Zaloguj
Reklama

Diagnoza ADHD u dorosłych

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Sobanski E, Alm B, ADHD po trzydziestce [w]: Charaktery, marzec 2010, 3 (158)
Cameron AD., Psychiatria, Elsevier URBAN&PARTNER, Wrocław 2004.
Relaks, radość, spokój
Fot. medforum
Relaks, radość, spokój
(4)

Do niedawna uważano, że ADHD jest problemem dzieci i dorastającej młodzieży. Okazuje się jednak że zaburzenie to może dotykać także osób dorosłych.

Reklama

Fakt ten jest znany bardzo niewielkiej grupie ludzi, co przekłada się na powszechny brak zrozumienia wobec “nadpobudliwych” dorosłych, co bardzo utrudnia im życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

ADHD to zespół nadpobudliwości ruchowej (zaburzenie hiperkinetyczne) z deficytem uwagi. Zaliczane jest do zaburzeń nabytych, czyli takich, które rozpoczynają się w dzieciństwie i zaburzają prawidłowy rozwój dziecka. Zgodnie z nazwą tego zaburzenia, głównymi objawami ADHD są problemy z koncentracją uwagi i nadmierna aktywność psychoruchowa.

Postawienie prawidłowej diagnozy jest możliwe, gdy objawy te występują przez co najmniej pół roku i ujawniają się w różnych sytuacjach. Większość podręczników skupia się na diagnostyce ADHD u dzieci i młodzieży, natomiast rzadko uwzględniane jest postępowanie w przypadku osób dorosłych. Taka sytuacja jest powodem niewiedzy społeczeństwa na temat problemu dorosłych borykających się z tym zaburzeniem, co skutkuje negatywnym nastawieniem do osób wykazujących nadmierną ekspresję i impulsywność.

 

fot. ojoimages

 

Sytuacja dorosłych z ADHD nie jest łatwa - nie dość, że zazwyczaj nie są oni objęci leczeniem, z powodu braku diagnozy, to jeszcze są źle odbierani przez innych, mimo że często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są chorzy. Pogląd głoszący jakoby ADHD było zaburzeniem, które ustępuje wraz z wejściem młodego człowieka w dorosłość jest daleki od prawdy, gdyż w wielu przypadkach ma ono kontynuację także w życiu dorosłym.

Okazuje się, że nawet ⅓ osób cierpiących na ADHD musi się borykać z tym zaburzeniem przez całe życie. Wyniki wielu badań wykazały, że na świecie żyje ok. 4.5% dorosłych z nadpobudliwością ruchową z deficytem uwagi, jednakże prawdopodobnie dane te są zaniżone ze względu na niską wykrywalność tego zaburzenia.

Reklama
(4)
Komentarze