Zaloguj
Reklama

Kaliryna a schizofrenia

Współautorzy: Michael Cahill
Kaliryna a schizofrenia
Fot. panthermedia
(4)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań obserwowane u pacjentów ze schizofrenią pogorszenie działania pamięci roboczej wynika z deficyty kaliryny.

Reklama

Kaliryna jest białkiem odpowiedzialnym za prawidłowy rozwój kolców dendrytycznych - struktur pośredniczących w przekazywaniu informacji między komórkami nerwowymi. Michael Cahill, Peter Penzes ze Szkoły Feinberga Northwestern University w Streeterville (USA) i współpracownicy wyhodowali niedawno populację myszy z defektem genetycznym powodującym deficyt tej substancji, co w efekcie wywołało u gryzoni objawy analogiczne do ludzkiej schizofrenii.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma "Proceedings of the National Academy of Science" z 4 sierpnia zbyt mała ilość kolców dendrytycznych skutkuje spowolnieniem a nawet zatrzymaniem przepływem informacji w mózgu, co stanowi prawdopodobny mechanizm odpowiedzialny za występujące u pacjentów ze schizofrenią gorsze działanie pamięci roboczej. Penzes wyraził nadzieję, że uzyskane przez jego zespół wyniki przyczynią się do opracowania lepszych metod leczenia tej choroby.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Proceedings of the National Academy of Science August 4, 2009 vol. 106 no. 31 13058-13063

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze