Otwarcie Centrum Pomocy
Autorzy:

18 września 2004 roku o godzinie 12:00 w warszawskiej Galerii Mokotów (fontanna), przy ulicy Wołoskiej 12, odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy. Zapraszamy.
Centrum Pomocy w Galerii Mokotów
uroczyste otwarcie
18 września 2004 roku o godzinie 12:00 w warszawskiej Galerii Mokotów (fontanna), przy ulicy Wołoskiej 12, odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy.
Centrum Pomocy to intymne miejsce, w którym można będzie porozmawiać o swoich problemach. Lekarze specjaliści, psychologowie, terapeuci oraz osoby ze stowarzyszeń na rzecz osób z problemami psychicznymi wysłuchają i doradzą jak radzić sobie z napotkanymi trudnościami.
Wśród młodzieży wzrasta liczba samobójstw i zaburzeń psychicznych. Centrum Pomocy ma pełnić funkcję profilaktyczną. Będzie pomagało przez rozmowę. Stanie się miejscem, w którym każdy młody człowiek będzie mógł uzyskać poradę na każdy dręczący go problem.
Do 26 września Centrum Pomocy będzie czynne codziennie, w godzinach 10:00-18:00. Później praca Centrum będzie kontynuowana na warszawskich uczelniach. Przez cały rok, raz w tygodniu młodzież będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę psychologa i lekarza psychiatry w Siedzibach Samorządu Studentów na terenie:
(1) Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 24 (I piętro)
(2) Akademii Medycznej, Dom Medyków – ul. Oczki 5
Dodatkowo, w ciągu roku szkolnego z pomocy Centrum będzie można skorzystać w największych miastach Polski. Dokładne informacje na temat harmonogramu dyżurów wszyscy zainteresowani znajdą po 18 września na plakatach rozwieszonych w Przychodniach i Poradniach Zdrowia Psychicznego.
Centrum Pomocy zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii – Odnaleźć Siebie. Program ten ma charakter edukacyjny, a jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesne rozpoznanie i wcześnie rozpoczęte leczenie dają chorym szansę na powrót do zdrowia i aktywne życie w społeczeństwie. Istotnym celem Programu jest również zbudowanie pozytywego wizerunku psychiatrii w społeczeństwie – przekonanie Polaków, że współczesna psychiatria stosuje nowoczesne metody leczenia i jest przyjazna dla pacjenta.
18 września uroczystego przecięcia wstęgi dokona Minister Zdrowia Marek Balicki – honorowy patron akcji, wraz z prof. Stanisławem Pużyńskim – Krajowym Konsultantem w dziedzinie psychiatrii. W uroczystości uczestniczyć będą również prof. Jacek Wciórka – Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i specjalista wojewódzki ds. psychiatrii oraz doc. Joanna Meder – koordynator programu z ramienia PTP.
Na otwarcie Centrum Pomocy zaproszona została młodzież i dorośli mieszkańcy stolicy oraz media, a także szerokie grono przedstawicieli z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, PFRON-u, Urzędu Marszałkowskiego, Prezydent Miasta, Dyrektorzy szpitali – Tworki, Drewnica, Nowowiejska, Wolska – oddział dzienny, kierownicy poradni, domów środowiskowych, ordynatorzy oddziałów, wszyscy psychiatrzy.
Środowisko lekarzy psychiatrów zainicjowało budowę Centrum Pomocy by przekonać społeczeństwo, że wizyta u lekarza psychiatry nie jest straszna, a w wielu przypadkach jest w stanie zapobiec rodzinnej tragedii. Z przeprowadzonego przez TNS OBOP badania na temat leczenia zaburzeń psychicznych wynika, że ponad dwie trzecie (70%) Polaków wstydzi się i boi korzystać z porad lekarza psychiatry.
- Tagi:
- psychiatra,
- terapia,
- schizofrenia