Zaloguj
Reklama

W poszukiwaniu przyczyn schizofrenii

Współautorzy: Thomas Werge
W poszukiwaniu przyczyn schizofrenii
Fot. Panthermedia
(5)

Wyniki niedawno zakończonych, rekordowych pod względem ilości uczestników, badań rzucają nowe światło na rolę mutacji w etiologii schizofrenii.

Reklama

Do niedawna rozpowszechniony był pogląd, że schizofrenia stanowi jedną lub co najwyżej kilka zaburzeń w działaniu ludzkiego umysłu. Thomas Werge z Uniwersytetu Kopenhaskiego i współpracownicy z wielu krajów Europy zakończyli niedawno rekordowe pod względem liczny uczestników badania obejmujące ponad 50 tysięcy pacjentów z omawianym zaburzeniem i zdrowych ochotników.

Jak podano w numerze czasopisma "Nature" z 6 sierpnia, naukowcom udało się stwierdzić, że pojęcie schizofrenii obejmuje wiele różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu, będących skutkiem różnorakich przyczyn. Innym ważnym wnioskiem z opisywanych badań jest ustalenie, że podwyższone ryzyko wystąpienia tej choroby wpływ charakteryzuje osoby z przynajmniej jedną z pięciu mutacji w obszarach genomu związanych z działaniem układu odpornościowego, co tłumaczy, dlaczego na omawiane zaburzenie psychiczne częściej zapadają pacjenci urodzeni zimą lub na wiosnę, czyli w czasie zwiększonej ilości przypadków grypy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Nature 460, 744-747 (6 August 2009)

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze