Zaloguj
Reklama

Stres pourazowy po wypadku komunikacyjnym

Autorzy: Opracowanie: dr n. med. Agnieszka Popiel
Stres pourazowy po wypadku komunikacyjnym
Fot. Pantherstock
(0)

Doświadczenie zagrożenia zdrowia lub życia własnego, zagrożenie lub utrata bliskich osób
poszkodowanych w wypadku drogowym, to jedno z najczęstszych doświadczeń traumatycznych.
Według prowadzonych na świecie badań u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym mogą wystąpić różne trudności emocjonalne.

Reklama

Objawy te u części osób mijają samoistnie. Czasami jednak przez wiele miesięcy, a nawet i lat po wypadku mogą powodować trudności w codziennym życiu; lęk i unikanie sytuacji dotychczas nie sprawiających problemów (takich jak jazda samochodem, przejście przez jezdnię), problemy w relacjach z bliskimi, dyskomfort, nawracające niechciane wspomnienia czy koszmarne sny o wypadku,obniżenie sprawności w pracy zawodowej. Często objawy te układają się w tzw. zespół stresu pourazowego (PTSD).
Objawy zaburzeń potraumatycznych mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi lub farmakologicznymi. W świetle licznych badań na świecie, leczenie PTSD przynosi wielu osobom ulgę i daje całkowitą szansę na życie wolne od niepotrzebnych ograniczeń.
Aby to stało się możliwe, konieczne jest wczesne rozpoznanie zaburzenia stresowego pourazowego. Problemem opóźniającym uzyskanie pomocy pozostaje często brak świadomości, że PTSD można skutecznie leczyć, a także niewielka dostępność specjalistycznej psychoterapii, jak i farmakoterapii.
Zespół specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej prowadzi obecnie projekt terapeutyczny i badawczy, którego celem jest udzielenie pomocy osobom, u których objawy psychologiczne zaburzeń potraumatycznych (PTSD) utrudniają funkcjonowanie.
Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki pozwolą na wdrożenie form pomocy jako standardu postępowania terapeutycznego wobec uczestników lub świadków wypadków drogowych - osób, które w świetle dotychczasowej wiedzy autorów projektu często nie uzyskują skutecznej pomocy ani właściwej informacji o możliwościach leczenia i poprawy komfortu życia.
Osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, które chciałyby uczestniczyć w badaniach i ewentualnym leczeniu proszone są o kontakt telefoniczny: +48 509127858 lub  e-mailowy: terapia@psych.uw.edu.pl w celu umówienia spotkania diagnostycznego. Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej www.wypadki-drogowe.pl. Uczestnictwo w programie jak i wszelkie informacje uzyskane podczas leczenia są poufne. Jeżeli w procesie diagnozy okaże się, że nie mogą być Państwo włączeni do projektu (np. istnieją wskazania do innych niż proponowane przez nas formy leczenia) uzyskają Państwo informację o miejscach gdzie można uzyskać odpowiednią pomoc.

Ulotka do pobrania

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze