Zaloguj
Reklama

TV a deficyty poznawcze

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
TV a deficyty poznawcze
Fot. Shutterstock
(0)

Jak twierdzą badacze z Seattle, każda godzina spędzana codziennie przed ekranem telewizora aż o 10% zwiększa u dzieci w wieku przedszkolnym ryzyko wystąpienia deficytów uwagi w późniejszym okresie życia. Wyniki tego badania uzasadniają zalecenie wydane przez Amerykańską Akademię Pediatrii, sugerujące, że dzieci nie powinny oglądać telewizji przed ukończeniem 2 roku życia.

 

Reklama

Nieco ponad 35% badanych 12-miesięcznych dzieci w ogóle nie oglądało telewizji. 37% oglądało telewizję przez godzinę – dwie dziennie – u tych dzieci ryzyko zaburzeń uwagi było o 10-20% większe niż u dzieci, które nie oglądały telewizji. Prawie 15% rocznych dzieci oglądało telewizję trzy – cztery godziny dziennie, a ryzyko deficytów uwagi było u nich o 30-40% większe w porównaniu z dziećmi nie mającymi styczności z telewizją. Pozostałe kilka procent dzieci w tym wieku spędzało przed telewizorem co najmniej pięć godzin dziennie.
Jedynie 7% trzylatków w ogóle nie oglądało telewizji. Aż 44% oglądało ją jedną lub dwie godziny dziennie, 27% przez trzy – cztery godziny dziennie, a prawie 11% przez pięć – sześć godzin dziennie. Około 10% trzylatków każdego dnia spędzało przed telewizorem ponad 7 godzin.

Badanie katamnestyczne przeprowadzone na grupie 1345 dzieci w wieku 1 roku i 3 lat.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Join Together Online

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze