Zaloguj
Reklama

Dzień integracji z chorującymi na schizofrenię w Teatrze Śląskim

Autorzy: mgr Zygmunt Podbielski
Otwórzcie drzwi dla schizofrenii Open the doors
Fot. medforum
Otwórzcie drzwi dla schizofrenii Open the doors
(0)

W całym Kraju w dniach od 12- 15 września głównie, w niektórych ośrodkach w innym terminie, obchodzono Dzień Integracji z Chorującymi na Schizofrenię.

Reklama

Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi
W całym Kraju w dniach od 12- 15 września głównie, w niektórych ośrodkach w innym terminie, obchodzono Dzień Integracji z Chorującymi na Schizofrenię. Z dostępnych danych wiadomo, że w dniach 12-14 09 w 31 miastach Polski obchodzono „otwarte dni” .

W Katowicach w niedzielę odbywały się owe uroczystości, a w Sosnowcu dzień wcześniej. Zgodnie z tradycją o godzinie 10.30 w Katedrze Chrystusa Króla odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji chorych, rodzin i opiekunów.

Dalsze uroczystości odbywały się na Rynku przed Teatrem Śląskim, co też czyniło atmosferę dobrą i podniosłą. Jak powiedziała w dyskusji później p. Otylia Czerny; Honorowy Prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej „Teatr czyni człowieka bardziej ludzkim i mniej samotnym”. To przesłanie sprzyjało do egzystencjalnej refleksji i wzruszeń. Tym bardziej, że uczestniczyła mgr Ewa Jędrychowska- Płonka, laureatka Centralnej Nagrody Edukacji przez Teatr w roku 2002, jak organizatorka tych „dni”. Pogoda na ten dzień była słoneczna i łagodna, toteż, Monodram- „Transformacja” w wykonaniu aktora Lucjana Czernego w przestrzeni pomiędzy teatrem a publicznością przybyłą i przechodzącą przez Rynek tworzył niezwykłe współbrzmienie. Wiersze piszących chorych czytał aktor i osoby z publiczności. Tenże aktor był również moderatorem X Festiwalu Teatrów „À part”, otwierającego się plenerowym pokazem sztuki poznańskiego teatru Porywacze Ciał. Ich sztuka, „Parada Śmiesznych Twarzy”, jest to opowieść dziewczynki, która na spacerze z dziadkiem spotyka „wielkie głowy” o dziwacznych kształtach; straszne i przerażające. Trudno to określić czy to jest tylko nasza wyobraźnia, czy też rzeczywistość, która nas przerosła i przytłoczyła.. Aktorzy wyposażeni w ogromne maski- głowy- poruszają się po proscenium, także wchodzą w kontakt z widzami poprzez różne rekwizyty.

O dniu integracyjnym można powiedzieć, że całość imprezy w oparciu o teatr, nie była nudna, jak niekiedy bywa- tylko dla profesjonalistów lub tylko dla chorych- bowiem w jakiś niezauważalny sposób łączyła się z innymi, co wydaje się, że to było najważniejszym przesłaniem- otwartych dni.
Profesjonaliści, lekarze; dr Krzysztof Czuma- Regionalny Koordynator Programu „Schizofrenia- Otwórzcie Drzwi”, który prowadził dyskusję panelową „Problemy psychiatrii na Śląsku”. W dyskusji tej brali udział lekarze- psychiatrzy, psychologowie, pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci zajęciowi przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich; w osobach: Bożeny Stępień z Wydziału Polityki Społecznej i Grażyny Kielar z Kuratorium do Spraw Wychowania oraz ks. Antoniego Bartoszka pełnomocnika arcybiskupa. Ponadto wypowiadali się pacjenci i ich rodziny.

Wnioski z tej dyskusji można przedstawić w formie ankiety.: Otóż by jednak rozszerzyć tę dyskusję to spróbujmy dać odpowiedź na pytania.:
1.Czy uważasz, że opieka psychiatryczna na Śląsku jest dobra?
2. Czy władze wojewódzkie i lokalne dostrzegają problemy psychiatrii?
3. Czy chory psychicznie może pracować?
4. Czy chory psychicznie jest niebezpieczny?
5. Czy chory psychicznie może jechać do sanatorium?
6. Czy chory psychicznie to taki sam chory jak inny chory?
7.Czy chorobę psychiczną należy ukrywać przed otoczeniem, np. przed pracodawcą?

Pacjenci ....”Szczególną rolę w mojej walce z chorobą odegrała pani doktor i wspierająca mnie rodzina. Jednak najważniejszą część pracy wykonuję sama. Szukam siły w sobie, Bogu, pracy na rzecz innych, lekturze..(Wsparcie.- kwartalnik, wrzesień 2003). Rozprowadzano na Rynku także pierwszy numer Kwartalnika Środowisk na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie „Dla Nas”, w którym możemy dowiedzieć się co „U Pana Cogito”, oraz wiele innych. W foyer Sceny Głównej Teatru można było obejrzeć wystawę twórczości chorych i wyrobów warsztatów terapii zajęciowej, a także częstowano kawą, herbatą i chlebem ze skwarkami.
Uczestniczył, dyskutował i podziwiał: Zygmunt Podbielski

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze