Depresja i myśli samobójcze u kobiet w okresie poporodowym

Każda zmiana życiowa zarówno pozytywna jak i negatywna może być czynnikiem wywołującym stres i wiązać się ze sporym obciążeniem emocjonalnym.
Stres odczuwany przez kobietę w okresie okołoporodowym może mieć postać ostrą, która związana jest z nagłą zmianą oraz przewlekłą, spowodowaną nużącą rutyną dnia codziennego.
Smutek poporodowy
U około 50- 80% kobiet, w okresie 5-6 dni po porodzie pojawia się smutek poporodowy. Trwa około 10 dni. Objawia się zmiennością nastrojów, uczuciem zmęczenia, płaczliwością, nerwowością i zakłopotaniem. Zwykle objawy te nie mają wpływu na zdolności matki do prawidłowego funkcjonowania. Stan ten nie wymaga leczenia farmakologicznego, wystarcza odpowiednie wsparcie rodziny i bliskich.
fot. ojoimages
Depresja poporodowa
Depresja poporodowa rozwija się na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca życia dziecka i dotyka 10-20% matek. Zalicza się ją do zaburzeń depresyjnych o podłożu somatycznym w towarzystwie czynników reaktywnych, genetycznych i psychospołecznych. Objawy depresji poporodowej po części są typowe dla objawów zwykłej depresji, a charakterystyczne i odrębne cechy to:
- obsesyjnie nawracające myśli i obawy młodej matki, że z powodu niekompetencji i braku doświadczenia nie jest w stanie odpowiednio zaopiekować się dzieckiem;
- chwiejność emocjonalna, płaczliwość i skargi na uporczywy smutek, przemęczenie;
- domaganie się pomocy i podkreślanie swojej bezsilności;
- przekonanie o utracie swojej atrakcyjności;
- stany lękowe z napadami paniki oraz nieadekwatna troska o zdrowie własne i dziecka;
- poczucie osamotnienia, opuszczenia i braku zrozumienia;
- bezsenność, zaburzenia koncentracji u uwagi;
- poczucie winy i myśli samobójcze.