Zaloguj
Reklama

Depresja a próby samobójcze

Samotność
Fot. panthermedia
Samotność
(4)

Badania naukowe oraz obserwacje specjalistów pokazują, że samobójstwo jest jednym z najpoważniejszych powikłań depresji. W chwili obecnej zauważono rosnącą liczbę samobójstw wśród młodzieży ale także w przypadku osób dorosłych, którzy przekroczyli 45ty rok życia. Bardzo często pacjenci z depresją nie zgłaszają się do specjalisty w celu uzyskania pomocy co może skończyć się samobójstwem. Dlaczego depresja prowadzi do myśli samobójczych?

Reklama

Co wiemy o próbach samobójczych u pacjentów z depresją?

Depresja to poważna choroba, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. W większości przypadków wymaga ona specjalistycznego leczenia- psycholog, psychoterapeuta, uczestnictwa w spotkaniach ze specjalista, leczenia farmakologicznego oraz wsparcia ze strony rodziny i najbliższych. 

W chorobie tej spotykanych jest wiele objawów, jednym z ich są próby samobójcze. Należy pamiętać o tym, że nie jest to świadoma, przemyślana decyzja pacjenta. Biorą się one z tego, że osoba chora ma zmieniony i „skrzywiony” osąd na temat swojego życia i rzeczywistości, która go otacza.

W takie sytuacji pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do psychiatry i zostać skierowany na oddział psychiatryczny. Musi on przebywać pod stałą opieką lekarska, zażywać odpowiednie leki i uczestniczyć w zajęciach (grupowych bądź indywidualnych). Myśli samobójcze są bardzo trudne do wyeliminowania. Bardzo trudno jest wyeliminować myśli samobójcze. Pojawiają się one nie tylko u osoby z depresją ale także u osób zdrowych.

Mogą one pojawić się w wyniku:

  • długotrwałego stresu,
  • chorób,
  • trudnych sytuacji życiowych,
  • problemów rodzinnych,
  • głębokiego poczucia winy,
  • wysokiego poziomu lęku,
  • przekonaniu o znajdowaniu się w sytuacji bez wyjścia i wiele innych.     

Czynnikami zwiększającymi ryzyko popełnienia samobójstwa są także: płeć męska, osamotnienie, wcześniejsze próby oraz myśli samobójcze, izolacja pacjenta od otoczenia, brak pieniędzy, brak pracy, śmierć bliskiej osoby czy przełomy hormonalne u kobiet.

Największe ryzyko samobójstw występuje u pacjentów dotkniętych depresja na początku choroby oraz w czasie jej ustępowania. Po około trzech tygodniach od rozpoczęcia zażywania środków farmakologicznych pacjenci mają najwięcej myśli oraz prób samobójczych. Osoba chora wymaga zatem specjalistycznej opieki oraz pomocy ze strony rodziny. Nie wolno bagatelizować już pierwszych niepokojących objawów widocznych u osoby chorej.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002.
    Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze