Zaloguj
Reklama

Badania skojarzeniowe polimorfizmu pochodzącego z mózgu czynnika neurotroficznego Val66Met i ostrość psychopatologii w schizofrenii

Badania skojarzeniowe polimorfizmu pochodzącego z mózgu czynnika neurotroficznego Val66Met i ostrość psychopatologii w schizofrenii
Fot. panthermedia
(0)
Najnowsze badania te wskazują, że chociaż polimorfizm BDNF Val66Met nie stanowi genetycznego ryzyka schizofrenii i jej klinicznych podtypów, wygląda na to, że wpływa na ostrość objawów psychopatologicznych w ostro podrażnionej schizofrenii w chińskiej populacji Han.
 
Reklama
Pochodzący z mózgu czynnik neurotroficzny (BDNF) należy do nadrodziny czynników neurotroficzncyh i został zaproponowany jako czynnik ryzyka dla schizofrenii. Celem niedawno opublikowanych badań przeprowadzonych przez San-Yuan Huanga i współpracowników było przebadanie relacji pomiędzy polimorfizmem BDNF Val66Met i schizofrenią a także ostrością objawów psychopatologicznych jej towarzyszących. Każdy pacjent został wstępnie przebadany przez doświadczonego psychiatrę a potem przeprowadził z nim wywiad dobrze wyszkolonego psychologa przy użyciu Chińskiej Wersji Zmodyfikowanej Listy Zaburzenia Afektywnego i Schizofrenii w Czasie Życia (SADSL) aby otrzymać diagnozę schizofrenii DSM-IV.
 
Nie znaleziono znaczących różnic pomiędzy pacjentami i członkami grupy kontrolnej w rozkładach genotypu i częstotliwościach alleli polimorfizmu BDNF Val66Met. Nie było także znaczących różnic w globalnych (p = 0,018), ogólnych (p = 0,04) i szczególnie negatywnych (p = 0,005) ocenach objawów PANSS pomiędzy trzema grupami genotypu u ostro podrażnionych chorych na schizofrenię. Dalsze badania nad replikacją są konieczne w celu przebadania efektu polimorfizmu BDNF Val66Met w związku z dłuższym przebiegiem schizofrenii, włączając w to odpowiedź na leczenie lekami antypsychotycznymi.
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Santiago 2007

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze