Zaloguj
Reklama

Psychiatra Ministrem Zdrowia

Psychiatra Ministrem Zdrowia
Fot. Panthermedia
(0)

Dr Marek Balicki zastąpił Prof.Mariusza Łapińskiego na stranowisku Ministra Zdrowia RP

Reklama

Urodził się w 1953 roku w Słupsku.

W 1978 ukończył Akademie Medyczną w Gdańsku. Jest lekarzem specjalistą w dziedzinie psychiatrii oraz anestezjologii.

Prace zawodową rozpoczął w Szpitalu Miejskim w Lęborku. Od 1984 pracował w Szpitalu Psychiatrycznym we Fromborku, a następnie w Szpitalu Psychiatrycznym "Drewnica" w Ząbkach. W latach 1990-92 był dyrektorem tego szpitala. W latach 1992-93 pełnił funkcję pierwszego zastępcy ministra zdrowia i opieki społecznej oraz przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu ds. Reform Zabezpieczenia Społecznego i Systemu Oświadczeń Zdrowotnych. Po zakończeniu II kadencji Sejmu, w 1997, wrócił do pracy w szpitalu "Drewnica", na stanowisko ordynatora oddziału. W 1998 został doradcą Prezydenta RP ds. zdrowia. Od grudnia 1999 do października 2001 pełnił funkcje dyrektora Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Jest autorem wielu artykułów i opracowań dotyczących m.in. reformy systemu opieki zdrowotnej i praw pacjenta.

Działa w różnych organizacjach społecznych i zawodowych. Jest prezesem Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. Był inicjatorem powołania Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Od wielu lat uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Studiów i Inicjatyw Społecznych oraz wiceprzewodniczącym Klubu Dialogu Politycznego im. Zofii Kuratowskiej.

W maju 1990 został wybrany na radnego miasta Ząbki.

Był posłem na Sejm RP w latach 1991-93 i 1993-97. W II kadencji Sejmu (1993-97) sprawował funkcje zastępcy przewodniczącego Komisji Zdrowia.

Aktywnie działał w "Solidarności" lat osiemdziesiątych. Był m.in. członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego i delegatem na I Zjazd NSZZ "S". Internowany w stanie wojennym, kontynuował działalność w opozycyjnych strukturach podziemnych. W 1983 ponownie został uwięziony. Był członkiem założycielem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (ROAD), a następnie Unii Demokratycznej (UD) i Unii Wolności (UW). Pełnił m.in. funkcje członka Prezydium Rady Krajowej UD, przewodniczącego Zarządu Frakcji Społeczno-Liberalnej UD oraz sekretarza krajowego ds. zdrowia UW (do 1997).

Bezpartyjny.

Żona Bożena jest farmaceutką i pracuje w laboratorium; dzieci Andrzej i Ewa studiują na Uniwersytecie Warszawskim
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • strona WWW Senatu RP

Reklama
(0)
Komentarze