Zaloguj
Reklama

Efekt domina, czyli dlaczego kwarantanna ma sens

Nowe mieszkanie
Fot. shutterstock
Nowe mieszkanie
(0)

Czy kwarantanna naprawdę oznacza, że należy unikać kontaktu z innymi? Dlaczego należy przestrzegać zasad kwarantanny? Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?

Reklama

Kwarantanna zgodnie z przepisami to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych”. Kwarantanna dotyczy więc osób zdrowych, u których może rozwinąć się infekcja, ale nie musi. Pamiętajmy, że niektóre osoby mogą przechodzić infekcję bezobjawowo, nie wiedząc, że są chore. Dobrowolne poddanie się odosobnieniu i izolacji pozwala na ochronę innych – bezobjawowy nosiciel może bowiem zarażać osoby mające z nim kontakt.

Jak zaraża nosiciel

Ze względu na to, że infekcja wirusowa daje objawy po kilku dniach od zachorowania, czasami ciężko stwierdzić, że osoba jest chora. Mimo to taka osoba zaraża już przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jedna osoba może zarazić nawet kilka osób. Każda z zarażonych, nie wiedząc o tym, że w jej organizmie rozwija się infekcja zaraża kolejne kilka… Tak powstaje efekt domina –  jedna osoba pośrednio może zarazić kilkadziesiąt innych.

Dlaczego kwarantanna ma sens

Jednym z argumentów przemawiających „za” jest to, że w jednym czasie nie zachoruje bardzo wiele osób. W sytuacji, gdy jednocześnie pomocy medycznej (w tym respiratorów) potrzebuje wielu pacjentów, może pojawić się poważny problem, kiedy będzie trzeba podjąć decyzję, kto bardziej potrzebuje pomocy. Kraje, które szybko wdrożyły kwarantannę i zaleciły swoim mieszkańcom pozostanie w domach, nie zablokowały możliwości udzielania pomocy przez i tak nadszarpnięty system opieki zdrowotnej. Przykładowo Singapur i Hongokong, gdzie szybko i radykalnie podjęto kroki dotyczące ograniczenia wychodzenia z domu, odnotowały diametralnie mniejszy stopień rozprzestrzeniania się wirusa niż te kraje, gdzie zwlekano z podjęciem takich rozwiązań.

fot. panthermedia

Włoski scenariusz

Najlepszym i najsmutniejszym przykładem tego, dlaczego kwarantanna jest konieczna, jest tzw. włoski scenariusz. Mimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd wielu mieszkańców północnego regionu Włoch nie respektowało konieczności spędzenia czasu w domu. Czym to skutkowało? Gwałtownym przyrostem chorych, „zatkaniem” systemu ochrony zdrowia, brakiem miejsc w szpitalach, a w konsekwencji śmiertelnością wyższą niż w Chinach.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze