Zaloguj
Reklama

Kretynizm - obelga czy diagnoza?

Autor/autorzy opracowania:

Adres www źródła:


Kretynizm - obelga czy diagnoza?
Fot. ojoimages
(4)

Kretyn - dziś te słowo w języku potocznym jest stosowane często, jako obelżywe określenie mężczyzny. Jednakże pierwotnie oznaczało człowieka cierpiącego na kretynizm lub matołectwo, czyli ciężki niedorozwój układu nerwowego spowodowany wrodzoną niedoczynnością tarczycy.

Choroba występuje średnio w ilości 1 na 3000 urodzeń, dwukrotnie częściej dotykając dziewczynki niż chłopców. Zdarza się, że choroba ma podłoże genetyczne, ponieważ niedoczynność tarczycy może być wywoływana przez brak enzymu przekształcającego tyrozynę w hormony tarczycy.

Ponadto może być spowodowana brakiem bogatej w jod diety lun zaburzeń funkcjonowania tarczycy przyszłej matki. Wynika to z faktu, że około po 14 dniach życia płodowego rozpoczyna się rozwój i różnicowanie komórek układu nerwowego. Dziecko wówczas nie ma jeszcze wykształconej tarczycy, ponieważ tworzy się ona dopiero około 20 tygodnia, w wyniku, czego niezbędne ilości hormonów tarczycowych musi dostarczyć przez łożysko mu matka.

Pełny rozwój choroby powoduje bardzo poważne opóźnienie rozwoju fizycznego, psychicznego i płciowego. Osoby dotknięte matołectwem wyróżniają się: karłowatym wzrostem, apatią, ogólnym osłabieniem, dużym rozmiarem głowy, tępym wyraz twarzy, szybkim męczeniem się, skłonnością do tycia, brakiem apetytu, powolnym wykonywaniem ruchów i sennością, bełkotliwą mową, oraz zmianami w paznokciach i włosach.

Najlepsze wyniki w leczeniu kretynizmu osiąga się przy stosowaniu terapii na samym początku choroby. W związku z tym, aby uniknąć rozwoju choroby w pierwszych tygodniach życia profilaktycznie wykonuje się badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH.

Jeśli w późniejszym okresie czasu dziecko wykazuje objawy charakterystyczne dla matołectwa jak senność, niedorozwój fizyczny i umysłowy, niechęcią do jedzenia, oraz skłonnością do zaparć stolca powinno jak najszybciej być poddane testowi na niedoczynność gruczołu tarczowego oraz specjalistycznemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia przyczyny takiego stanu.

Leczenie tak jak w przypadku każdej niedoczynności tarczycy polega głównie na uzupełnianiu diety w brakujący jod oraz na stosowaniu terapii hormonalnej wykorzystującej syntetyczne hormony i preparaty z gruczołu tarczowego Należy jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć, ponieważ zaburzenia wynikające z kretynizmu są nieodwracalne.

(4)
Reklama
Komentarze