Zaloguj
Reklama

Depresja we współczesnym świecie

Autorzy: mgr Marcin Żółtowski
Fot. shutterstock
(0)

W artykule przedstawiam najnowsze formy diagnostyczne zaburzeń depresyjnych. Ponadto odnoszę się do najnowszych badań zmieniających perspektywę na depresje jako całość. W obecnej psychiatrii następuje krok ku myśleniu raczej o wielu zaburzeniach depresycjnych, co najprawdopobniej doprowadzi do zindiwydializowanego leczenia zarówno farmakologicznego jak i terapeutycznego. 

Reklama

Spis treści:

 1. Wprowadzenie
 2. Diagnoza depresji
 3. Pytania wokół diagnozy depresji
 4. Podsumowanie

Wprowadzenie

Depresja jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych na świecie. Poprzez swój przebieg często niemożliwa na pełne funkcjonowanie społeczne. W ostatnim stulecia zanotowano wzrost o 36 % niepełnego funkcjonowania z powodu depresji.

W Polsce rozpowszechnienie depresji jest szacowane na około 6% osób dorosłych, w tym 4% kobiety i 2% mężczyźni, Jest też trzecim najczęściej występującym zaburzaniem w Polsce (po alkoholizmie i atakach paniki)

Diagnoza depresji

Zaburzenia depresyjne są częścią zaburzeń nastroju. Zanim postawi się diagnozę depresji u pacjenta musi występować 5 z 9 wymienionych zaburzeń osiowych utrzymujących się przez dwa tygodnia. Objawy osiowe są to:

 1. Obniżony nastrój
 2. Apatia i anhedonia
 3. Zmiany w apetycie i wadze
 4. Problemy ze snem każdego dnia
 5. Spowolnienie lub ożywienie psychoruchowe
 6. Zmęczenie lub utrata energii
 7. Poczucie winy lub poczucie bezwartościowości
 8. Problemy z koncentracją
 9. Nawracające myśli o śmierci.

Jeżeli anhedonia lub poczucie depresyjności oraz minimum cztery z pozostałych objawów występują co najmniej przez dwa tygodnie, to może wskazywać na występowanie depresji.

Pytania wokół diagnozy depresji

Depresja jest zaburzeniem różnorodnym, niejednolitym, a każdy pacjent doświadcza własnego, zindywidualizowanego cierpienia. Współczesne badania pokazują, że różnice w przebiegu symptomów prowadzą do wielu kombinacji obrazu depresji, które kwalifikują się do jednej diagnozy zaburzenia depresyjnego, przy czym może być tak, że dwóch pacjentów nie będzie dzielić ze sobą ani jednego symptomu. Fried i Nesse (2015a) pokazali, jak różnorodna jest depresja. Biorąc pod uwagę 9 kryteriów diagnostycznych możemy stworzyć 227 profili objawowych.

Duża różnorodność w przebiegu depresji może oznaczać, że depresja jest to jedno zaburzenie z licznymi objawami. Alternatywną dla tak rozumianej depresji jest podejście, że pacjenci zmagają się z różnymi symptomami, które różnią się do siebie w etiologii, przebiegu, biologicznych podstawach, co z kolei może skłaniać ku poszukiwaniu wielorakich przyczyn zaburzenia i zindywidualizowanego leczenia.

Podsumowanie

Rozpowszechnianie wiedzy o diagnozie depresji wydaje się być kluczem do podwyższenia jakości życia we współczesnym świecie. Depresje da się i należy leczyć. Prawdopodobnym przyszłościowym kierunkiem leczenia jest terapia zindywidualizowana, dostosowana do pacjenta. Co istotne, ważną funkcją ochroną przeciw depresji jest utrzymywanie pozytywnych i życzliwych relacji z innymi ludźmi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Gawęda Ł, Kryzys Psychiczny we Współczesnym Świecie, Warszawa 2021
  E. I. Fried, Nesse R. M., Zivin K., Guille C., Sen S, Depression is not a consistent syndrome: an investigation of unique symptom patterns in the STAR*D study, New York 2014

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze