Zaloguj
Reklama

Egzotyczne zaburzenia psychiczne

Egzotyczne zaburzenia psychiczne
Fot. medforum
(3)

W artykule opisano niezwykłe zaburzenia psychiczne występujące w różnych częściach świata.

Reklama

Koro

Zaburzenie opisane w Chinach, Indonezii, Malezji, Sudanie i Izraelu.
U człowieka występuje ostry i przemożny lęk przed śmiercią na skutek wciągnięcia członka w głąb brzucha lub utraty nasienia u mężczyzn, a piersi w głąb klatki piersiowej u kobiet. U kobiet koro może mieć postać lęku przed kurczeniem się piersi lub warg sromowych. Czasami objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia świadomości. Stan ten może być poprzedzony nadmiernym i wyczerpującym spółkowaniem. Narządy płciowe i nasienie traktowane są przez ludy plemienne jako ośrodek siły życiowej. Rodzina człowieka cierpiącego na Koro za pomocą rozmaitych uchwytów lub podwieszanych ciężarków przytrzymuje członka zapobiegając jego utracie. Stan ten może trwać od kilku godzin do kilku dni. Po raz pierwszy zespół ten został opisany przez Mathes’a w 1874 roku.

Susto

Zaburzenie występujące wśród ludów latynoamerykańskich.
Polega ono na lęku przed „utratą duszy”. Utrata ta może być wynikiem działania czyjegoś „złego oka”, czarów, magii lub działania demonów. Susto zaczyna się zwykle od lęku z silnym wzburzeniem wegetatywnym. Przedłużający się lęk może prowadzić do utraty zainteresowań, braku łaknienia, utraty aktywności, wzrostu temperatury ciała a nawet wyniszczenia i śmierci.

Zaczarowanie

Przypadki zaczarowania opisano w Nigerii.
Polega ono na przekonaniu o impotencji wywołanej przez czarownicę. Przekonaniu takiemu towarzyszy lęk, obniżenie nastroju oraz rozmaite objawy wegetatywne lęku.

Frigofobia (Pa-leng)

Opisane na terenach Chin i Japonii.
Lęk przed zimnem i śmiercią spowodowaną utratą sił witalnych prowadzi człowieka do wkładania na siebie wielu warstw ubrań. Dzieje się to niekoniecznie w zimie, osoby cierpiące na frigofobię noszą zimowe okrycia również w czasie upałów. Zaburzenie może prowadzić do śmierci spowodowanej wycieńczeniem organizmu.

Ufufuyane

Zaburzenie opisane u niezamężnych dziewcząt z plemienia Zuchu w Afryce.
Dziewczęta przeżywają intensywne marzenia senne o stereotypowych treściach. Pojawiają się w nich wizje powodzi, osoby zmarłych, tłumy niskich i czarnobrodych ludzi, węży i pawianów. Przeżywanie tych koszmarów jest źródłem stanów lękowych i strachu przed snem. Stan ten może być poprzedzony widokiem mężczyzny lub cudzoziemca.

Tanatomania (zwana też śmiercią Voo-Doo)

Przypadki tego zaburzenia opisano wśród Indian Ameryki Południowej i Murzynów z Afryki Środkowej.
Jest to przykład ostrej reakcji na stres. Człowiek, który łamie tabu obawia się gniewu bogów i członków plemienia. Z tego powodu opuszcza plemię i po 1-2 dniach umiera. Tanatomania jest przykładem ostrej reakcji na stres. Zaburzenie to po raz pierwszy opisane zostało przez Cannon’a.

Latah

Zaburzenie występujące w południowej Azji i na Filipinach, w Japonii i na Syberii.
Na widok węża lub tygrysa (lub nawet na dźwięk tych słów) człowiek wpada w panikę, depresję, katatonię. Mogą towarzyszyć temu zaburzenia świadomości, koprolalia, kopropraksja, zjawiska echowe (echomimia, echopraksja, echolalia). Napad trwa zwykle krótko i kończy się podnieceniem i bezładną ucieczką przed siebie.

Hsieh-Ping

Opisane w Chinach.
Zaburzenie to występuje głównie u kobiet. Przeżywają one stany transu. Osoba w takim stanie utożsamia się ze zmarłą osobą, którą obraziła za życia.

Pibloktoq

Zaburzenie opisane wśród eskimoskich kobiet.
Kobieta w tym stanie płacze, krzyczy, biega po śniegu i skacze do wody. Potem następuje sen, po którym kobieta budzi się bez zaburzeń. Stan ten nazywany jest też histerią arktyczną.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze