Zaloguj
Reklama

Dlaczego tyle kobiet i homoseksualnych mężczyzn się przyjaźni?

Autorzy: Awa Fijołek
Selfie
Fot. shutterstock
Selfie
(5)

Zjawisko istnienia zażyłych relacji między kobietami i homoseksualnymi mężczyznami wydaje się być coraz bardziej powszechnym wzorcem socjologicznym i kulturowym. Badacze z Uniwersytetu w Teksasie postanowili przyjrzeć się bliżej tej interesującej zależności.

Reklama

Mogłoby się wydawać, że model przyjaźni damsko-gejowskiej został w dużej mierze wykreowany przez media, co widać chociażby na przykładzie bohaterów kultowego serialu „Seks w wielkim mieście”, Carrie i Stanforda. Trudno to wyrazić w dokładnych statystykach, ale w obliczu coraz częstszych i śmielszych coming outów oraz głośnej debaty dotyczącej legalizacji związków homoseksualnych, można także wyraźnie zaobserwować zwiększenie liczby przyjaźni kobiet i gejów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie postanowili lepiej przyjrzeć się temu zjawisku i w związku z tym postanowili przeprowadzić badania na około 700 heteroseksualnych kobietach pochodzących z różnych grup etnicznych (w tym kaukaskiej, afroamerykańskiej, azjatyckiej, hiszpańskiej i innych). 167 kobiet w pierwszej grupie udowodniło, że kobiety o wiele bardziej ufają gejom niż heteroseksualnym przyjaciołom w kwestiach porad związanych z doborem partnera. 272 kobiety w drugim badaniu przyznały, że homoseksualni mężczyźni są o wiele bardziej rzetelni i szczerzy od heteroseksualnych mężczyzn i kobiet (!) gdy badane potrzebowały porady w trudnej, niejednoznacznej sytuacji ze swoim partnerem. Kolejna część badań ujawniła, że kobiety o wiele bardziej ufają i chętniej nawiązują konktakty z homoseksualistami w miejscach i sytuacjach, gdzie ze względu na wysoką liczbę kobiet, na przykład na studiach czy w pracy, istnieje wyższa konkurencja o mężczyzn. Powodem jest najprawdopodobniej fakt, że w takich sytuacjach kobiety i geje nie zabiegają o tych samych partnerów, nie stanowią zatem dla siebie potencjalnego seksualnego zagrożenia. Ostatnia, czwarta część badań wykazała, że na przyjaźnie z gejami są szczególnie otwarte te kobiety, które uchodzą za atrakcyjne, zatem automatycznie mają podwyższone szanse w konkurencji o parnera seksualnego.

Oczywiście, powyższe informacje przedstawiają pewną hipotezę i wstęp do dalszych badań nad zjawiskiem, które niewątpliwie zdarza się coraz częściej i stanowi dość nowy, a przynajmniej od niedawna chętnie odsłaniany, model relacji międzyludzkich.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze