. Właściwe postępowanie skróci czas powrotu do równowagi...

Psychologiczne aspekty katastrof - część 2

  • autorzy: Zdzisława Pilarz, Zygmunt Podbielski

Jakie są skutki katastrof, co dzieje się z człowiekeim w przypadku takich nagłych wydarzeń. Publikujemy fragment podęcznika dla lekarzy i studentów: "Wybrane zagadnienia psychologii klinicznej". Część druga tekstu.

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny