Dlaczego chorujemy na depresję?

Jesień to pora roku sprzyjająca nastrojom przygnębienia i apatii. Dni stają się krótsze, zimne i deszczowe. Brak słońca i zmiana czasu na zimowy sprawia, że stajemy się bardziej senni i nic nam się nie chce. Często można pomylić jesienną chandrę z początkowymi objawami depresji.
Osoby w wieku 30. lat cierpią na depresję z takich przyczyn, jak: trudność w znalezieniu sobie pracy lub strach przed zwolnieniem z dotychczasowego stanowiska. Zaciąganie kredytów mieszkaniowych niesie ze sobą niepokój przed niemożnością ich spłacenia i martwieniem się o bezpieczeństwo finansowe i utrzymanie rodziny.
Ważne jest, aby nie przegapić pierwszych objawów depresji. Wczesne podjęcie działań zmierzających do wykrycia i leczenia schorzenia, jest kluczem do szybkiego i efektywnego wyzdrowienia.
Oto jakie objawy utrzymujące się przez kilka tygodni mogą świadczyć o początkach depresji:
- Zaburzenia snu,
- Brak apetytu,
- Poczucie niskiej wartości,
- Utrata zainteresowania codziennym życiem, pracą, rodziną,
- Pesymizm, smutek,
- Drażliwość, niepokój,
- Bóle głowy, problemy trawienne,
- Myśli samobójcze.
fot. ojoimages
Znając podstawowe objawy depresji warto rozejrzeć się dookoła - może ktoś potrzebuje naszego wsparcia i pomocy. Nie zbywajmy ludzi będących od jakiegoś czasu smutnymi lub przygnębionymi słowami „weź się w garść”, „przesadzasz”. Bądźmy wrażliwi dla drugiego człowieka, spytajmy: „jak się czujesz? lepiej niż wczoraj?”, „czy wszystko jest dobrze? czy potrzebujesz pomocy?”- być może ktoś bliski zechce podzielić się z nami swoimi problemami.
Nie wstydź się choroby i szukaj pomocy u specjalistów.