ChAD u dzieci i młodzieży - objawy i przebieg choroby

Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci i młodzieży występuje nieco rzadziej niż u osób dorosłych.
Około 30 proc. osób z ChAD, to dzieci i młodzież do 18 roku życia. Rozpoznanie choroby afektywnej u młodych osób nastręcza wiele trudności. Dzieje się tak dlatego, że niektóre objawy ChAD i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci i młodzieży mogą być podobne.
ChAD a ADHD
Objawami wspólnymi dla obu schorzeń są:
- nadmierna drażliwość,
- ruchliwość,
- skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych
- zaburzenia koncentracji uwagi.
Warto nadmienić, że choroba afektywna dwubiegunowa związana jest z zaburzeniami regulacji nastroju. Natomiast, ADHD jest problemem deficytu uwagi, nadaktywności i nieprawidłowego funkcjonowania poznawczego. Większość objawów ChAD ma charakter postępujący, w przeciwieństwie do ADHD, w którym zaburzenia są bardziej zależne od występującej sytuacji.
fot. pantherstock
Specyfika objawów ChAD
Cechami charakterystycznymi jedynie dla choroby afektywnej dwubiegunowej, są:
- nadmierne podwyższenie nastroju (zwracające uwagę otoczenia),
- przekonanie o szczególnej ważności własnej osoby (zachowania wielkościowe),
- gonitwa myśli,
- zmniejszona potrzeba snu,
- pobudzenie seksualne (pomimo braku cech dojrzewania płciowego).
U dzieci i młodzieży z ChAD obserwuje się bardzo szybką, nagłą zmianę faz (depresyjnej i maniakalnej). Częściej niż u dorosłych, u dzieci występuje wysoki poziom lęku i agresji. Niejednokrotnie dochodzi również do napadów paniki lub depresji polekowej.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. Wolańczyk T. Pułapki diagnostyczne w ADHD u dzieci i młodzieży. Wykład z konferencji: Kontrowersje w psychiatrii 2012. Różne oblicza ryzyka w psychiatrii. Kraków, 27-28 kwietnia 2012.
2. Cahill CM, Green MJ, Jairam R, Malhi GS: Bipolar disorder\ in children and adolescents: obstacles to early diagnosis and future directions. Early Intervention in psychiatry, 2007