Zaloguj
Reklama

Epidemia dopalaczy! Skutki uboczne związane z ich używaniem

Uzależnienie od narkotyków
Fot. medforum
Uzależnienie od narkotyków
(4)

O dopalaczach słyszymy z dnia na dzień coraz więcej. Mowa jest już nawet o epidemii dopalaczy w Polsce. Są to narkotyki, potocznie nazywane „produktami kolekcjonerskimi” szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia (psychicznego i fizycznego) oraz życia. Zażywają je najczęściej osoby młode, nie zdające sobie sprawy z tego jak negatywny wpływ mają na ich organizm. Jakie są skutki uboczne związane ze stosowaniem dopalaczy?

Reklama

Co dziś wiemy o dopalaczach?
Dopalacze to środki o silnym działaniu psychoaktywnym. Prowadzą one do wielu zmian w organizmie, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Mogą prowadzić do bardzo skrajnych emocji od radości, euforii, zadowolenia, spontaniczności po napady agresji, pobudzenia, płaczu czy frustracji. U niektórych osób pojawiają się omamy, halucynacje i zaburzenia świadomości. Maja one pochodzenie naturalne (preparaty ziołowe w postaci suszu, kadzidełek, ekstraktów) oraz syntetyczne (działanie podobne do BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna). Co ważne nikt do końca nie wie co wchodzi w skład dopalaczy (mogą one bowiem zawierać po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym). Zażycie takiej mieszanki powoduje, że nasz organizm nie wie co się z nim dzieje. W niektórych przypadkach nie jest w stanie poradzić sobie z toksycznym działaniem różnych związków na poszczególne narządy co może doprowadzić do bardzo poważnych skutków ubocznych a nawet do śmierci pacjenta.

Skutki uboczne związane z zażywaniem dopalaczy
Lista skutków ubocznych związanych z zażywaniem dopalaczy jest bardzo długa. Pomimo tego faktu, coraz więcej osób po nie sięga. Dopalacze to jedne z narkotyków, które są w stanie uszkodzi każdy narząd w naszym organizmie. Stopień w jakim zostanie on uszkodzony zależy od rodzaju zażywanego środka, jego ilości oraz stężenia zawartych w nim toksycznych substancji. Spożycie dopalaczy z alkoholem bądź innymi używkami nasila ich negatywne działanie. W wielu przypadkach prowadzi to do silnego zatrucia organizmu.

 

fot. panther media

 

Do skutków ubocznych związanych z zażywaniem dopalaczu zalicza się między innymi:

  • silne oraz zawroty bóle głowy,
  • bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca
  • problemy z koncentracją
  • zawał serca
  • udar mózgu
  • stany lękowe
  • napady agresji
  • problemy z oddychaniem
  • zaburzenia widzenia

 

U niektórych pacjentów dochodzi do niewydolności nerek, wątroby, do śpiączki a nawet prób samobójczych. Warto zatem zastanowić się czy nawet jednorazowe zażycie dopalaczy nie skończy się dla nas tragicznie. Nie zawsze to co jest modne jest bezpieczne.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze