Zaloguj
Reklama

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Załamanie nerwowe
Fot. medforum
Załamanie nerwowe
(4)

Psychosomatyka, zajmuje się różnego rodzaju dolegliwościami cielesnymi (somatycznymi), które mają bądź mogą mieć podłoże w psychice człowieka. Od dawna pojawiają się informacje dotyczące roli zaburzeń psychicznych w problemach somatycznych, oficjalne badania dotyczące tego problemu rozpoczęły się w XX wieku. Zaburzenia te dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnych przedziałach wiekowych.

Reklama

Jakie są teorie tłumaczące powstawanie zaburzeń psychosomatycznych?
W chwili obecnej znane są trzy teorie mówiące o przyczynach powstawania zaburzeń psychosomatycznych. Wśród nich wymienia się:

Teoria I, mówi o tym, iż długotrwały, przewlekły stres psychologiczny może mieć lub ma znaczący wpływ na osłabienie niektórych organów ciała, które z kolei mogą np. boleć

Teoria II, która zakłada, iż towarzyszące nam na co dzień różnego rodzaju stresy o różnej intensywności mogą prowadzić do rozwoju określonych chorób (np. serowo- naczyniowych, neurologicznych, układu oddechowego)

Teoria III, przewlekły stres psychologiczny w powiązaniu z pewnymi predyspozycjami fizjologicznymi może prowadzić do zaburzeń psychosomatycznych
Wielu badaczy, w badaniach nad przyczynami zaburzeń psychosomatycznych zwraca uwagę nie tylko na psychikę człowieka oraz jego fizjologię ale także na rolę czynników społecznych.
 
Jakich części ciała dotyczą zaburzenia psychosomatyczne?
Obserwacje i badania, pokazują, iż zaburzenia psychosomatyczne dotykają wiele układów, wśród nich wymienia się zaburzenia:

 • wegetatywne (pokrzywka, alergie czy znane atopowe zapalenie skóry)
 • układu krążenia (np. choroba wieńcowa)
 • układu oddechowego (astma oskrzelowa)
 • układu pokarmowego (choroba wrzodowa)
 • problemy i zaburzenia związane ze snem
 • cukrzyca
 • otyłość (wybrane jej rodzaje)
 • problemy i zaburzenia odżywiania

Wykazano, iż emocje mogą mieć bezpośredni wpływ na rozwój niektórych zaburzeń psychosomatycznych w innych przypadkach czynników je powodujących może być znacznie więcej.
W wielu przypadkach pacjenci nie łączą swoich problemów np. nagłych, uporczywych bólów żołądka, swędzenia skóry, problemów z pobieraniem i trawieniem pokarmów z sytuacja stresująca.

Zdarza się bowiem tak, iż ból czy jakaś zmiana na ciele mogą się pojawić po okresie sinego stresu. Zaburzenia z różnych układów bardzo często są odpowiedzią na tłumione w sobie konflikty i sprzeczne emocje (lęk, niepokój, złość, agresja).

fot. pantherstock

 

Osoby z zaburzeniami psychosomatycznymi charakteryzują powracające, ostre bądź delikatne bóle, po których pacjent wraca do normalnego, sprawnego funkcjonowania.   

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?
Postawienie odpowiedniej diagnozy oraz leczenie zaburzeń psychosomatycznych jest dość trudne. Związane jest to z faktem, iż pacjent bardzo często korzysta z wizyt u różnych specjalistów, w różnych odstępach czasu, nim trafi na psychoterapię.

Z czasem ciągłe narzekania pacjenta stają się uciążliwe dla jego bliskich oraz znajomych. Warto wtedy zastanowić się czy nasz bliski nie ma problemów emocjonalnych, które powodują zaburzenia somatyczne.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  Freud S., Histeria i lęk, Wydawnictwo KR, Warszawa 2001.
  Kępiński A., Lęk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze