Zaloguj
Reklama

Depresja poporodowa - jak sobie z nią radzić? część 1.

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(3)

Artykuł traktuje o stosunkowo często spotykanym problemie u młodych matek jakim jest depresja poporodowa. Przedstawiono w sposób przystępny dla każdej pacjentki wszystkie zagadnienia z nią związane oraz domowe sposoby jak sobie z nią radzić.

Reklama
Przeżycie jakim jest poród dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń każdej kobiecie. Nie ma znaczenia czy kobieta rodzi po raz pierwszy, czy też jest to jej kolejny poród. Każdy z nich jest inny i przebiegać może w zupełnie różny sposób. Nie ma dwóch identycznie przebiegających porodów. Dlatego też, do każdego porodu należy przygotować się zupełnie inaczej. Niewątpliwie przed większą niewiadomą stoją pacjentki rodzące pierwszy raz. Większość kobiet oczekujących na swoje pierwsze dziecko stara się dowiedzieć jak najwięcej o porodzie i połogu oraz jak najlepiej przygotować do niego jak i do najbliższej przyszłości po porodzie.
 
Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma zmianami w życiu kobiety. Z pewnością całe dotychczasowe życie, zarówno przyszłej mamy jak i jej najbliższego otoczenia, nie będzie już wyglądało tak jak do tej pory. W związku z tym, większość kobiet przeżywa liczne rozterki bojąc się, że nie poradzą sobie z licznymi dodatkowymi obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem. Takie dylematy mają ogromny wpływ na stan matki nie tylko w czasie ciąży ale również w pierwszych tygodniach po porodzie. Kiedy już dziecko się urodzi i kobieta ma je przy sobie rzeczą naturalną powinno być zadowolenie i radość. Powinna czuć się szczęśliwa, że ma swoje ukochane maleństwo, o które drżała przez całą ciążę, przy sobie. Niestety, bardzo często zdarza się, że zamiast euforii pojawiają się łzy. Na obniżony nastrój w tym okresie ma wpływ wiele różnych czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie ogromne zmęczenie. Wysiłek związany z porodem powoduje, że kobieta czuje się osłabiona, wyczerpana i senna. Szczególnie, jeżeli podczas porodu dojdzie do jakiś nieprawidłowości i powikłań związanych z dużą utratą krwi, może to doprowadzić do nasilenia tych odczuć. Często wtedy matka nie ma sił i ochoty na to, by zajmować się nowonarodzonym dzieckiem. Na złe samopoczucie w tym okresie może mieć także wpływ ból spowodowany nacięciem krocza w trakcie porodu fizjologicznego czy też rana po cięciu cesarskim. W takich przypadkach, kobieta ma problemy ze sprawnym poruszaniem się i zajmowaniem się dzieckiem, co znacznie wpływa na pogarszanie się jej nastroju. Zły nastrój, apatia czy chandra w pierwszych dniach po porodzie są stanem jak najbardziej fizjologicznym. Wpływ na takie samopoczucie mogą mieć zarówno dolegliwości związane z samym porodem jak również szereg różnych przeżyć emocjonalnych z nim nie związanych.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze