Definicja i rodzaje upośledzenia umysłowego

Upośledzenie umysłowe to obniżenie sprawności umysłowej powstałe w okresie rozwojowym. Obecne jest u około 3% noworodków i u 1% osób dorosłych.
Charakteryzuje się znacznie niższą sprawnością intelektualną, problemami z przystosowaniem się do wymogów społeczeństwa i środowiska oraz ograniczeniami w co najmniej dwóch z wymienionych obszarów:
- komunikacji
- samoobsługi
- życia domowego
- użytkowanie dóbr społecznych
- samodzielności
- bezpieczeństwa
- umiejętności szkolnych
- czasu wolnego
- pracy
Przyczyny upośledzenia umysłowego
Do czynników ryzyka zalicza się czynniki genetyczne oraz pojawiające się u matki w trakcie ciąży infekcje, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, konflikt serologiczny i niesprzyjające okoliczności biologiczne i społeczne, czyli warunki w jakich przebywa matka.
Oprócz wymienionych czynników wrodzonych i dziedzicznych upośledzenie umysłowe spowodowane może być także komplikacjami okołoporodowymi, np. urazami lub zatruciami, chorobami zakaźnymi, które pojawiają się od czasu narodzenia do 3 roku życia.
Klasyfikacja upośledzenia umysłowego
Podstawą klasyfikacji upośledzenia umysłowego jest poziom rozwoju umysłowego wyrażony za pomocą ilorazu inteligencji, a poszczególne stopnie upośledzenia określona są przez porównanie uzyskanej liczby punktów do przyjętej średniej.
Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób wyróżnia się:
- stopień lekki upośledzenia umysłowego
- stopień umiarkowany upośledzenia umysłowego
- stopień znaczny upośledzenia umysłowego
- stopień głęboki upośledzenia umysłowego
fot. ojoimages
Upośledzenie umysłowe lekkie
Przy lekkim stopniu upośledzenia chory posługuje się językiem i rozumie, ale często jego mowa jest opóźniona i dominują w niej treści abstrakcyjne. Jest zdolny do fukncjonowania samodzielnego, w szczególności w czynnościach domowych. Największe trudności dotyczą nauki i wysiłku intelektualnego. Pełne funkcjonowanie społeczne i rodzinne zależy od ilorazu inteligencji chorych, często są w stanie skończyć szkołę podstawową i podjąć pracę o charakterze fizycznym.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.publikacje.edu.pl/pdf/7624.pdf
- www.kul.pl/files/1024/Roczniki_Psychologiczne/1998/RPsych_1998_vol01_181-187_Tucholska.pdf
Kategorie ICD:
- Upośledzenie umysłowe głębokie
- Upośledzenie umysłowe lekkie
- Upośledzenie umysłowe umiarkowane
- Upośledzenie umysłowe znaczne
- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania