Zaloguj
Reklama

Ayahuasca - prawdy i mity

Współautorzy: Edyta Bańcyr
Depresja wśród mężczyzn
Fot. medforum
Depresja wśród mężczyzn
(2)

Oferuje odprężenie i poznanie nie znanych nam obszarów naszej świadomości. Kolorowe reklamy oferujące nowe doznania, zachęcają do spróbowania. Ayahuasca- coraz popularniejsza w niektórych kręgach, przez media ogłoszona nowym dopalaczem. Czy jest się czego obawiać?

Reklama

Czym jest ayahuasca?

Ayahuasca jest wyciągiem z roślin, zbieranych w Ameryce Południowej. Odpowiednia mieszanka, w postaci brązowego płynu nazywana jest „napojem czarowników”. Jej właściwości opisywane są jako silnie halucynogenne, działające na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Osoby zażywające, opisują działanie ayahuasci jako oczyszczające i pozwalające poznać inne stany podświadomości. Spożyciu towarzyszą silne wymioty czy utrzymujący się ból głowy. Uzależnieni, przekonują,że ayahuasca nie uzależnia. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają - spożywanie może być zgubne w skutkach. Temat podchwyciła jedna z telewizji śniadaniowych, która w ub. tygodniu wyemitowała rozmowę z jednym z lekarzy, którzy neguje stosowanie ayahuasci porównując ją z dopalaczami a nawet....z LSD.

Łyk brązowego naparu i….

Lekarze przekonują - ayahuasca to dopalacz. Dokładne działanie na OUN nie zostało jeszcze w 100% zbadane. Jedno jest jednak pewne- silne działanie halucynogenne i kilku godzinny „odlot” powodują, że ayahuasca już pretenduje do uznania jej jako narkotyk, o działaniu silniejszym niż LSD. Dopalacze, oddziaływują na OUN, zaburzają percepcję i świadomość. Ayahuasca zawiera wysokie stężenie DMT- który uwalniany jest przez szyszynkę w stanach zagrożenia czy zbytniego pobudzenia emocjonalnego. Narkotyk dla elit Okazuje się, że najwięcej osób, spożywających ayahuaskę odnaleźć można wśród najzamożniejszych obywateli. Ze względu na wysoką cenę, ayahuaska uznawana jest za elitarną i dostępną dla nielicznych. Co na to naukowcy? Kiedy ayahuasca zaczęła stawać się coraz popularniejsza, nie obyło się bez zainteresowania naukowaców. Aran Frood z The Scientific American opublikował pracę, w której przedstawił wyniki badań wpływu podaży ayahuasci na myszy i szczury oraz zdrowych wolontariuszy. Badania obejmowały obserwację wpływu podaży ayahuasci na organizm oraz zmian w obrazie mózgu. Frood powołuje się również na badania Jamie Hallak'a z University of Sao Paulo, który podawał napar z ayahuasci pacjentom, cierpiącym na depresję. Co istotne, osoby te nigdy wcześniej nie spożywały tego specyfiku. Podaż niskiego stężenia naparu spowodowała rozluźnienie i poczucie szczęścia. Jako efekty uboczne, u osób otrzymujących napar stwierdzono pojawiające się wymioty. Jak zauważa strona ICEERS, tak na prawdę ayahuasca nie została jeszcze w 100% przebadana. Na chwilę obecną ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, czy negatywna opinia w Polskich mediach jest zasadna.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://iceers.org/science-interest-ayahuasca.php#.VfaY21Xtmko
    Arran Frood Ayahuasca Psychedelic Tested for Depression. The Scientific American .http://www.scientificamerican.com/article/ayahuasca-psychedelic-tested-for-depression/
    http://www.vice.com/pl/read/od-ayahuasci-bedziesz-plakac-rzygac-i-poczujesz-sie-cudownie
    http://www.mensjournal.com/magazine/the-dark-side-of-ayahuasca-20130215

Adres www źródła:


Reklama
(2)
Komentarze