Zaloguj
Reklama

Porównanie sytuacji życiowej pacjentów ze schizofrenią mieszkających w różnych krajach

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Am J Psychiatry Published June 1, 2009 doi: 10.1176/appi.ajp.2009.09010106

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Porównanie sytuacji życiowej pacjentów ze schizofrenią mieszkających w różnych krajach
Fot. Shutterstock
(0)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań samodzielność chorych na schiozfrenię zależy od czynników niemierzalnych za pomocą powszechnie stosowanych testów.

Reklama

Ocenione przez specjalistów zdolności danego pacjenta z chorobą umysłową do radzenia sobie z wyzwaniami takimi jak wydawanie pieniędzy lub stosowanie się do zaleceń lekarza niekoniecznie muszą pokrywać się z jego rzeczywistą zaradnością życiową. Philip Harvey z Uniwersytetu Emory'ego w Atlancie w północnoamerykańskim stanie Georgia i współpracownicy dokonali niedawno analizy danych dotyczących kilkuset chorych na schizofrenię, z których część mieszka w wiejskich regionach Szwecji a reszta - w Nowym Jorku.

Jak podano w publikacji w numerze czasopisma "The American Journal of Psychiatry" z 1 czerwca, pacjenci należący do pierwszej grupy częściej prowadzili samodzielne gospodarstwa domowe niż Amerykanie pomimo porównywalnych wyników testów mierzących ich zdolności do radzenia sobie w życiu. Zdaniem naukowców wynik ten sugeruje, że na zatrudnienie chorych na schizofrenię i ich sytuację mieszkaniową wpływają czynniki niedające się zmierzyć za pomocą standartowo stosowanych kwestionariuszy.

Reklama
(0)
Komentarze