Zaloguj
Reklama

Ciało, psychika, umysł - życie kobiety zawarte w księdze

Autorzy: Monika Mierzwa, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Księga życia kobiety
Fot. wyd. GWP
Księga życia kobiety
(5)

Książka „Księga życia kobiety” autorstwa dr Joan Borysenko to pozycja ujmująca życie kobiety nie tyle z perspektywy fizjologicznego rozwoju ale w głównej mierze jest to holistyczne spojrzenie na kobietę jako całość złożoną z fizycznego ciała, psychiki i emocjonalnej duchowości.

Reklama

Zanim usiadłam do mojego egzemplarza książki chciałam bliżej poznać kobietę, która pisze o drugiej kobiecie. Dr Joan Borysenko jest lekarzem i naukowcem pracującym w Haravardzkiej Akademii Medycznej. Ponadto jest współtwórcą i byłą dyrektorką Kliniki Umysłu i Ciała w Akademii Medycznej w Harvadzie. W swoich pracach opisuje wiedzę oraz wyniki badań na temat rozwoju kobiet oparte swoim długoletnim doświadczeniem w  ich leczeniu.

 Autorka podzieliła życie kobiety na 12 odrębnych cykli, począwszy od wczesnego dzieciństwa a skończywszy na późnej dojrzałej starości. Nie jest to jednak czysto medyczny podział ze względu na zmiany fizjologiczne jakie dzieją się w ciele kobiety. Co zwróciło najbardziej moją uwagę, to fakt, że dr Borysenko uwzględniła również emocjonalność kobiet i zmiany psychofizyczne jakie następują w naszych ciałach, umysłach na poszczególnych etapach życia.

Każdy cykl opisywany jest niezwykle starannie pod względem medycznym, duchowym i fizjologicznym. Czytając słowo po słowie, autorka nadała swojej książce charakter baśniowej księgi wprowadzając alegoryczne opisy podtytułów poszczególnych etapów życia dodając w ten sposób głębi i wartości każdemu cyklowi.

Dr Joan Borysenko zasłynęła z opinii, że obala stereotypy dotyczące rozwoju i starzenia się kobiet. Jej książka Księga życia kobiety jest tego doskonałym potwierdzeniem. Opisuje ciało kobiety, jej emocjonalność i duchowość w kontekście całego jej rozwoju i dojrzałości. Ciepły i pełen optymizmu przekaz zawartej treści ma na celu dowartościowanie czytelniczek niezależnie na jakim etapie życia się znajdują.

Czytając tą książkę odnosi się wrażenie, jakby autorka prowadziła z czytelnikiem dialog, w którym opowiada historie swojego życia. Jest to historia lat poświęconych na badaniach nad zdrowiem kobiet, pracą naukową a także czas dochodzenia do pewnych wniosków oraz nie jednokrotnie też walką ze stereotypami.

Książka ta wzbogaca wiedzę o nas samych, uświadamia kobietom, że to co się z nimi dzieje jest naturalne, w porządku i tak ma być, że możemy o tym rozmawiać, możemy te zmiany w naturalny sposób zminimalizować. Ponadto uczy kobiety szacunku do własnego ciała oraz emocji, które nami rządzą. Autorka bardzo ciepło i optymistycznie opisuje jesień życia kobiety.  Pięknie przedstawiła obraz starości, nadała jej godności i mistyczności, pokazując że starość to nie tylko dolegliwości czy choroby, ale także ogromna dojrzałość i spokój ducha.

Po jej przeczytaniu zdecydowanie mogę stwierdzić, że lektura ta dla mnie jest rodzajem przewodnika po naszym kobiecym życiu. Myślę, że nie bez powodu autorka nadała tytuł „Księga”.   Każda kobieta, która choć raz zajrzy do tej księgi będzie do niej powracać jak do własnej zapisanej księgi życia.

Gdybym miała w kilku słowach określić jaka jest ta książka, na pewno powiedziałabym, że jest zdecydowanie dla mnie. Doskonale trafia do kobiet, które poszukują w sobie czegoś więcej, próbują odpowiadać na pojawiające się im w głowach pytania takie jak: Kim jestem? Co się ze mną dzieję? Dlaczego? Itp.

Tak naprawdę to książka dla każdego, nie tylko dla kobiet. Szczególnie mężczyźni powielający stereotypy o naszej kobiecej zmienności, inności mogliby ujrzeć a być może zrozumieć dzięki niej odmienną płeć. Polecam tą książkę właśnie mężczyznom, bo dzięki niej istnieje szansa, że granica pomiędzy żeńską Wenus i męskim Marsem choć w małym stopniu się zmniejszy, a przy najmniej trochę rozmyje, poprzez zrozumienie.

Poza czystym opisem, który daje czytelnikom ogromną wiedzę na temat ich samych na poszczególnych etapach życia znajdziemy również w Księdze rady autorki jak w naturalny sposób czuć się zdrowo i komfortowo w swoim ciele oraz w jaki sposób akceptować pojawiające się zmiany w naszym długim i bogatym kobiecym życiu.

Reklama
(5)
Komentarze