Zaloguj
Reklama

Dopalacze – uzależniające wynalazki

Autorzy: Prywatny Ośrodek Terapii w Janowcu
Dopalacze – uzależniające wynalazki
Fot. ojoimages
(5)

Do niedawna doplacze dla większości stanowiły tajemnicze słowo. Zupełnie nie kojarzyliśmy czym tak naprawdę są i jak działają. Nie identyfikowaliśmy ich jako coś niebezpiecznego i zagrażającego życiu. Jeszcze do 2010 roku były powszechnie dostępne w specjalnych sklepach w każdym mieście Polski (tzw.smartshopach, cofeshopach). Jako „produkt kolekcjonerski”, nowy i  legalny sposób poprawy nastroju błyskawicznie stały się popularną używką szczególnie wśród młodych ludzi.

Reklama

Na czym polega „chemia” dopalaczy? 

Doplacze należą do grupy substancji psychoaktywnych - ich działanie ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Mają wywołać w organizmie określona reakcję:

Mimo, iż ich sposób działania nie różni się od działania nielegalnych narkotyków, dopalacze nie są prawnie zakazane. Ich producenci wykorzystują luki prawne i komponują takie mieszanki, których skład nie zawiera zabronionych substancji.

Synteza chemiczna powoduje, że drobna modyfikacja cząstki chemicznej danego nielegalnego narkotyku czyni go substancją legalną (z zachowaniem toksycznego działania). Dopalacze stają się legalnymi narkotykami. Rzeczywistość wygląda tak, że praktycznie każdą zakazaną substancję psychoaktywną można zamienić w substancję legalną. Angielska nazwa dopalaczy „designer drugs” doskonale obrazuje ich charakter. Producent dopalaczy – projektant (designer) sam kreuje nowy produkt (drugs) a efekt finalny to tylko wynik jego fantazji i szaleństwa.  


fot. panthermedia


Doplacze - legalne a jednak szkodliwe? 

W związku z tym, że z punktu widzenia prawa dopalacze to twór dozwolony i legalny bagatelizuje się ich katastroficzne konsekwencje. Dopalacze nie są do końca dobrze poznane – spektrum ich wpływu na organizm człowieka, nadal wymaga analiz. Nie potrafimy dziś wskazać jakie na przykład są długofalowe skutki zażywania dopalaczy, jakie spustoszenie w organizmie przynosi ich długoletnie przyjmowanie.

Doplacze zawierają mnóstwo nowych, nieopisanych związków, których efektów nie potrafimy przewidzieć. Już na tym etapie ich poznawania wskazuje się, że następstwa zażywania mogą być dużo poważniejsze niż te pochodzące z przyjmowania nielegalnych narkotyków. Wynika to z faktu, że dopalacze to przeróbki, modyfikacje substancji, to nieznane mieszanki, których połączenie skutkuje spotęgowaniem działania związków.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze