Zaloguj
Reklama

Dopalacze – uzależniające wynalazki

Autorzy: Prywatny Ośrodek Terapii w Janowcu
Narkotyki, używki
Fot. ojoimages
Narkotyki, używki
(5)

Do niedawna dopalacze dla większości stanowiły tajemnicze słowo. Zupełnie nie kojarzyliśmy czym tak naprawdę są i jak działają. Nie identyfikowaliśmy ich jako coś niebezpiecznego i zagrażającego życiu. Jeszcze do 2010 roku były powszechnie dostępne w specjalnych sklepach w każdym mieście Polski (tzw.smartshopach, cofeshopach). Jako „produkt kolekcjonerski”, nowy i  legalny sposób poprawy nastroju błyskawicznie stały się popularną używką szczególnie wśród młodych ludzi.

Reklama

Spis treści:

  1. Dopalacze – co to? 
  2. Dopalacze – wpływ na zdrowie
  3. Dopalacze – szkodliwość

Dopalacze – co to?

Dopalacze należą do grupy substancji psychoaktywnych - ich działanie ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Mają wywołać w organizmie określoną reakcję:

Mimo, iż ich sposób działania nie różni się od działania nielegalnych narkotyków, dopalacze nie są prawnie zakazane. Ich producenci wykorzystują luki prawne i komponują takie mieszanki, których skład nie zawiera zabronionych substancji.

Synteza chemiczna powoduje, że drobna modyfikacja cząstki chemicznej danego nielegalnego narkotyku czyni go substancją legalną (z zachowaniem toksycznego działania). Dopalacze stają się legalnymi narkotykami. Rzeczywistość wygląda tak, że praktycznie każdą zakazaną substancję psychoaktywną można zamienić w substancję legalną. Angielska nazwa dopalaczy „designer drugs” doskonale obrazuje ich charakter. Producent dopalaczy – projektant (designer) sam kreuje nowy produkt (drugs) a efekt finalny to tylko wynik jego fantazji i szaleństwa. 

Dopalacze – wpływ na zdrowie

W związku z tym, że z punktu widzenia prawa dopalacze to twór dozwolony i legalny bagatelizuje się ich katastroficzne konsekwencje. Dopalacze nie są do końca dobrze poznane – spektrum ich wpływu na organizm człowieka, nadal wymaga analiz. Nie potrafimy dziś wskazać jakie na przykład są długofalowe skutki zażywania dopalaczy, jakie spustoszenie w organizmie przynosi ich długoletnie przyjmowanie.

Doplacze zawierają mnóstwo nowych, nieopisanych związków, których efektów nie potrafimy przewidzieć. Już na tym etapie ich poznawania wskazuje się, że następstwa zażywania mogą być dużo poważniejsze niż te pochodzące z przyjmowania nielegalnych narkotyków. Wynika to z faktu, że dopalacze to przeróbki, modyfikacje substancji, to nieznane mieszanki, których połączenie skutkuje spotęgowaniem działania związków.


Dopalacze – uzależniające wynalazki, fot. panthermedia

Dopalacze – szkodliwość

Producenci, chcąc ominąć zakazy i uzyskać legalny produkt, dodają do nich niezidentyfikowane środki – w przypadku zatrucia taką substancja nie wiadomo jaką przyjąć strategię leczenia. Lekarze nie mogą stosować standardowych ścieżek leczenia bo sytuacja jest nietypowa, brak jest właściwej identyfikacji substancji, jej składu, stężenia, rodzaju – brak jest sprawdzonych procedur leczenia, działa się raczej po omacku niż według zalecanego schematu.

Sami producenci doskonale zdają sobie sprawę o szkodliwości dopalaczy. Stosują sprytny kamuflaż, pozwalający uniknąć konfliktu z prawem i tym samym zdejmują z siebie całą odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje spożycia. Otóż producenci jasno informują na etykietach dopalaczy, że te produkty NIE są przeznaczone do spożycia przez ludzi a w sytuacji przypadkowego przyjęcia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niektórzy swoje produkty nazywają „nawozem” a w ich opisie uczą „roślinki” jak należy przyjmować nawóz i jakie jest jego główne działanie. Taka taktyka producentów nie wymaga od nich podawania na opakowaniach szczegółowego opisu zawartości i składu danego dopalacza - nie wiadomo co tak naprawdę zawiera mieszanka i w jakich proporcjach, ciężko wnioskować jaka dawka może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje (często doplacze są dużo bardziej toksyczne niż analogiczna ilość narkotyku).
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze