Zaloguj
Reklama

Co ty wiesz o zabijaniu… czyli psychologia mordercy.

Autorzy: Zdzisława Pilarz, Klinika Psychiatrii i Psychoterapii SUM w Katowicach
Co ty wiesz o zabijaniu… czyli psychologia mordercy.
Fot. Pantherstock
(4)

Recencja książki: "Morderca za ścianą". Cóż może być bardziej  banalne niż morderstwo? Każdy z nas wielokrotnie je widział …choćby w filmie. Coraz więcej osób je popełniło osobiście i to wielokrotnie i z przyjemnością… na ekranie komputera. Niektórzy z nas lubią patrzeć gdy trup pada gęsto lub przynajmniej gdy morderstwo jest popełniane w jakiś „interesujący” sposób. Co więcej prawie każdy z nas nie tylko chciał zabić kogoś w rzeczywistości ale i bał się, że sam zostanie zabity. Morderstwo jako naturalna skłonność człowieka?  Mordercą może  być każdy?

Reklama

Taką szokującą tezę przedstawia i analizuje David M. Buss w swojej najnowszej książce „Morderca za ścianą” . Nie jest autorem horrorów ani twórcą komputerowej ” strzelanki”. Jest jednym z najbardziej znanych i uznanych psychologów ewolucyjnych, na co dzień wykładającym w University of Texas, w Austin(USA). W Polsce poznaliśmy już jego wcześniejsze książki dotyczące strategii doboru w pary („Ewolucja pożądania”) i roli zazdrości w związkach (Zazdrość – niebezpieczna namiętność”). Również tym razem główna uwaga autora zdaje się skupiać na zrozumieniu do czego człowiekowi było potrzebne zabijanie w przeszłości i na ile te pradawne motywy postępowania są aktualne w dzisiejszym świecie.

Podobno w XX ofiarą rzeczywistych zabójstw padło około 100 mln ludzi, a do tego kilkakrotnie wyższa była liczba podjętych prób „usiłowania zabójstwa”. Mimo, że mamy ogromną liczbę danych ilościowych i jakościowych dotyczących sprawców, ich ofiar, okoliczności i sposobów to nadal psychologiczne mechanizmy morderstwa wymykają się naukowemu opisowi. Psychologia ewolucyjna to stosunkowo nowy dział psychologii łączący biologię i antropologię kulturową z najnowszymi badaniami procesów poznawczych człowieka. Zakłada, że zachowania człowieka jako gatunku są wynikiem biologicznej i kulturowej ewolucji i jako takie mogą być analizowane z punktu widzenia ich roli w przetrwaniu podobnymi metodami jak analizuje się zachowania zwierząt. Jest to więc kolejny powrót do odwiecznej dyskusji co determinuje człowieka bardziej natura czy kultura. Spór ten już mocno przynudnawy, sprowadzony do stałego arsenału argumentów za i przeciw, dzięki psychologii ewolucyjnej znowu nabrał kolorów. Znowu służy do udowadniania tez nie tylko naukowych tym razem za pomocą bardzo imponującego zestaw strategii badawczych.  I choć czyta się to fascynująco to jednak od razu trzeba powiedzieć, że hipotezy te są mocno kontrowersyjne i często krytykowane.

Ale zostawmy naukowcom ich zabawki i wróćmy do kwestii kto zabija i kiedy. W książce dość dużo jest ostrych szczegółów i przykładów ale puenty i wnioski Buss’a przebijają  je wszystkie. Oczywiście nie zdradzę zakończenia ale po przeczytaniu tej książki przyłapałam się na zastanawianiu się dlaczego właściwie niektórzy jeszcze nikogo nie zabili… Ewolucyjnie nieprzystosowani czy co? W każdym razie nie deklarujcie przed przeczytaniem tej książki, że nic co ludzkie etc. Jesteśmy potomkami, tych co przetrwali i może to lepiej, że nie pamiętamy szczegółów.

Życzę miłej lektury w jesienne wieczory.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze