Zaloguj
Reklama

Depresja poporodowa - jak sobie z nią radzić? część 2.

Autorzy: dr Zofia Polska
Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(4)

Artykuł traktuje o stosunkowo często spotykanym problemie u młodych matek jakim jest depresja poporodowa. Przedstawiono w sposób przystępny dla każdej pacjentki wszystkie zagadnienia z nią związane oraz domowe sposoby jak sobie z nią radzić.

Reklama
Nałożenie się wielu czynników znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Jak już wspomniano przejściowe obniżenie nastroju po porodzie jest rzeczą naturalną i z reguły mija ono samoistnie po kilku dniach. Za objawy depresji można uznać objawy utrzymujące się powyżej dwóch tygodni. Jeżeli u kobiety po porodzie stwierdza się przygnębienie, apatię, ogólne rozbicie, rozdrażnienie, bezsenność i inne objawy utrzymujące się powyżej dwóch tygodni, nie poddające się metodom domowym można przypuszczać, iż mamy do czynienia z depresją poporodową.
 
 
Niezmiernie ważne jest więc, aby wiedzieć jak sobie z nią radzić, by wizyta u lekarza stała się zbędna. Najistotniejsze jest, aby kobieta w pełni zdała sobie sprawę z tego, iż urodzenie dziecka jest jedną z najnaturalniejszych rzeczy i z tego, iż każda posiada instynkt macierzyński, który będzie jej podpowiadał jak poradzić sobie z dzieckiem. Przyjście na świat potomka zapewne zmienia wiele w jej życiu, ale powinna ona pamiętać również o tym, żeby nie poświęcać się tylko i wyłącznie jemu.
 
 
Aby poprawić swoje samopoczucie i nastrój kobieta powinna jak najwięcej odpoczywać. W czasie, gdy maleństwo śpi nie nadrabiać zaległości w czynnościach domowych jak np. pranie, prasowanie, gotowanie lecz wykorzystać ten czas na relaks i wypoczynek. Przeczytanie interesującej książki, gimnastyka czy też mała drzemka z pewnością w znaczny sposób wpłyną na poprawę jej nastroju. Przemyślane rozłożenie czasu pozwoli nie tylko zająć się domem i dzieckiem, ale również na poświęceniu się samej sobie. Wybranie się do fryzjera, ładny makijaż czy też ciepła kąpiel mogą sprawić, że kobieta poczuje się znacznie lepiej. Zwiększy się jej poczucie wartości. Wpłynie to z pewnością również na jej partnera, który zobaczy w niej nie tylko matkę, ale także kobietę, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na jej psychikę. Aby mieć jak najwięcej czasu dla siebie, kobieta powinna pozwolić na to, by najbliżsi pomagali jej w opiece nad dzieckiem. Pomoc innych w spełnianiu trudnych obowiązków, których z pewnością znacznie przybyło, staje się w tym okresie niezbędna. Matki często rezygnują z niej obawiając się, że nikt nie jest w stanie zająć się dzieckiem tak dobrze jak ona. Powinny jednak pozbyć się takich obaw i pozwolić sobie pomóc, aby ich życie nie pochłonęła jedynie opieka nad dzieckiem i aby mogły zauważyć świat poza nim.
 

W stanach depresyjnych ważną rolę odgrywa również stosowana dieta. W przypadkach stanów depresyjnych warto zwiększyć przyjmowanie kwasu foliowego, który w znaczny sposób pozwala zwalczyć większość ich objawów. Najwięcej kwasu foliowego można znaleźć w roślinach zielonoliściastych. Duże jego ilości znajdują się również w bananach, orzechach, fasoli czy też ziarnach słonecznika. Kwas foliowy reguluje wytwarzanie tzw. hormonu radości czyli serotoniny oraz zwiększa działanie leków antydepresyjnych. Poprzez odpowiedni poziom serotoniny w organizmie można uniknąć apatii i różnego rodzaju stanów obniżonego nastroju czy też depresji. Dobre efekty w zwalczaniu depresji daje również terapia dziurawcem.
 

Jeżeli stosowane metody nie przyniosą zadowalających rezultatów, a objawy znacznie się nasilają konieczna staje się wizyta u lekarza. Najczęściej sama rozmowa z lekarzem polegająca na dokładnym wytłumaczeniu zachodzących w organizmie kobiety zmian po ciąży i porodzie oraz rozwianiu wszelkich wątpliwości leczenie farmakologiczne  nie jest potrzebne. Zaleca się by kobieta w takim przypadku zasięgnęła porady zarówno psychologa, pediatry jak i ginekologa. Najczęściej leczenie farmakologiczne lekarz może wprowadzić w cięższych przypadkach depresji. Dotyczy to przede wszystkim stanów, gdy depresja powoduje różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i dołączają się znacznie groźniejsze objawy jak np. omamy czy urojenia. Jest to sygnał, że depresja poporodowa przerodziła się w psychozę poporodową. W takim przypadku konieczne jest leczenie psychiatryczne. Na szczęście stany takie zdarzają się rzadko.
 
Jak widać istnieje wiele sposobów pozbycia się objawów depresji poporodowej. Umiejętne ich wykorzystanie pozwoli na to by skutecznie ją zwalczyć i aby wizyta u lekarza bądź leczenie farmakologiczne stało się zbędne.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze